RECENZIA Lacný, výkonný, ale trochu nudný: Vylepšenia tejto novinky nájdeš len pravidelným používaním

Testujeme smartfón Samsung Galaxy A36

Testujeme smartfón Samsung Galaxy A36 (Foto: Hashtag.sk)

#Samsung nevyrába len drahé smartfóny za tisíc eur či ešte drahšie sklápačky. Na Slovensku sú najpopulárnejšie práve jeho modely strednej triedy s označením Galaxy A. Po modeli A56 sme dostali na testovanie aj jeho lacnejšiu verziu A36, ktorú kúpiš už za menej ako 400 eur. Čo ti vie za túto cenu ponúknuť?

Z časti minuloročný, z časti A56

Dizajn a konštrukcia je spojením minuloročného modelu A35 a tohtoročného A56. Vyznať sa v tom môže byť takto na pohľad zložitejšie, poďme sa na to teda pozrieť bližšie. Konštrukcia je spredu aj zozadu tvorená tvrdený sklom Gorilla Glass Victus+ a rám je plastový. Hrúbku smartfónu sa podarilo stenčiť o 0,8 milimetra, čo neznie dramaticky, ale je nutné si uvedomiť, že ide o 10 % hrúbky a hneď to cítiť na jeho o 14 gramovej ľahšom prevedení.

Na zadnej strane máme po novom zoskupenú trojicu foťákov do jednej pilulky, vďaka čomu už sa nezbiera prach a nečistoty medzi objektívmi. Celá zadná strana je navyše hravo farebná – na testovanie sme mali model, ktorý pod uhlom mení farby z bledozelenej do žltej. Škoda, že zadná strana zanecháva viditeľné odtlačky prstov a preto by som mobil osobne radšej vložil do krytu.

Tlačidlá uzamykania da mi zdajú umiestnené príliš vysoko na fakt, že ide o 6,7-palcový displej s nie úplne najtenšími rámčekmi. Na pridanie alebo ubratie hlasitosti som si musel vždy mobil prechytiť. Oceňujem dobrý zvukový stereoefekt na svoju cenu. Na druhú stranu tu nenájdeš haptiku, ktorú má v model A56 neporovnane lepšiu a presnejšiu. V testovanej A36 ide skôr o kombináciu jemnej vibrácie a tichého zvuku.

Nový Samsung Galaxy A36
Nový Samsung Galaxy A36 (Foto: Hashtag.sk)

Pravé vylepšenie zistíš len počas používania

Tak ako v prípade drahšej A56, tak aj A36 prechádza kompletne na nové rozhranie One UI 7. Je teda jedno, či máš vlajku za viac ako tisícku alebo A36 za niečo vyše troch stoviek, dostaneš rovnaký operačný systém s rovnakými animáciami a takmer rovnako dobrým zážitkom. Po úvodnom naštartovaní som ešte občas natrafil na jemné trhania animácií napríklad pri rolovaní vrchného panela alebo menu s aplikáciami, ale časom počas aktívneho používania tieto neduhy zmizli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Minecraft vo filme je zábavnou jazdou: Ale túto vec tvorcovia rozhodne nezvládli

One UI 7 je jedna z najlepších nadstavieb v Androidoch a zrejme to najlepšie, čo Samsung na poli mobilného softvéru vytvoril (aj keď stále sa nedá ovládať jednou rukou ako UI 4). Aj v A36 na seba vieš vrstviť widgety či používať Samsung Wallet. Navyše vďaka nadstavbe Samsung garantuje 6 rokov veľkých aktualizácií a bezpečnosti.

Displej má spomínaných 6,7-palca a rozlíšenie Full HD+ so 120 Hz frekvenciou a až 1900 nitmi s HDR. Ako to u Samsungu už často býva, je to veľmi pekný panel so širokým farebným spektrom a dobrým adaptívnym jasom. Škoda, že celý dojem z jeho rozsvietenia pokazí čítačka odtlačkov prstov, ktorá je za prvé umiestnená príliš nízko a za druhé je veľmi pomalá. Možno by bolo lepšie mať čítačku prstov v lacnejších smartfónoch v tlačidle uzamykania, ale k tomu sa Samsung nechce vracať.

