RECENZIA Pokračovanie Borata musíš vidieť: Nekompromisný humor triafa do čierneho a ty sa pri tom solídne pobavíš

Záber z filmu Borat 2

Legendárny Borat sa vracia v novom filme (Zdroj: Amazon Studios)

#Na samom začiatku si musíme ujasniť, že Borat nie je žiadna „kravina bez deja.“ Prvý celovečerný film nielen, že nastavil zrkadlo americkej konzumnej spoločnosti (a popri tom zhovädil iný národ), ale okrem toho sa dočkal aj množstva cien. Medzi nimi je aj Zlatý Glóbus pre herca Sachu Barona Cohena za najlepší výkon či nominácia na Oscara za najlepší adaptovaný scenár.


Obrovský sexuálny škandál aj príbeh basketbalovej hviezdy: Toto sú najlepšie dokumenty roku 2020


Borat tu bol na to, aby šokoval a ukazoval pravú tvár Američanov. Po štrnástich rokoch je späť v novom filme, ktorý sa podarilo nakrútiť tak, že o jeho produkcii nikto nevedel. A to je v čase sociálnych sietí takmer nadľudský výkon. My sme pokračovanie s oficiálnym názvom Borat: Gift of Pornographic Monkey to Vice Premiere Mikhael Pence to Make Benefit Recently Diminished Nation of Kazakhstan videli, a toto si o ňom myslíme.

Doba sa zmenila

Za štrnásť rokov sa toho veľa pomenilo. Borat už nie je známym reportérom a trpí za to, že svojím výletom do Spojených štátov zahanbil celý kazašský národ pred svetom. Dostáva však šancu vykúpiť sa a ako už vieme z ukážok, zahŕňa to návrat do „najlepšej krajiny na celom svete.“

Nič však nejde podľa plánu a náš hlavný hrdina sa ocitá uprostred pandémie koronavírusu v USA so svojou dcérou. Borata už ale každý pozná a on tak musí využívať rôzne kostýmy, aby ho ľudia nespoznali. Výsledkom je množstvo veľkých problémov, ktoré si žiadajú riešenia, na ktoré sa žiadny Američan nedokáže pripraviť.

Záber z filmu Borat 2
Legendárny Borat sa vracia v novom filme (Zdroj: Amazon Studios)

Návrat Borata bol pre všetkých veľkým prekvapením a ja som nebol výnimkou. Myslel som si, že Cohen nedokáže zopakovať úspech prvého celovečerného filmu. Musím ale konštatovať, že sa svojmu predchodcovi priblížil azda najbližšie, ako sa len dalo.

V plnej poľnej

Výkon samotného Sachu Barona Cohena je absolútne bezchybný. Herec sa stále dokáže vžiť na dlhé hodiny (a tentokrát dokonca aj dni) do postavy, z ktorej za žiadnych okolností nevystupuje. Nechýbajú klasické vtipy, jazykové nedorozumenia a využívanie situačného humoru najlepšie, ako sa len dá. Postava Borata dokonale ukazuje, aký je Cohen schopný a talentovaný herec.

Záber z filmu Borat 2
Legendárny Borat sa vracia v novom filme (Zdroj: Amazon Studios)

Kazašský reportér by už však film sám asi neutiahol. A uvedomovali si to aj tvorcovia. Ken Davitian čoby Azamat sa v tomto filme už (takmer) neobjavuje, a tak sa k Boratovi pridáva jeho mladá 15-ročná dcéra, ktorú stvárnila bulharská herečka Maria Bakalova. Sám Cohen o nej tvrdí, že by si za svoju postavu zaslúžila Oscara. My tak vysoko ale rúbať nebudeme, no povieme, že sa úlohy Tutar zhostila bravúrne.


Túžiš po poriadnej romantike? Pri týchto filmoch budeš roniť krokodílie slzy, aj plakať od šťastia


Väčšina 24-ročných herečiek má asi iné ambície, ako stvárniť dospievajúce dievča, ktoré si myslí, že ju pri masturbácii zje jej vlastná vagína. Je o to viac obdivuhodné, že s Cohenom dokázala držať krok a neprezradiť sa pri nakrúcaní niektorých ozaj náročných scén.

Záber z filmu Borat 2
Legendárny Borat sa vracia v novom filme (Zdroj: Amazon Studios)

Keď humor doslova štípe

Čo sa týka samotného filmu, hodnotiť réžiu nemá príliš veľký význam, rovnako tak aj kameru. Pochváliť ale musím hudbu Errana Barona Cohena, ktorý už pri prvom filme dokonale vystihol kazašskú tradičnú hudbu. Dokonca až tak dobre, že v roku 2007 ho Kazašská filharmónia poverila skladaním symfónií.

Pokračovania Borata ukazuje, že tento charakter dokáže aj 14 rokov od svojho prvého celovečerného filmu (keďže samotná postava je tu s nami už viac ako dve dekády) poriadne šokovať a zabávať. Tam, kde iní tvorcovia už odvracajú zrak, Cohen ešte viac pritvrdzuje a po seriáli Who is America? dokazuje, že má stále čo ukázať o pravej povahe Američanov.

Záber z filmu Borat 2
Legendárny Borat sa vracia v novom filme (Zdroj: Amazon Studios)

Samozrejme, celé je to príliš jednostranné a niekto by mohol povedať, že ide čisto len o pokus o mobilizáciu pred voľbami. No pokiaľ sa na snímku budeme pozerať z dostatočnej vzdialenosti, dostaneme zábavný a solídny projekt s mimoriadne prekvapivým záverom. A keďže som nečakal umelecké veľdielo, môžem povedať, že som zostal nadmieru spokojný.

Hodnotenie: ####

PS: Ľudia, ktorým je tento humor vzdialený asi ako Nová Sedlica od Záhorskej Vsi, si môžu dať pokojne jeden bod dole.
PS2: Celý ten cirkus okolo scény s Rudym Giulianim mi príde zbytočný. Politik si podľa mňa jasne zaprával košeľu. Okrem toho nikde nie je zmienka o tom, že Tutar má 15 rokov. Nič to však nemení na tom, že vyvaliť sa na posteľ vedľa mladej novinárky nie je úplne kóšer. 

Zdroj: hashtag.sk, amazon.com
Odporúčame