RECENZIA Akcia, napätie a boj s časom: Presvedčí ťa idol ženských sŕdc Chris Hemsworth v akčnej novinke od Netflixu?

Extraction. Zdroj: Netflix

#Filmový priemysel momentálne krváca tak, ako nikdy predtým. Kinosály po celom svete sú v drvivej väčšine zatvorené z dôvodu pandémie koronavírusu a štúdiá prichádzajú každý mesiac o miliardy dolárov a stojí nakrúcanie filmových aj televíznych projektov. Kde však jedni trpia, druhí vyhrávajú. To je presne prípad streamovacích služieb na čele s gigantom menom Netflix.

Bezpečná Netflix párty pre teba a tvojich priateľov: Toto rozlíšenie si zamiluješ hlavne teraz, keď všetci musia byť doma

Pre lepšiu predstavivosť, steamovací gigant získal od vypuknutia koronakrízy neuveriteľných 16 miliónov nových predplatiteľov. Keďže Disney+ je v našich končinách stále nedostupné, je pravdepodobné, že svojou troškou prispeli aj Slováci. A dobre urobili, pretože vďaka tomu si mohli pozrieť nový akčný hit s názvom Extraction (Vyslobodenie).

Žoldnier, ktorý nemá čo stratiť

Príbeh sleduje Tylera Rakea, žoldniera, ktorý si na čiernom trhu zarába rôznymi životunebezpečnými akciami. Do každej akcie sa vrhá s plným nasadeným, keďže už nemá v živote čo stratiť. Jeho najnovšou zákazkou je vyslobodiť syna zločinca medzinárodných rozmerov, ktorý ho nevie zachrániť, nakoľko sedí vo väzení.

Tyler sa tak vrhá priamo doprostred bangladéšskeho pekla, kde sa mu v najľudnatejšom meste krajiny podarí chlapca od zločincov vyslobodiť. Tu však celá púť ešte len začína. Hlavný hrdina sa musí s vystrašeným chlapcom dostať do bezpečia, čo znamená prestrieľať sa hordami ozbrojených nepriateľov a čeliť nepriateľom, o ktorých sa mu nikdy predtým ani nezdalo.

Extraction. Zdroj: Netflix

Akcia, ktorá ťa odzbrojí

Nebudeme ťa naťahovať, Extraction je filmom, ktorý by si si mal rozhodne pozrieť. Tvorcovia nám dopriali naozaj poriadnu porciu akcie. Počas takmer dvoch hodín môžeš sledovať naozaj dobre odvedené remeslo, vďaka ktorému sa konečne dočkáš neopozeraných scén, ktoré ťa nadchnú, ale aj pobavia.

Aj ty musíš sedieť doma? Vytvorili sme pre teba novú sekciu #smedoma, kde nájdeš množstvo zaujímavých článkov

Určite musíme vyzdvihnúť skvele nakrútenú (takmer 12-minútovú) sekvenciu naháňačky v uliciach Dháky. Počas jej sledovania budeš konečne vedieť, ako by vyzeral John Wick na steroidoch. To všetko vďaka dobrej práci s kamerou vyzerá ako jeden dlhý záber. Okrem toho si však určite zamiluješ aj nočnú scénu s deťmi, ktorá ťa pobaví lepšie, ako väčšina dnešných komédií.

Extraction. Zdroj: Netflix

Režisérska prvotina

Väčšina zásluh za akciu smeruje určite režisérovi tohto projektu, Samovi Hargravovi. Jeho meno ti s najväčšou pravdepodobnosťou nič nehovorí, no vôbec sa nemáš za čo hanbiť. Hargrave sa doteraz živil ako kaskadéra ide o jeho režisérsku prvotinu. Scenár si zobral na starosti Joe Russo, jeden z dvojice bratov, ktorí nám priniesli komiksové blockbustre, ako Captian America (Zimný vojak aj Občianska vojna) a epickú dvojicu filmov Avengers: Infinity War a Endgame.

Asi aj vďaka nemu sa do hlavnej úlohy podarilo obsadiť herca Chrisa Hemswortha, ktorého si ľudia spájajú hlavne s postavou Thora v komiksovom Marvel Cinematic Universe. Chris herecky v posledných rokoch naozaj dozrel a úloha v tomto filme mu padla ako uliata. Keď si ale odmyslíme herca Rudhraksha Jaiswala, ktorý stvárnil uneseného syna a „štek“ Davida Harboura, vo filme sledujeme len postavy s plochými charaktermi bez väčšej charizmy.

Extraction. Zdroj: Netflix

Problémový scenár

Najväčším sklamaním tohto projektu nakoniec zostáva scenár. Po rýchlom rozbehu a skvelých akčných sekvenciách sledujeme postupný úpadok, ktorý ešte viac zabíjajú pokusy o dojemné momenty a rozhovory, ktorých zámer je jasný, no očakávaný účinok sa jednoducho nedostavuje. Miernou útechou je finále na moste.

Aj tak ide v konečnom dôsledku o dobré akčné „B-éčko“ s niekoľkými fantastickými a v prvom rade neopozeranými sekvenciami, ktoré si určite zamiluješ. Pre milovníkov tohto filmového žánru ide o povinnosť, pre ostatných o príjemné spríjemnenie jedného večera, kedy sú všetky bary v tvojom meste zatvorené. Tak prečo tomu nedať šancu? 

Hodnotenie: #####

Zdroj: csfd.cz, Netflix
Odporúčame