Displej je pekný a jasný
Displej je pekný a jasný (Foto: Hashtag.sk)

Umelá inteligencia v osekanej verzii

Tak ako všetky tento rok predstavené modely smartfónov Galaxy, aj A36 má určité prvky umelej inteligencie. Neočakávaj však, že sa budú približovať vlajkovým triedam. Nie je tu integrované Gemini ani Gemini Live, preklad hovorov (ktorý však stále nemá ani na vlajkách slovenskú podporu), ani možnosť ovládať ho hlasom.

Chýba tu dokonca aj denný brief, ktorý som však aj tak na drahších zariadeniach nevedel veľmi využiť. Ide len o sumár predchádzajúceho dňa – počasie, koľko si prešiel krokov, aký si mal spánok (ak máš Galaxy Ring a podobne). Ani v nastaveniach nenájdeš zvlášť možnosti pre Galaxy AI, nakoľko ich veľa ani nie je.

Zopár AI funkcií nájdeš v galérii. Je to napríklad zvýšenie kvality obrazu, čo však skôr len zvýši kontrast a ostrosť niektorých objektov. Každopádne ak máš staršie fotky, vie to pridať pár pixelov navyše. Taktiež môžeš v nočných fotkách odstrániť odlesku objektívu, ktoré sú v noci časté. Tento nástroj je takmer nevyhnutné využívať.

Najčastejšie využívaným ale rozhodne bude guma na objekty. Jednoducho prstom obkreslíš objekt, ktorý chceš odstrániť a mobil ho nahradí pozadím. Funguje to priemerne až dobre, ale neodstraňuje automaticky tiene objektov, ktoré sa nedajú vymazať už po gume. Navyše je záplata pomerne rozmazaná. Treba tak urobiť vopred, ale ani v tomto prípade nie je garantované, že odstráni dané tiene. Guma je dobrá len v prípade, že je na fotke jasné, čo má zmiznúť a nie je náročné objekt nahradiť pozadím.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Testujeme hernú konzolu na cesty: Aké hry si na nej zahráš a vydrží batéria aj let do Ameriky?
Nástroj guma na Galaxy A36
Nástroj guma na Galaxy A36 (Screenshot: Hashtag.sk)

Fotky sú na svoju cenu príjemným prekvapením

Toto nebude zrejme nečakané tvrdenie – 50 Mpx snímač so svetelnosťou f/1.8 je najlepší z trojice. Inak ho dopĺňa 8 Mpx ultra-wide a 5 Mpx macro. Súprava je minuloročná, no čo ju mierne zlepšuje, je postprocesing (zrejem vďaka novej nadstavbe). Z hlavného snímača sú fotky pekné farbou aj detailmi, vo dne a viac-menej aj v noci.

Maj však na pamäti, že cez deň a v noci musíš používať iné nastavenia. Počas denného fotenia takmer vždy keď je to možné využiť plných 50 Mpx. Fotky síce zaberajú viac miesta v pamäti, ale sú na cenu mobilu veľmi dobré. 12 Mpx automatika počas dňa stráca detaily a mäkne, no cez noc naopak pridáva lepšie svetelné spracovanie. Preto meň tieto nastavenia podľa svetelných podmienok.

Ultra-wide aj macro sú použiteľné len cez deň. Ulta-wide už tradične trochu stmaví farby (najmä zelenú a modrú), no má celkom široký pozorovací uhol, ktorý neničí objekty na okraji fotiek. Ani jeden z objektívov nemá premenlivú ohniskovú vzdialenosť ani digitálny výraz a prečo všetko zoomovanie stráca na kvalite. Najviac využiteľný je podľa mňa 3-násobok (maximum je 10).

Nakoľko v noci sa neoplatí fotiť 50 Mpx kvôli slabšej svetelnosti, takmer všetkým fotkám chýbajú detaily, aj keď osvetlenie objektov nie je zlé. Najviac pochopiteľne trpí akýkoľvek zoom. Odlesky objektívu odstrániš spomínanou umelou inteligenciou. Chcelo by to ešte trošku zrýchliť uzávierku, ktorá síce 2-3 sekundy fotí, ale rovnaký čas navyše trvá spracovanie. Fotky však celkovo na cenu zariadenia hodnotím pozitívne.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Vydrží kratšie ako A56

Kapacita batéria sa ani po rokoch nemení – stále má 5000 mAh. V priemer vydrží pri zapnutých 120 Hz a bežnej spotrebe ako volanie, mailovanie, sociálne siete, video, trochu gamingu atď. približne 7 hodín so zapnutým displejom. Nejde o terno, ale ani o zlú výdrž.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Testovali sme najpredávanejší smartfón na Slovensku: Naozaj stojí za kúpu?

Na svoju kapacitu ide o priemer, ktorý bežne vidíme v strednej triede. Nakoľko minuloročný vlastný procesor Exynos nahradil Snapdragon 6 Gen 3, úprimne neviem, či ide o zlepšenie alebo zhoršenie výdrže. Každopádne očakávam, že batéria by mala vydržať aj spomínaných 6 rokov aktualizácií a presne o tom zrejme Samsungu ide.

Čo sa však zmenilo, je nabíjanie. Po novom už aj model A36 podporuje rýchlosť 45 W, čo veľmi vítam a ide o mimoriadne potrebnú zmenu. Mobil je nabitý za hodinu aj pár minút, ak by si mal len klasický 25 W adaptér, nabiješ mobil za hodinu a pol. Výhodou je najmä nabíjanie počas prvej pol hodiny, kedy nabiješ už 60 % batérie. Bezdrôtové nabíjanie tu nie je.

Zjednotený modul fotoaparátov
Zjednotený modul fotoaparátov (Foto: Hashtag.sk)

Verdikt

Nový Samsung Galaxy A36 je presne taký, ako by si očakával, ak poznáš rodinu Galaxy. Ide o zariadenie, ktoré na cenu pod 400 eur dobre fotí, dobre vyzerá a má výborný displej. Na druhú stranu hľadám čosi, čím by ma skutočne zaujalo, pretože pristupuje k zákazníkovi až príliš konzervatívne. Tým, že nechce nič pokaziť (dizajnovo ani softvérovo), sa bojí zmeny, ktorá by ho vytrhla zo sivého priemeru.

Necháp ma prosím zle, ide o dobré zariadenie pre tých, ktorí vedia, čo od neho (aj podľa našej recenzie) majú očakávať a bude im vyhovovať najmä z hľadiska ceny. Ak ale hľadáš niečo, čím sa odlíšiš (pretože to by tieto modely strednej triedy mali robiť), tu to žiaľ nenájdeš. Pomer cena a výkon v novom A36 obstojí, ale už je na zváženie, či ti spomínaný konzervatívny prístup Samsungu bude vyhovovať viac ako prístup iných značiek.

Plusy

  • Dobrá konštrukcia
  • Výborná nadstavba One UI 7
  • Displej so dobrými farbami aj jasom
  • Má zopár AI funkcií v galérii
  • Na spoju cenu robí smartfón dobré fotky (najmä počas dňa)
  • Zrýchlené nabíjanie na 45 W
  • 6 rokov aktualizácií

Mínusy

  • Tlačidlá a snímač odtlačkov prstov nie sú vo vyhovujúcich polohách
  • Straší procesor
  • Uvítal by som aspoň 2-násobný optický zoom miesto macra
  • Len priemerná výdrž batérie

Sleduj nás na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame