RECENZIA Nový seriál Hollywood od Netflixu rozdelil publikum na dva tábory: Ku ktorému budeš patriť ty?

Záber zo seriálu Hollywood

Hollywood. Zdroj: Netflix

#Čo ak by ste mohli prepísať históriu? Netflix si poctu filmovým tvorcom zlatej éry Hollywoodu vzal ako ďalší námet na svoj nový originálny seriál. Vtedajšie bujaré 50. roky na západnom pobreží sa niesli v štýle veľkoleposti, peňazí a sexu.

No čo ak by pri filmovom obsadení rozhodoval skutočne len talent? Na túto otázku sa nám snažil odpovedať Ryan Murphy (American Horror Story, The Politican), ktorý nás vzal na cestu naprieč fiktívnym Hollywoodlandom, v ktorom sa príbeh odohráva.

Záber zo seriálu Hollywood
Hollywood. Zdroj: Netflix

Svet, kde neexistujú rozdiely

Sledujeme začínajúcu kariéru herca Jacka Castella (David Corenswet), režiséra Raymonda Ainsleya (Darren Criss) a scenáristu Archieho Colemana (Jeremy Pope), ktorých cesty sa pretnú, aby mohli spoločne pracovať na novom hollywoodskom filme.

Chýbajú ti spolužiaci? Toto je výber TOP Netflix seriálov, ktoré ťa okamžite prenesú do školských lavíc

Aj keď tieto tri postavy nie sú na prvý pohľad ničím zvláštne, každý z nich ukrýva tajomstvo, za ktoré by bol v 50. rokoch v Amerike pokladaný za odpísaného. Scenár je preto vystavaný tak, aby postavy nerozdeľovala farba pleti, pohlavie ani sexuálna orientácia. Práve tá bola v zlatej ére Hollywoodu tabu.

Záber zo seriálu Hollywood
Hollywood. Zdroj: Netflix

Dúhoví herci rozdelili divákov

Otázka sexuálnej orientácie je v Hollywoode rozoberaná dodnes. To, či s ňou tento seriál naložil správne, musíš posúdiť sám. Za mňa sa objavovala príliš často a okato. Skôr sa mi miestami zdalo, že práve heterosexuálny ľudia sú tí utlačovaní.

Osobne si myslím, že z tohto pohľadu scenáristi príliš tlačili na pílu, čomu svedčí aj fakt, že do obsadenia sa dostali prevažne homosexuálni herci. Práve tento fakt rozdelil obecenstvo na ľudí, ktorým sa myšlienka a spracovanie páčilo a na tých, ktorí si myslia, že tvorcovia išli cez čiaru.

Záber zo seriálu Hollywood
Hollywood. Zdroj: Netflix

Príliš strojené scény

Hodnotiť technickú stránku tejto minisérie je veľmi zložité. Na jednej strane vidíme skutočne impozantnú výpravu, dobovú hudbu a dobre umiestnenú kameru, na druhej však skutočnosť, že jazzová hudba sa neustále opakuje a výprava, aj keď uveriteľná, je príliš umelá a štúdiová.

Tvorcovia sa svoj projekt snažili zachytiť v čo najlepšom svetle, vrátane výpravy. To ale na autentickosti uberá, nakoľko ulice sú čisté, autá vyleštené a tváre ľudí dokonale upravené – čo v tej dobre jednoznačne nebolo (v tomto sa nám zdal uveriteľnejší aj najnovší Tarantinov film).

Záber zo seriálu Hollywood
Hollywood. Zdroj: Netflix

Mnoho skrytých symbolov

Nostalgia sa však dostavila. Seriál ti odhalí zákutia Hollywoodu, ako skutočne vyzeral, a do istej mieri vyzerá dodnes. Staré kamery, slávne režisérske stoličky či odovzdávania Oscarov – to všetko tu nájdeš. Naviac si tu vedľajšie postavy strihli aj známi herci ako Jim Parsons (The Big Bang Theory), Holland Taylor (Two and a Half Men) alebo Queen Latifah (Taxi).

Bezpečná Netflix párty pre teba a tvojich priateľov: Toto rozlíšenie si zamiluješ hlavne teraz, keď všetci musia byť doma

Taktiež je pekné na plátne vidieť skutočné postavy, ako Alfred Hitchcock alebo Eleanor Rooseveltová. To, či nájdeš všetky, je ale otázne, nakoľko tento seriál skrýva mnoho easter eggov.

Netflixový Hollywood nie je pre všetkých. Ak nechceš stráviť šesť hodín úvah o tom, ako mohol filmový priemysel vyzerať, nebudem ťa do toho nútiť. Avšak ľudom, ktorých toto obdobie zaujíma, seriál určite odporúčam. Je už na tebe, či sa s uchopením danej tematiky stotožníš, alebo nie.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame