RECENZIA Nová Snehulienka je ozajstným sklamaním: Toto sme si nezaslúžili!

Snehulienka

Recenzia filmu Snehulienka (Zdroj: Walt Disney Studios)

#Disneyho nová hraná adaptácia klasickej rozprávky Snehulienka vyvolala v posledných rokoch množstvo diskusií a kontroverzií. Od obsadenia hlavnej postavy až po zobrazenie trpaslíkov – zdá sa, že tento film nenechal nikoho chladným. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako vlastne snímka dopadla v kinách.

Očakávaný remake

Od novodobej Snehulienky sa očakávalo, že film prinesie nostalgickú, ale vizuálne úchvatnú verziu  klasického príbehu. Mnohí fanúšikovia dúfali vo vernejšiu adaptáciu originálu, podobne ako pri filmoch Kráska a zviera alebo Aladin.

Namiesto toho sa tento film výrazne odklonil od pôvodnej rozprávky a tradičné romantické prvky boli výrazne potlačené v prospech príbehu o silnej a nezávislej Snehulienke. Zlá kráľovná stále zohráva dôležitú úlohu, ale niektoré ďalšie aspekty boli takisto výrazne pozmenené.

Hoci sa nová adaptácia odkláňa od pôvodnej animovanej verzie z roku 1937, film si zachoval základnú dejovú líniu – Snehulienka je stále prenasledovaná zlou kráľovnou a nachádza útočisko u siedmich malých mužíčkov v lese. Taktiež ikonické prvky, ako otrávené jablko či magické zrkadlo, zostali súčasťou príbehu.

Disneyho Snehulienka sa však už teraz určite zapísala do histórie ako jedna z najkontroverznejších hraných adaptácií. Produkciu sprevádzali debaty o diverzite, modernizácii klasického príbehu a vizuálnych efektoch, ktoré si nezískali priazeň mnohých fanúšikov a žiaľ sa to prejavilo aj vo výslednom produkte.

Snehulienka
Hlavnej úlohy sa zhostila Rachel Zegler (Zdroj: Walt Disney Studios)

Herecké výkony

Keď Disney oznámilo, že do úlohy Snehulienky obsadil kolumbijsko-americkú herečku Rachel Zegler, internet sa doslova rozžeravil. Mnohí fanúšikovia poukazovali na to, že Snehulienka má podľa pôvodného príbehu pleť „bielu ako sneh“, čo podľa nich nezodpovedá vzhľadu Zegler.

Na druhej strane, podporovatelia tohto rozhodnutia argumentovali potrebou väčšej diverzity v hollywoodskych filmoch a zdôrazňovali, že talent a charizma herečky sú dôležitejšie než jej etnický pôvod. Zegler samotná sa vyjadrila, že je hrdá na to, že môže reprezentovať latinskoamerickú komunitu v takej ikonickej úlohe, pričom celé toto divadlo vlastne (logicky) vysvetlené aj zmenou priamo v príbehu. Bolo to nutné? Nebolo. Vedeli by sme si do roly Snehulienky predstaviť vhodnejšiu herečku? Určite áno. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Adrenalínová jazda, ktorá ťa pripúta k sedadlám: Vyšiel trailer filmu F1 s Bradom Pittom

Rachel Zegler k dojmu zo svojej osoby nepomohla ani svojimi vyjadreniami. Ešte počas propagácie filmu poskytla niekoľko rozhovorov, v ktorých sa vyjadrila kriticky k niektorým aspektom pôvodnej rozprávky. Označila ju presnejšie za zastaranú a vyjadrila nesúhlas s predstavou, že Snehulienka potrebuje byť zachránená princom.

Zdôraznila, že nová verzia príbehu sa zameriava na Snehulienku ako silnú a nezávislú postavu, ktorá sníva o tom, že sa stane vodkyňou svojho kráľovstva. Tieto vyjadrenia vyvolali zmiešané reakcie – zatiaľ čo niektorí ocenili moderný prístup k postave, iní považovali tieto komentáre za zbytočné prepisovanie klasiky.

Rachel sa však svojej role zhostila vskutku zodpovedne, pričom nás príjemne prekvapili najmä jej skvelé spevácke schopnosti. Hlavným hereckým problémom filmu však bola úloha Zlej kráľovnej, ktorú stvárnila izraelská herečka Gal Gadot. Už pri oznámení jej obsadenia fanúšikovia veľmi pochybovali o jej hereckých schopnostiach.

