#Po enormnom úspechu prvej série sa The Last of Us vrátilo na obrazovky so svojou druhou kapitolou, ktorá má ešte silnejší príbeh než tá predchádzajúca. Kým prvá bola najmä o ceste Joela a Ellie a o tom, ako si k sebe hľadali cestu, pokračovanie ide oveľa hlbšie. Do výrazne temnejších a bolestivejších častí ľudskej duše.
Tu už nejde len o prežitie, ale o pomstu, vinu a otázky, na ktoré neexistujú jednoduché odpovede. A vlastne sa aj veľmi výrazne stiera hranica medzi tým, kto je vlastne dobrý a kto zlý. Ako sa nám páčila druhá séria tohto postapokalyptického fenoménu?
Cyklus bolesti
Tvorcovia Craig Mazin a Neil Druckmann tentoraz čerpali z omnoho náročnejšej časti hernej predlohy. A je to aj výrazne cítiť, pretože druhá séria je drsnejšia, silnejšia a v mnohých momentoch poriadne rozdelí názory divákov. V podstate rovnako ako samotná hra.
Dej druhej série sa odohráva päť rokov po udalostiach tej prvej. Ellie (Bella Ramsey) žije s Joelom (Pedro Pascal) v komunitnom meste Jackson, pričom má nových priateľov. Spoznávame Dinu (Isabela Merced) a Jesseho (Young Mazino). Ellie snaží sa nájsť pokoj v živote, ktorý bol po dlhý čas formovaný iba bojom o prežitie.
Ale minulosť nezostane pochovaná, keď nečakaná tragická udalosť spustí reťazec ďalších udalostí, ktoré vedú Ellie na cestu pomsty. Paralelne však sledujeme aj druhú perspektívu – mladú ženu menom Abby (Kaitlyn Dever), ktorej vlastný príbeh a dôvody sú síce odlišné, no rovnako ľudsky pochopiteľné.
Séria tak stavia diváka do nepohodlnej pozície. Ako píšeme hneď na začiatku, súcit a pochopenie nie sú jednoznačne priradené nikomu, ale sa neustále sa menia. Aj preto je tento príbeh veľmi silný. Napokon, aj vo videohernej podobe ide o jednu z najlepších hier všetkých čias. Hra sa nás však pred rokmi dokázala dotknúť viac. Cítili sme bolesť, nenávisť, ale nebojovali sme s ňou. Poddali sme sa tomu, stale sme sa Ellie, ktorá sa vydala na cestu pomsty. A tu táto cesta a možnosť vcítiť sa do tej nenávisti žiaľ chýba.

Vizuálna stránka
Úspech tejto fenomenálnej videohry súvisel nielen s jej neuveriteľne silným príbehom, ale takisto aj s jej vizuálnou stránkou. Hra uzrela svetlo sveta v roku 2020 ešte na konzole PlayStation 4, pričom už v tom čase priniesla grafickú stránku, ktorej sa veľmi ťažko vyrovnajú aj súčasné videohry.
S tým súvisí aj fakt, že tvorcovia seriálu si už od prvej série nemohli dovoliť, aby tento postapokalyptický svet priniesli na naše obrazovky v nedostatočnej kvalite. A presne toto je rovina, v ktorej sa absolútne obávať nemusíš ani v prípade druhej série.
Seriál je totiž natočený skutočne perfektne. Hra s farbami, kamery, kompozícia alebo špeciálne efekty tu boli opäť zvládnuté na výbornú. Na celkovom dojme by možno pridalo väčšie využitie nakazených a súbojov s nimi, čo nám chýbalo už v prvej sérii. Celkový dojem je však naozaj kvalitný a nič v rámci efektov či celkového vizuálu sa tejto druhej sérii nedá vytknúť.

