RECENZIA Black Adam mal byť novým hrdinom DC: Ide však o jeden z najhorších filmov roka a dôkaz, že značka je mŕtva

Dwayne pred veľkým greenscreenom

Dwayne pred veľkým greenscreenom (Zdroj: Warner Bros.)

#Trailery na Black Adama boli zlé. Čo si budeme klamať – Dwayne je ako celebritný herec len dobrým marketingovým ťahom, CGI vyzeralo otrasne a po príbehovej stránke nám bolo všetko vyzradené. Ani to ma však nepripravilo na zážitok, aký ma v kinosále zasiahol. Radšej by som znova videl Konga proti Godzille alebo Besnenie.

Dve hodiny nezmyselnej akcie

Takmer päťtisíc rokov po tom, čo získal nadľudské sily egyptských bohov a následne bol uväznený, je Black Adam oslobodený zo svojej hrobky. Teraz je pripravený konať v zmysle svojej jedinečnej formy spravodlivosti v modernom svete. Takto znie obsah od distribútora a v podstate vysvetľuje celú pointu príbehu.

Dobre, nevolajme to príbeh. Black Adam je len sledom hlúpych udalostí, ktoré sa odohrajú v jedno popoludnie. Scenáru chýba akákoľvek štruktúra, logická nadväznosť, zmysluplné správanie postáv a akýkoľvek normálny zvrat. Celý dej je postavený na nezmyselnom oslobodení dávno zabudnutého „hrdinu“.

Dve hodiny stráviš v podstate v akcii. Snímku by som prirovnal k Dunkirku (nie kvalitatívne), kde si už po pár minútach vtiahnutý do akcie a tá nekončí až do konca filmu. Na rozdiel od spomínaného úžasného vojnového filmu sa však všetky efekty odohrávajú na zelenom plátne a na kamere je toho zachytené len minimum.

Nahnevaný Dwayne pred greenscreenom
Nahnevaný Dwayne pred greenscreenom (Zdroj: Warner Bros.)

Nulová produkčná hodnota

Akú má teda Black Adam produkčnú hodnotu? Bohužiaľ, nulovú. Polovicu záberov odohrá Dwayne v kostýme pred greenscreenom a polovicu ani neodohrá, pretože ho nahrádza CGI postava, ktorá lieta po okolí. Ak by film vyšiel v roku 2003, ešte by som prižmúril oči, ale dnes, s technológiami bez limitov v oblasti filmu (viď nový Blade Runner či Avatar), je to na smiech.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Karol III. alias princ Charles? V jeho minulosti rezonuje kontroverzné manželstvo s Dianou, ako kráľ má veľké plány

Navyše, aj akcia je generická. Občas sa mi zdalo, že sledujem Bayových nových Transformerov. Potom som si uvedomil, že tam aspoň pár výbuchov Bay zachytil na kameru. Tu nič. Kamera je nudná, často sa nekontrolovateľne točí okolo počítačom vytvoreným postáv. Strih porušuje každú filmovú os, ktorú predchádzajúci záber vytvorí a po hudobnej stránke je tu snaha o napodobenie známych Zimmerových skladieb.

Raz na teba čaká osemnásť záberov v troch sekundách akcie, inokedy päťsekundové slow-mo, ktoré napokon neprinesie do akcie nič. Naša tornádová lady sa len ukáže publiku. Okrem Black Adama sú tu ešte štyri totálne zbytočné a stereotypné postavy, pričom jedna musí, samozrejme, zomrieť, aby sa podarilo zastaviť zločinca. Ak si však myslíš, že The Rock by vzal film, kde by stvárnil zloducha, tak si pekne naivný.

Len trápne slow-mo pred greenscreenom
Len trápne slow-mo pred greenscreenom (Zdroj: Warner Bros.)

Nepoteší ani tých, ktorí čakajú tradičný blockbuster

Do kina som išiel za odľahčenou zábavou, pretože som približne vedel, čo ma čaká. Nič ma ale nedokázalo pripraviť na jeden z najnudnejších a najtragickejších filmov, aké som tento rok videl (a to chodím do kina veľmi často). Film neuspokojí ani mainstreamové publikum, teda, ak je ochotné sa zamyslieť aspoň trochu nad „príbehom“.

Snímka sa veľmi rada vysvetľuje. Aj preto úvod a dokonca aj „zvrat“ (ktorý bol v ukážke odhalený) sprevádza voiceover. Pretože lineárny príbeh s tromi postavami divák asi nepochopí. Aj keby som počas filmu raz išiel kúpiť pukance, raz kolu a dvakrát navštíviť toaletu, nič by mi neušlo. Pri ďalšej sekvencii mi postavy rady zhrnú doterajší priebeh.

Je smutné a pre mňa nepochopiteľné, že tvorcovia neveria publiku a musia všetko objasňovať. Kde sú blockbustre, ktoré mali aspoň produkčnú hodnotu? Kde sú podobné filmy ako Na hrane zajtrajška, Nevedomí či Tenet? Prečo tvorcovia neveria divákom a vysvetľujú aj to, čo pochopia 11-ročné deti? Na čo je v polovici filmu „zvrat“, keď ho prezentovali v traileri ako samozrejmosť?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto bol Alexander Veľký? Dobyl Egypt aj Perziu, no podľahol pokušeniu priateľa
Dwayne pred greenscreenom
Dwayne pred greenscreenom (Zdroj: Warner Bros.)

DC svojich hrdinov už našlo

Ani do oka bijúce odkazy na Supermana, Batmana, Wonder Woman, Flasha a ďalších nepomohli. Narážka na to, že Black Adam pretrhne poster so Supermanom, čo chce odkazovať na ohromný fight medzi nimi, je smiešna. Jeden stret DC superhrdinov sme už videli a na tento „one will die“ krok neskočím. Tak ako ty, prosím, never, že Black Adam je záporná postava.

DC už svojich hrdinov má – Jamesa Gunna, Matta Reevesa a Todda Phillipsa. Načo začínať znova nejaké blbé fázy (aktuálne číslo jeden), keď Marvel končí o dva týždne štvrtú? Naozaj sa vo Warneri nevedia uvedomiť a povedať si, že komiksovky pre 12-ročných nie sú in? Ani Marvel s nimi už nevie poriadne zabodovať (viď nový Thor).

Prečo neskúsiť univerzum, aké nám predstavili spomínaní traja tvorcovia – kruté, drsné, temné a hlavne R-kové? Toto je cesta, po ktorej by DC malo ísť, no s každým ďalším generickým projektom ju podkopáva. Myslel som si, že po skvelom Jokerovi a Suicide Squad a (takmer) dokonalom Batmanovi má DC znova po Nolanovej trilógii šancu na konkurenčný boj s Marvelom. Nemá. DC je mŕtve a tých pár dobrých filmov sú len autorské počiny, ktoré dostali voľné ruky, pretože im idioti vo vrchných pozíciách štúdia neverili.

Hodnotenie: #####

P.S.: Čaká ťa aj potitulková scéna. Ostať v kine ale nemusíš, už je vyspoilerovaná na internete.

Ako hodnotíš film Black Adam?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame