RECENZIA Netflix a Will Ferrell natočili film o Eurovízii: Stojí táto hudobná komédia za tvoj čas?

Záber z filmu Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Film Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Zdroj: Netflix)

#Hudobných komédií nie je veľa, nehovoriac o tom, že len máloktorá z nich je naozaj kvalitná a stojí za tvoj čas. V Netflixe si však povedali, že je najvyšší čas to zmeniť a do celého procesu si prizvali komediálneho herca Willa Ferrella. Ten už roky túžil po tom, aby natočil film o obrovskej súťaži Eurovízia. A nápad bol na svete.

U nás sa táto súťaž spája asi hlavne so speváčkou Kristínou a jej skladbou Horehronie, no Slovensko reprezentovali aj také mená, ako Elán, Tublatanka či TWiiNS-ky. Filmový príbeh s názvom Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga sa zameriava na dvojicu Islanďanov, ktorí už od mala túžia byť súčasťou tejto veľkolepej show.

Veľká nádej z Islandu

Lars je snílek, ktorý si takpovediac neuvedomuje svoje hudobné limity a nádherná Sigrit, ktorej hlas je síce očarujúci, no z každej strany počúva, že nespieva od srdca a úprimne. Zhodou náhod sa však táto uletená dvojica dostáva nielen do užšieho výberu národného kola, ale aj na samotnú Eurovíziu. Až tu sa ukáže, kam až sú ochotní (a schopní zájsť), aby sa dočkali úspechu.

RECENZIA Hviezda Tom Hanks opäť kapitánom: Film Greyhound je poriadne akčná a napínavá jednohubka

Nebudem ti klamať, asi najmenej na celom filme ma bavila postava Larsa v podaní Willa Ferrella. Ono to už asi bude samotným hercom, no Lars je jednoducho „jednoduchší“ človiečik, na ktorého sa lepí smola, a to rozhodne nevtipným spôsobom. Ako protipól je tu nádherná Rachel McAdams čoby Sigrit, ktorá očividne vyzerá fantasticky vedľa každého svojho hereckého kolegu.

Záber z filmu Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Film Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Zdroj: Netflix)

Príjemná atmosféra

Treba dodať, že zatiaľ čo Ferrell spieva svoje pasáže sám (a že je to počuť), McAdams prespievala švédska speváčka Molly Sandén. Klobúk dole však za to, že aj napriek tomu herečka spievala všetky piesne sama, a to aj s vedomím, že jej hlas vo filme zaznie naozaj iba v jednej scéne.

Vo filme ďalej sledujeme celú plejádu hercov a spevákov, ktorí vystupujú ako tohtoroční finalisti súťaže. Ich výkony sú solídne a všetci v podstate vydali zo seba to najlepšie, čo im scenár Andrewa Steelea a Willa Ferrella dovoľoval. O to viac však poteší scéna, ktorá veľmi milo prekvapí fanúšikov skutočnej Eurovízie. Nebudeme ale prezrádzať.

Záber z filmu Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Film Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Zdroj: Netflix)

Humor, ktorý ti (asi) nesadne

O réžiu sa postaral David Dobkin, ktorý po šiestich rokoch konečne nakrútil svoj ďalší celovečerný film (posledným bol The Judge s Robertom Downey Jr.). Výprava je na dobrej úrovni, kulisy skvelé a aj kostýmy nie sú na zahodenie. O to viac škrípe scenár, ktorý má svoje slabé miesta.


Máš pocit, že si obklopený idiotmi? Vtipná príručka zmení tvoj pohľad na vec


Ďalšia vec je podivný humor Willa Ferrella, ktorý buď miluješ, alebo nenávidíš. Práve ten mierne zabíja celú myšlienku tohto projektu. Je až prekvapivé, ako často sa strieda žáner filmu. A vzhľadom na to, že finále je presne tak neočakávané, ako emotívne, je veľká škoda sledovať Larsa, ako robí chyby všade, kde je to len možné.

Záber z filmu Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
Film Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Zdroj: Netflix)

Nebyť Ferrella a toho, že každý jeden európsky národ musí byť vykreslený ako banda idiotov, nemusela z toho byť vo výsledku len rýchla jednohubka, ktorá síce stojí za pozretie, no neviem si ju predstaviť sledovať v dohľadnej budúcnosti opäť. A to je naozaj veľká škoda, nakoľko potenciál by tu bol.

Hodnotenie: #####

P.S.: Netflix zverejnil na svojom YouTube kanáli 10-hodinovú verziu piesne Jaja Ding Dong. A ty veľmi dobre vieš, čo máš robiť.

Zdroj: hashtag.sk, Netflix, Wikipedia/Eurovízia
Odporúčame