Seriálové zmeny
Tvorcovia sa rozhodli druhú časť hernej série spracovať v niekoľkých etapách. Táto séria pokrýva zhruba prvú polovicu príbehu videohry The Last of Us Part II, a to veľmi verne, hoci s niekoľkými dôležitými rozdielmi. Niektoré scény z hry boli totiž buď úplne vynechané alebo upravené, aby lepšie fungovali v televíznom formáte.
Napríklad, scéna, kde Ellie zabije psa jednej z postáv, bola zo série úplne odstránená, pravdepodobne kvôli citlivosti publika. Naopak, pribudli nové scény, ako napríklad stretnutia Joela s terapeutkou Gail (Catherine O’Hara), ktoré rozvíjajú jeho dilemy a dávajú tak väčšiu hĺbku jeho postave. Niektoré zmeny fungujú výborne, iné tento príbeh, žiaľ, trochu ukrátili o jeho väčšiu silu.
Ďalšou významnou zmenou je štruktúra rozprávania. Zatiaľ čo hra postupne prechádza z pohľadu Ellie k Abby, seriál sa rozhodne končiť sériu práve v okamihu, keď sa perspektíva má preklopiť. A to skutočne veľkým cliffhangerom, ktorý pripravuje pôdu pre tretiu sériu.
Nuž, a keďže v tejto druhej sme sa s Abby stretli naozaj iba krátko, je logické predpokladať, že v tretej sérii pôjde Ellie práveže do úzadia a seriál sa bude sústrediť práve na pohľad Abby.
Tvorcovia upravili aj určité súvislosti z hľadiska kordycepsu, teda huby, ktorá môže za celú túto zombie apokalypsu. Niektoré postavy, ako napríklad Tommy, boli zatiaľ ochudobnené o ich motivácia a skutky, ktoré v hernom svete tvorili výraznú časť ich charakterov. Stále je však možné, že sa toho dočkáme práve v očakávanej tretej sérii. Tá by k nám podľa aktuálnych predpokladov mala doraziť doraziť v priebehu roku 2027, keďže je síce potvrdená, ale natáčanie sa začne až niekedy budúci rok.

Herecké výkony
Druhá séria The Last of Us by ale samozrejme nefungovala tak silno, keby jej ťahúňmi neboli najmä skvelí herci. Bella Ramsey ako Ellie opäť dokazuje, že má skutočne obrovský herecký rozsah – od krehkých, citlivých momentov, až po výbuchy hnevu a bolesti, ktoré lámu diváka rovnako ako postavu.
Aj napriek tomu si opäť vyslúžila dávku nenávisti na sociálnych sieťach. Nie pre svoj výkon, ale preto, ako „nesedí“ niektorým fanúšikom s hernou verziou Ellie. Hejteri riešia výzor, hlas, spôsob prejavu, ale pravda je, že Ramsey svoju rolu hrá presvedčivo, autenticky a s emocionálnou hĺbkou, ktorú by jej mohli závidieť aj starší a skúsenejší herci.
Možno nevyzerá vyslovene ako seriálová Ellie. Ale čo jej nikto nemôže uprieť je fakt, že je skvelou herečkou, ktorá Ellie prináša na obrazovky tak skvelo, že jej naozaj nejde čo vytknúť.
Nemôžeme samozrejme vynechať ani najväčšiu hereckú hviezdu tohto projektu. Pedro Pascal ako Joel tu má síce podstatne menej priestoru, no stále hrá so svojou typickou charizmou a tiež aj tlmeným smútkom v očiach, ktorý dokáže povedať často viac ako slová.
Novou hviezdou série je však Kaitlyn Dever ako Abby. Zvládla túto fyzicky aj emočne náročnú rolu s neuveriteľnou istotou, hoci skutočne zažiari až v tej ďalšej sérii. Jej Abby je tvrdá, no zároveň zraniteľná, a človek si pri nej uvedomí, že aj „záporák“ môže mať príbeh, ktorý dáva zmysel. A je vlastne vôbec záporákom? To už musíš posúdiť sám.

Záverečné zhrnutie
Druhá séria The Last of Us nie je síce ani pohodlné ani jednoduché pozeranie, ale presne to je na nej silné. Prináša výnimočne silný príbeh o pomste, strate a morálnych šedých zónach, ktorý si vyžaduje pozornosť a ochotu vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.
Každému nesadne tempo, štruktúra rozprávania ani rozhodnutia tvorcov v rámci spomínaných zmien. Ale jedno sa tejto sérii nedá uprieť, rozhodne má odvahu. Má odvahu vyvolať diskusiu, rozprávať príbeh bez jasných hrdinov a ukázať aj to, že aj spravodlivosť môže byť subjektívna. Je však škoda niektorých kreatívnych zmien, pretože tak nechcene ubrali na emočnej sile určitých súvislostí, ktoré sú v hre bezkonkurenčné.
Herecké výkony, technické spracovanie a aj pomerne dôsledná adaptácia hernej predlohy robia z druhej série silný kúsok seriálovej tvorby, ktorý si zaslúži obrovský rešpekt.
Hodnotenie: #####
Zdieľať na