#Svet nosenej techniky zažíva obrovský boom. Technológie neustále napredujú a aj zariadenia sú čoraz kompaktnejšie, ľahšie a výkonnejšie. Dôkazom sú najmä inteligentné prstene, ktoré dokážu sledovať dôležité životné funkcie a pritom takmer necítiš, že ich máš na ruke. Jedným z nich je RingConn, ktorý ti bližšie predstavíme v našej recenzii.
Pohodlné nosenie
RingConn je v podstate malý krúžok a po nasadení na ruku máš vďaka nemu pod dohľadom svoje telo. Podľa veľkosti (na výber ich je deväť) váži od 3 do 5 gramov a nosiť ho môžeš na ktorejkoľvek ruke, ideálne však na ukazováku, prostredníku alebo prstenníku. Dostupný je v zlatej, striebornej alebo nami testovanej čiernej farbe – všetky sú matné. Titánový rám ho chráni pred nežiaducimi škrabancami. Po dvoch týždňoch na ňom zatiaľ nemám ani jeden.
Z jeho vnútornej strany nájdeš viaceré senzory, ale aj maličké magnety na nabíjanie. Počas bežnej práce, pri oddychu, prechádzke, ale ani počas spánku som nevnímal, že ho mám na prste, a to prstene nenosím. Môže za to aj fakt, že ide o najtenší smart prsteň na trhu. Odporúčam preto vyberať veľkosť, ktorá ťa na prste netlačí a pohodlne sa nasádza aj vyťahuje.
Bežné nosenie pochopiteľne zahŕňa pravidelné umývanie rúk a sprchovanie, s čím RingConn vďaka certifikácii IP68 nemá žiadny problém. Dokonca ani plávanie v bazéne mu nevadí. Denne som ho mal pod vodou minimálne desaťkrát a všetko funguje bez problémov.
Čo nájdeš v balení
- Prsteň RingConn v zvolenej veľkosti
- Prenosná nabíjacia krabička
- Napájací kábel
- Manuál

Všetko sleduješ v apke
Dôležitou súčasťou nosenie prsteňa je jeho sprievodná aplikácia s rovnomenným názvom. Stačí ju stiahnuť, zaregistrovať a spárovať s prsteňom – trvá to dokopy zhruba dve minúty. Aplikácia má jednoduchý a logický layout, ktorého centrom je porovnávací diagram aktivít a funkcií – spánku, pohybu, stresu a srdcovej činnosti.
Zaznamenávanie je veľmi detailné. Spánok delí na ľahký, hlboký, REM a fázu prebudenia a sleduje každú odchýlku s minútovou presnosťou. Aktivitu a spálené kalórie rozlišuje na metabolické (teda ktoré telo spáli bez pohybu) a pohybové. Zahrnuté sú aj merania sedenia a státia. Stres, tep a okysličenie krvi meria každých 5 alebo 30 minút podľa tvojho výberu.
Počas všetkých týchto meraní aj prsteň z vnútornej strany pravidelne jemne bliká na zeleno a na červeno. Sprvu mi prekážalo napríklad pri večernom filme alebo v kine, počas zaspávania so zatvorenými očami to však nebol problém.
Na blikanie si po čase zvykneš a počas denného sveta nie je takmer vôbec viditeľné. Pohybové aktivity sú zatiaľ v beta verzii a dostupný je len outdoorový beh. Časom sa pridá aj dlhšia chôdza, vnútorný beh a cyklistika, čo by som rozhodne rád využil. Dostupný je už aj český jazyk a pripravuje sa slovenčina.

Porovnáva a vyhodnocuje
Cenným pre mňa bolo okrem zaznamenávania najmä porovnávanie a vyhodnocovanie získaných štatistík, ktoré za teba apka robí sama v sekcii Trendy. V reportoch zhŕňa najdôležitejšie zistenia. Za dobrú aktivitu dostaneš odznaky, za horšiu odporúčania, čo zmeniť. Tieto dáta sa dajú aj zdieľať do iného ako tvojho smartfónu, takže môžeš sledovať životné funkcie iného člena rodiny.
Napríklad, mne vyšlo, že by som mal chodiť skôr spať a byť pokojnejší vo večerných hodinách (skús to pri sledovaní hokeja). Jednou z najdôležitejších štatistík sa mi vidí zachytenie kardiovaskulárnych funkcií a najmä rozdiely medzi údermi srdca. Vieš tak zachytiť, či náhodou počas spánku nemáš krátke zástavy srdcovej činnosti, čo koniec koncov môže niekomu zachrániť život.

Prsteň alebo hodinky?
Osobne je pre mňa odpoveď na túto otázku jednoduchá. Smart hodinky pomerne často testujem a aj keď je väčšina modelov vcelku pohodlná, ich veľkosť oproti prsteňu je značná. Napríklad, nové hodinky od Apple majú 10-násobne vyššiu váhu (bez náramku) ako RingConn. Navyše, pri ohýbaní zápästia môžu hodinky zavadzať, prsteň ti ani pri zatínaní päste nebráni v každodenných činnostiach.
Zrejme každý z nás nosí mobil neustále vo vrecku. Aj keď hodinky majú displej a okrem času ukazujú namerané štatistiky, vždy ich sledujem a porovnávam v mobile. Ak nepotrebuješ displej, alebo si ako ja skôr fanúšikom tradičných analógových hodiniek, potom je pre teba smart prsteň zrejme taktiež pohodlnejšie riešenie.
Rozdiel medzi týmito zariadeniami som si však všimol aj v priamom meraní. Odchýlky v dátach boli len minimálne, no RingConn vďaka pravidelnejšiemu meraniu ukazoval aj najmenšie odchýlky v zmene tepu či fázach spánku. Môže za to aj fakt, že na prste je tenšia koža a senzory vedia tieto zmeny ihneď zaznamenať – platí to najmä pri meraniach srdcovej činnosti a okysličenia krvi.

Týždňová batéria
Aj napriek malým rozmerom a nízkej váhe je výdrž RingConnu viac než uspokojivá. Pri pravidelnom 30-minútovom meraní všetkých funkcií vydrží batéria 6 až 7 dní. Ak chceš detailnejšie výsledky s 5-minútovými intervalmi, batéria vydrží 5 dní. Nabíjanie v krabičke trvá hodinku a pol.
No a spomínaná krabička je ďalšia z veľkých výhod. Výrobcovia smart prsteňov totiž zvyčajne do balenia dajú len dokovaciu stanicu s nutnosťou kábla a zdroja energie a krabičku na cesty si musíš dokúpiť. RingConn to robí naopak a nabíjaciu krabičku dostaneš v balení. Krabička nabije prsteň zhruba 18-krát (čo je približne 3 až 4 mesiace výdrže) a cez napájací kábel ju nabiješ na rovnaký počet cyklov za dve hodiny. Škoda, že stav batérie krabičky udáva len ukazovateľ na jej ráme, a nie samotná apka. Ani na dlhšiu dovolenku však nepotrebuješ žiadne káble.
Výdrž batérie neukazuje priamo prsteň, ale aplikácia. V profile nájdeš ostávajúce percentá aj odhadovaný počet dní a hodín do vybitia. Pri nízkom stave batérie ťa smartfón upozorní, aby si ho nabil ešte pred spánkom, aby sa nestalo, že sa vybije práve cez noc. Profil má okrem manažmentu batérie aj možnosť exportu dát, digitálnej príručky či nastavenia notifikácií.

Oplatí sa?
RingConn je na Slovensku dostupný už teraz a to za 299 eur. Je nutné zdôrazniť, že nemá žiadne predplatné ako zopár jeho konkurentov, takže všetky dáta máš ihneď odomknuté a sú zadarmo.
Ak aj ty chceš viac spoznať svoje telo a zistiť okrem tepu či kyslíka v krvi aj frekvenciu dýchania, akú má tvoja pokožka teplotu, alebo kedy v noci snívaš, toto všetko ti RingConn prezradí. Čo sa týka jeho ceny, tá sa drží v niekde v strede svojej kategórie. Tieto prstene sa ale zvyčajne dajú kúpiť len u zahraničných výrobcov, tu máš istotu dvojročnej záruky od slovenského predajcu RingConn Slovensko.
Po dvojtýždňovom testovaní mám s prsteňom najmä dobré skúsenosti. Vďaka detailnému meraniu, porovnaniu a vyhodnoteniu životných funkcií som zistil, čo by som mal zmeniť a ako by som mal svoj týždeň upraviť tak, aby som mal každý deň dostatok pohybu a lepšie odbúral stres.
Plusy
- Ľahký, pohodlný a odolný
- Veľmi detailné merania
- Prehľadná apka vytvára trendy a odporúčania na mieru
- Veľa možností v nastaveniach a upozorneniach
- Batéria vydrží celý týždeň
- Bez predplatného
- Nabíjacia stanica v balení
Mínusy
- Aktuálne málo športových režimov
- Blikanie počas merania môže byť večer rušivé
ZISTI VIAC O SMART PRSTENI RINGCONN

Zdieľať na
Zdieľaní