#Dotykové tablety sú veľmi špecifickým technologickým zariadením. Z hľadiska používania by mali byť hybridom mobilu a notebooku. Lenovo tentokrát vytvorilo tablet, ktorý je multifunkčnejší, ako by si možno na prvý pohľad povedal. V redakcii sme testovali novinku Lenovo Tab Plus, ktorá ide práve do predaja s cenovkou 279 eur.
Jeho účel je jasný
Už konštrukciou sa Tab Plus vymyká konceptu drvivej väčšiny tabletov. Nemá totiž jednoliatu hrúbku. Polovica zariadenia je tenká ako väčšina tabletov, no druhá polovica je raz taká hrubá. Vďaka tomu má tablet až 650 gramov. Práve v jeho hrubšej časti sa ukrývajú dve najväčšie prednosti – zabudovaný otočný stojan a reproduktory so zvukom JBL.
Začnem stojanom, a teda jeho využitím. Stojan má ťažisko v strede zariadenia a vysúva sa na 175°, teda takmer v celom priamom uhle. Pánt drží so zariadením vďaka desiatim malým skrutkám a je mimoriadne pevný a tuhý, a to v akejkoľvek polohe – aj počas pravidelnej práce s displejom či tlačidlami. Z tohto hľadiska konštrukcii nemám čo vytknúť. Hoci verím, že niektorým by vyhovovalo, aby bol pánt na celej strane zariadenia, čím by držal aj vo vertikálnej polohe.
Tablet má okrem troch tlačidiel aj vstup na jack, USB-C a malú pamäťovku. Keď som ho držal v rukách, prišlo mi čudné rozloženie tlačidiel odomykania a hlasitosti. To však len do momentu, kým som ho postavil na stojan – vtedy sú tlačidlá hlasitosti navrchu zariadenia, pohodlne sa stláčajú a stojan tlak prstov bez problému vydrží.

Zvuk poriadne nadchne, displej už menej
Ďalšou prednosťou je zvuková stránka. Lenovo Tab Plus je predovšetkým mediálnym zariadením určené primárne na sledovanie videí a všetkého, čo s tým súvisí. Zvuk je mechanicky stereový, no vie simulovať aj viackanálové stopy vrátane Dolby Atmos. Ten si poriadne užiješ až na vyššej hlasitosti.
Zvuk od JBL je v tomto tablete jeden z najlepších, aké som počul z podobného zariadenia, a nevyrovnajú sa mu ani oveľa drahšie kúsky. Popravde však nemajú takú hrubú základňu, v ktorej by veľké repráky mohli byť umiestnené. Či už ide o vokály alebo basy, pri hlasitosti aj nad 70 % je zvuk čistý, detailný, hlboký a navyše poriadne hlasný. Sledovanie seriálu má s dobrým audiom úplne iný rozmer. Výhodou je taktiež možnosť pripojenia iného mobilu cez bluetooth, vďaka čomu tablet poslúži aj ako externý reproduktor so zvukom, s ktorým sa na párty hanbiť rozhodne nebudeš.
Na druhej strane, displej má rozlíšenie 2K v pomere 16:10, čo v praxi znamená, že Full HD je jeho najlepšie rozlíšenie pri sledovaní obsahu na YouTube či inom streame. Vieš si nastaviť v systéme aj lepšiu kvalitu, ale tá bude vždy hardvérovo obmedzená na 2000 x 1200 pixelov, a to bez HDR, v maximálne 90 Hz a 400 nitoch.
Spokojný som zrejme len s obnovovacou frekvenciou a osobne by som si radšej priplatil za 2.5K a HDR. Jas je dostatočný pri večernom sledovaní, ale na priamom slnku nemá šancu. Navyše odporúčam aj antireflexnú fóliu. Aspoň pridanie HDR by vyriešilo mnohé neduhy. Ak má byť tablet na multimédiá, displej je základ.

Všestrannosť môže byť aj slabina
Procesor MediaTek G99 a 8 GB RAM však jasne hovoria, že Tab Plus zvládne viac ako len prehrávanie videa. Vyskúšal som na ňom hranie hier, písanie na klávesnici či zapojenie do kancelárskej práce ako druhý monitor. Toto využitie bolo aj vďaka stojanu skvelé a jeho 11.5-palcová veľkosť ti pridá k domácemu vybaveniu druhý displej.
Hranie hier zvláda v poriadku, aj keď náročnejšie animácie trhajú a padá počet snímok za sekundu (kvalita animácií nie je obmedzená). To isté sa niekedy stane aj počas rýchleho scrollovania systémom. Animácie zvyknú mierne trhať krátko po resetovaní zariadenia a pri slabšej batérii. Ak pravidelne nabíjaš, potom sa ale nemáš čoho báť.
Práve hrania hier a vlastne takmer všetky úkony, ktoré treba robiť počas držania tabletu v rukách, sú náročnejšie kvôli väčšej váhe a hrúbke. Preto sú jeho prednosti v niektorých prípadoch aj obmedzenia. Dá sa s ním robiť prakticky čokoľvek, no vyniká najmä v tej veci, na ktorú je hardvérovo primárne určený.

Celodenná batéria?
Využitie batérie je v tabletoch kľúčové a malo by byť oveľa lepšie ako v mobiloch či notebookoch. Lenovo Tab Plus vydrží na jedno nabitie okolo 8 – 10 hodín štandardného používania, čím drvivú väčšinu mobilov aj Windows notebookov porazí. Táto hodnota platí pre všestranné používanie, teda sledovanie videa, hranie hier, odpisovanie na správy, prehliadanie systému a podobne (s jasom na asi 70 %).
Akonáhle som zariadenie používal pravidelne v jednom kuse so 100 % jasom v poriadne osvetlenej pracovni, dostal som sa na maximálne 7 hodín na jedno nabitie. Takže je Tab Plus celodenným tablom? Áno, ak ho nezaťažuješ náročnejšou prácou bez prestávky.
Výhodou je, že sa nabíja vcelku rýchlo. S podporovaným 45 W nabíjaním, ktorého adaptér ale nie je súčasťou balenia, máš 100 % z takmer nuly za hodinu a pol. S bežným 25 W káblom je to do dvoch hodín.

Verdikt
Pred samotným verdiktom ešte jeden detail. Tento tablet má len Wi-Fi 5 prijímač (aj keď sa postupne prechádza na 7. generáciu). Nepripojíš naň žiadnu sieť nad 5 GHz (čím je obmedzená aj samotná rýchlosť internetu), takže ak plánuješ sťahovať väčšie súbory, maj to na pamäti, taktiež ma to prekvapilo.
Čo je ale výhodou, je možnosť dodatočnej kúpy dotykového pera (asi 40 eur) a bezdrôtovej klávesnice (od 40 eur), čo hneď spríjemní požívanie a ponúkne nové možnosti využitia. Spoločne sa však už dostávame nad hranicu 350 eur, čo je úvodná cena do kategórie lacnejších notebookov.
Ak nechceš byť zaťažovaný veľkým a ťažkým notebookom, no predsa hľadáš zariadenie na pravidelné sledovanie a občasné hranie či posielanie mailov, Lenovo Tab Plus môže byť dobrou kúpou. Najmä ak využiješ jeho stojan a skvelé audio.
Keď však nie si pravidelný divák a hľadáš skôr širšie využitie, obzri sa po inom tablete od firmy Lenovo. Tab Plus je pre ľudí, ktorí hľadajú pomerne lacné sledovanie obsahu na cestách či mimo domova (alebo aj doma) a nechcú notebook. Cenovka by taktiež mala byť vyhovujúca.
Zdieľať na
Zdieľaní