Bohužiaľ, výsledok ukázal, že tieto obavy boli naozaj opodstatnené. Zlá kráľovná je ikonická Disneyho záporáčka, známa svojou mrazivou krutosťou a celkovo hrozivým vyobrazením. V podaní Gal Gadot však pôsobila nevýrazne, miestami dokonca až komicky. Jej herecký prejav bol plochý, bez potrebnej hĺbky a temnej charizmy, akú táto postava vyžaduje. Obrovská škoda.

Snehulienka
Gal Gadot ako Zlá kráľovná (Zdroj: Walt Disney Studios)

Nešťastný vizuál

Ďalším veľmi horúcim bodom diskusií bolo zobrazenie siedmich trpaslíkov. Disney sa rozhodol vytvoriť ich ako  počítačovo generované „čarovné bytosti“. Tento krok bol reakciou na kritiku, že zobrazenie trpaslíkov vďaka hercov s dwarfismom (po slovensky nanizmus) môže byť považované za stereotypné a urážlivé pre ľudí s poruchami rastu.

Máme tu teda trpaslíkov, ale oficiálne sa tak nevolajú. To by možno nebol ani taký problém, keby tieto CGI postavy vyzerali aspoň trochu prirodzene a nie ako animácia z filmu Polárny expres z roku 2004.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Samsung Ring je oficiálne na Slovensku: Oplatí sa viac ako konkurenčné prstene či inteligentné hodinky?

Síce na prvý pohľad vyzerali trpaslíci verní svojej predlohe, avšak vo výsledku, keď sme videli naozaj nedomyslenú animáciu, „mŕtvy pohľad“ v ich očiach alebo ich neprirodzené pohyby, aj my sme museli sami seba pýtať – prečo Disney naozaj neobsadil skutočných hercov a namiesto toho sa spoliehal na digitálne efekty? Výsledku by to mohlo jedine pomôcť. 

Za zmienku stojí aj nevyváženosť ostatných vizuálov. Film sa síce miestami snažil na strieborné plátno v modernom stvárnení preniesť známe scenérie z pôvodnej rozprávky, avšak vyzeralo to všetko často naozaj nepríjemne umelo a sterilne. Takmer celý film samozrejme vznikal v bezpečí ateliérov. Na keď prišla ojedinelá scéna natočená v skutočnom lese, kontrast vrhol na celý vizuál ešte horšie svetlo. 

Snehulienka
Trpaslíci patria medzi vizuálne najväčšie slabiny filmu (Zdroj: Walt Disney Studios)

Záverečné zhrnutie 

Ak si očakával nostalgickú verziu milovaného príbehu, budeš pravdepodobne veľmi sklamaný. Ale ak máš rád nové interpretácie klasických rozprávok, tento film ťa možno dokáže osloviť. Stále v sebe nesie niekoľko pekných myšlienok, kvalitné hudobné čísla a má samozrejme aj svoje nostalgické momenty.

Na druhej strane však čelí naozaj mnohým problémom, od sporných castingových rozhodnutí, cez nesprávne vyváženie moderných prvkov, až po zlé herecké výkony v kľúčových úlohách.

Zatiaľ čo niektorí diváci ocenia nový pohľad na klasický príbeh, iní ho vnímajú ako zbytočné zničenie milovanej rozprávky. Ľudia, ktorí vyrastali na pôvodnom animovanom filme z roku 1937, novú verziu pravdepodobne neprijmú za svoju. Aj keď sa miestami snaží navodiť nostalgickú atmosféru a zopár scén má ten správny Disneyho čarovný nádych, celkový dojem kazia moderné úpravy, ktoré pôsobia skôr ako nútená snaha o „woke“ než prirodzené oživenie klasiky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Február na Disney Plus: Očakávané pokračovania, ale aj zábava pre celú rodinu

Pre rodičov s malými deťmi, ktorí by im chceli predstaviť tento príbeh, bude zrejme lepšou voľbou staršia animovaná verzia. Tá síce vznikla pred desiatkami rokov, ale dodnes má svoje kúzlo a ponúka jednoduchý, ale krásny rozprávkový príbeh s ikonickými postavami, pesničkami a nezabudnuteľnou atmosférou.

Na druhej strane, ak niekto pôvodnú Snehulienku nepozná a vidí tento film ako svoju prvú verziu príbehu, nemusí byť vyslovene nespokojný. Ale za nás tomu jednoducho chýba to úprimné kúzlo, aké mala pôvodná Disneyho klasika.

Hodnotenie: #####

Dáš šancu tejto hranej Disneyovke aj ty?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame