Rebríček 30 najobľúbenejších herečiek z filmového plátna: Je medzi nimi aj tvoja favoritka?

Zostavili sme rebríček najobľúbenejších svetových herečiek, ktoré pozná určite každý filmový nadšenec (Zdroj: Freepik/marymarkevich)

#Vo svete kinematografie sa netešia obľúbenosti iba konkrétne filmy. Mnohokrát sa stane, že herci alebo herečky zožnú vďaka svojej roli viac slávy, než samotný dej. Zostavili sme rebríček najobľúbenejších herečiek, ktoré pozná určite každý – a nemusí byť ani filmový nadšenec! Zažiarili v mnohých trhákoch a okrem talentu sú aj skutočne krásnymi ženami!

Megan Fox

Pôvod: Tennessee, USA

Vek: 38 rokov

Najznámejšie filmy: Transformers, Jonah Hex, Štyridsiatka na krku, Ninja korytnačky, Po stopách vraha…

Na filmovom plátne debutovala v roku 2001 vo filme Sestry na Bahamách. Po odštartovaní kariéry bola obsadená napríklad aj do seriálu Dva a pol chlapa či mnohých ďalších. Pravidelne sa objavuje v rebríčkoch najkrajších žien a médiá ju označujú aj ako sexsymbol storočia.

Emily Blunt

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 40 rokov

Najznámejšie filmy: Diabol nosí Pradu, Neriadená strela, Gulliverove cesty, Dievča vo vlaku, Oppenheimer a ďalšie

Už od šestnástich pracovala na svojej budúcnosti. Študovala umenie a už ako študentka bola súčasťou Edinburgského filmového festivalu, ktorý odštartoval jej kariéru. V roku 2001 debutovala divadelnou hrou The Royal Family, čo jej zaistilo ďalšie mnohé ponuky. O dva roky neskôr sa prepracovala až na filmové plátno a v roku 2006 zažiarila vo filme Diabol nosí Pradu.

Penélope Cruz

Pôvod: Španielsko

Vek: 49 rokov

Najznámejšie filmy: La Celestina, Všetko o mojej matke, Volver, Vicky Christina Barcelona, Kód 355 a ďalšie

Okrem množstva mimoriadne úspešných filmov má na konte aj zopár epizód seriálu American Crime Story. Je prvou španielskou herečkou, ktorá získala Oscara v kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe za film Vicky Christina Barcelona v roku 2008. Prvýkrát bola nominovaná už dva roky skôr za svoj výkon vo filme Volver. Ako jedna z mála španielskych herečiek sa presadila v Hollywoode a pravidelne ju zaraďujú do rebríčkov najkrajších žien na svete.

Rachel McAdams

Pôvod: Kanada

Vek: 45 rokov

Najznámejšie filmy: Sexi kosť, Zápisník jednej lásky, Ako uloviť družičku, Sherlock Holmes, Doctor Strange a ďalšie      

Na kariéru herečky sa pripravovala celý život. V rôznych filmoch sa objavovala už od svojich 7 rokov. Až po ukončení štúdia sa však začala hereckej kariére venovať naplno a vďaka svojmu talentu, ktorý ukázala v mnohých najmä romantických filmoch (zažiarila napríklad po boku Ryana Goslinga vo filme The Notebook) sa dostala do povedomia celosvetovej populácie. Nominovaná bola aj na Oscara za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Cameron Diaz

Pôvod: California, USA

Vek: 51 rokov

Najznámejšie filmy: Maska, Charlieho anjeli, Shrek (dabing v pôvodnom znení), Ako porodiť a nezblázniť sa, Sex Tape a ďalšie

Všetko odštartovala kariéra modelky, ktorá jej priniesla úlohu vo filme Maska s Jimom Carreym, ktorá svojho času zožala obrovský úspech. Počas ďalších troch rokov zbierala filmové skúsenosti v menších rolách. Neskôr však stvárnila vo filme Svadba môjho najlepšieho priateľa Kimberly Wallace, herecky sa vyrovnala úspešnej Julii Roberts a tiež sa zaradila medzi hollywoodsku hereckú elitu. A tam sa drží dodnes – jej obľúbenosť u fanúšikov neklesá.

Mila Kunis

Pôvod: Ukrajina

Vek: 40 rokov

Najznámejšie filmy: Max Payne, Nočné rande, Ide len o sex, Teddy, Matky rebelky a ďalšie

Po prvý raz zažiarila v televíznej show THAT ‘70s SHOW v roku 1998. Neskôr sa začala postupne objavovať vo filmoch a v dabingu (hlas prepožičala napríklad Meg Griffin v seriáli Family Guy). Pre jej krásu bola aj súčasťou modelingového sveta, kde sa a v rebríčku Najviac sexi žien sveta v roku 2002 jej patrilo 54. miesto.

Naomi Watts

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 55 rokov

Najznámejšie filmy: Láska až za hrob, Kruh, King Kong, Diana, Na hrane prežitia a ďalšie.

Do Austrálie sa odsťahovala, keď mala 14 rokov a rozhodla sa zapísať na kurzy herectva. Dôvod? Zapáčil sa jej film Sláva. Svoju prvú veľkú rolu získala v roku 1986 vo filme For love only. To jej otvorilo dvere do sveta kinematografie a ponúklo jej mnoho ďalších hereckých príležitostí.  

Kate Beckinsale

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 50

Najznámejšie filmy: Pearl Harbor, Snežní anjeli, Pravda je len slovo, Démon minulosti, Bláznov raj a ďalšie

Vo filmovej brandži je už od 90. rokov minulého storočia. Svojou šikovnosťou sa uplatnila v rôznych žánroch – hrala v klasikách, akou je napríklad Veľa kriku pre nič, v romantickom filme Láska na stope, či v notoricky známom vojenskom epose Pearl Harbor.

Sigourney Weaver

Pôvod: Spojené štáty americké

Vek: 74 rokov

Najznámejšie filmy: Transakcia storočia, Krotitelia duchov 2, Pred svadbou nie!, Únos, Avatar a ďalšie

Do filmového sveta prenikla koncom 70. rokov, kedy sa mihla v jednej zo svojich prvých menších úloh. Neskôr sa začala objavovať v známych filmoch, ktoré si obľúbili diváci po celom svete a rýchlo sa z nej stala jedna z najkomplexnejších herečiek, ktoré zvládnu roly v širokom spektre filmových žánrov ale aj na javisku. Jej najzapamätateľnejšou postavou je pre mnohých Ellen Ripley v sérii Votrelec. Tušil si, že túto úlohu získala v čase, keď si povedala, že s herectvom nadobro končí a napokon ju práve tá katapultovala na vrchol?  

Rachel Weisz

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 53 rokov

Najznámejšie filmy: Reťazová reakcia, Armáda v sukniach, Múmia, Múmia sa vracia, Black Widow a ďalšie

Herectvu sa chcela venovať už od roku 1992. Počas školy hrala v študentských predstaveniach, neskôr sa presadila v muzikáli West End. Na obrazovkách sa objavila po prvýkrát počas pôsobenia v seriáli Scarlet&Black. Vody kinematografie však skutočne rozvírila až filmom Zvodná krása v roku 1996.

Audrey Hepburn

Pôvod: Belgicko

Vek: zomrela vo veku 63 rokov (v roku 1993)

Najznámejšie filmy: Monte Carlo Baby, Prázdniny v Ríme, Vojna a mier, Raňajky u Tiffanyho, Dvaja na ceste a ďalšie

Kto by ju nepoznal! Nesmrteľná ikona svetovej kinematografie sa zapísala do sŕdc mnohých divákov aj po jej smrti. Počas života bola ikonou žien z celého sveta, ktorý sa snažili napodobniť jej jedinečný štýl. Dodnes je označovaná za jednu z najlepších herečiek histórie filmu. V pamäti máš aj ty určite jej ikonický styling z filmu Raňajky u Tiffanyho, ktorý je predlohou aj pre výtvarné umenie.

Milla Jovovich

Pôvod: Ukrajina

Vek: 48 rokov

Najznámejšie filmy: Návrat do Modrej lagúny, Piaty element, Dokonalý únik, Traja mušketieri, Hellboy a ďalšie

Do povedomia sa dostala prostredníctvom fotografie na titulnej strane magazínu The Face Magazine a Lei Magazine – vtedy mala iba 11 rokov! Počas začiatkov svojej kariéry sa objavovala v mnohých módne orientovaných magazínoch. A hoci bola v detstve šikanovaná, ani to ju neodradilo cesty za snom, ktorým bolo filmové plátno. Po prvý raz zažiarila v dráme Spojenie dvoch mesiacov v roku 1988. Odvtedy ju pravidelne vídame v najväčších kinotrhákoch. 

Emma Stone

Pôvod: Arizona, USA

Vek: 35 rokov

Najznámejšie filmy: Všetky moje ex, Marmaduke, Ide len o sex, Cruella, La La Land, Chudiatko a ďalšie

Na divadelných doskách sa blysla, keď mala 11 rokov a odvtedy sa ponuky len sypú. Kariéru odštartovala v seriáloch ako Médium či Lucky Louie, kde si zahrala epizódne postavy. Jej celovečerným debutom bol film Superbad, kde dostala viac hereckého priestoru, než predtým. A aj keď patrí k mladším herečkám, už teraz má za sebou vynikajúce výkony a dokonca aj Oscara za film La La Land!

Jennifer Lawrence

Pôvod: Kentucky, USA

Vek: 33 rokov

Najznámejšie filmy: X-Men: Prvá trieda, Hry o život, Joy, Pasažieri, Červená volavka a ďalšie

Prvou veľkou rolou bola pre ňu postava v komediálnom seriáli The Bill Engwall Show. Neskôr sa objavila v dráme The Burning Plain alebo životopisnom filme The Poker House, za ktorý si odniesla aj ocenenie za najlepší herecký výkon. Vo svojich 22 rokoch sa stala druhou najmladšou držiteľkou Zlatého Glóbusu a Oscara.

Charlize Theron

Pôvod: Južná Afrika

Vek: 48 rokov

Najznámejšie filmy: Diablov advokát, Temné zákutia, 24 hodín, Rýchlo a zbesilo 8 a 10, Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva a ďalšie

Svoju mladosť zasvätila baletu, no neskôr sa rozhodla preraziť v herectve, a to sa jej po veľkom úsilí napokon podarilo. Prvou úlohou, za ktorú si získala uznania, bola až tá vo filme Drsný a drsnejší. Neskôr zažiarila v rôznych žánroch – od romantiky až po drámu. Okrem oblasti kinematografie sa pohybuje aj v organizáciách, ktoré chránia práva zvierat a bojujú za práva žien a LGBTI.

Julia Roberts

Pôvod: Goergia, USA

Vek: 56 rokov

Najznámejšie filmy: Pretty Woman, Noci s nepriateľom, Nevesta na úteku, Dannyho jedenástka, Ben Is Back a ďalšie

Po ukončení štúdia na Campbell High School navštevovala hodiny herectva spolu so súrodencami. Po menších rolách, napríklad v seriáli Crime story sa ukázala vo filme Oceľové magnólie, za ktorý si vyslúžila nomináciu na Oscara. Verejnosť ju však začala plne vnímať až po role v Pretty Woman a od vtedy sa teší veľkej popularite.

Anne Hathaway

Pôvod: Spojené štáty americké

Vek: 41 rokov

Najznámejšie filmy: Denník princeznej, Diabol nosí Pradu, Alica v krajine zázrakov, Podfukárky, Lockdown a ďalšie

Väčšina priaznivcov kinematografie si Anne Hathaway pamätá ako princeznú Miu z Denníka princeznej. Neskôr zažiarila aj v ďalších filmoch orientovaných na mladšieho diváka ako napríklad Zakliata Ella alebo Alica v krajine zázrakov. Okrem toho sa objavila aj v komédii Diabol nosí Pradu.

Sandra Bullock

Pôvod: Virginia, USA

Vek: 59 rokov

Najznámejšie filmy: Nebezpečná rýchlosť 2, Miss špeciálny agent, Crash, Slečna zamilovaná, V pasci a ďalšie  

Je považovaná za jednu z najžiadanejších hollywoodskych herečiek. Svoju kariéru začínala menšími rolami, ktoré veľa ľudí príliš neoslovili. Iné to však bolo po filme Nebezpečná rýchlosť, ktorý jej priniesol aj nominácie na Zlatý glóbus. Za svoju kariéru získala mnoho prestížnych ocenení, vrátane piatich Zlatých glóbusov a Oscara.

Emma Watson

Pôvod: Francúzsko

Vek: 33 rokov

Najznámejšie filmy: Harry Potter, Kráska a zviera, Malé ženy

Preslávila sa účinkovaním v čarodejníckej ságe Harry Potter, pričom tejto etape života venovala viac ako 10 rokov svojho života. Popri tom získala v roku 2007 aj prvú rolu mimo čarodejníckeho sveta a dnes je známou a uznávanou herečkou, podľa Forbes patrí medzi najlepšie zarábajúce herečky sveta a patrí medzi najvplyvnejšie ženy sveta.

Uma Thurman

Pôvod: Massachusetts, USA

Vek: 53 rokov

Najznámejšie filmy: Nebezpečné známosti, Pulp Fiction, Batman a Robin, Nymfomanka a ďalšie

V 15 rokoch odštartovala svoju kariéru ako modelka. Prvú rolu získala vo filme Kiss daddy goodnight. Zahrala si v rôznych žánroch, no najväčší boom ju čakal po Pulp Fiction a Kill Bill, často býva označovaná aj ako múza režiséra Quentina Tarantina. V súčasnosti je tiež filantropkou a aktivistkou.

Nicole Kidman

Pôvod: Hawaii, USA

Vek: 56 rokov

Najznámejšie filmy: Peacemaker, Moulin Rouge, Paddington, Aquaman a ďalšie

Okrem toho, že je skvelá herečka, je showbiznisovo veľmi preberanou osobnosťou. Počas budovania hereckej kariéry zažila búrlivé obdobie s Tomom Cruisom, no verejnosti ukázala aj svoju ženskú silu a emancipovanosť. Herecky je naozaj všestranne nadaná, zažiarila v komiksovom filme Batman, akčnom thrilleri Peacemaker ale aj psychologickej dráme Eyes wide shut.

Cate Blanchett

Pôvod: Austrália

Vek: 54 rokov

Najznámejšie filmy: Cesta do raja, Pán prsteňov, Hobit, Ako vycvičiť draka, Thor: Ragnarok

Prvého väčšieho úspechu na javisku sa dočkala v roku 1994 s hrou Davida Mameta „Oleanna“. V roku 1997 si zahrala v celovečernom filme Cesta do raja. Neskôr zažiarila vo filme Oscar a Lucinda, či v historickej dráme Kráľovná Alžbeta. Okrem kariéry vo filmovom priemysle je roky klimatickou aktivistkou a upozorňuje na klimatickú krízu a spolupracovala tiež s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov.

Helena Bonham Carter

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 57 rokov

Najznámejšie filmy: Planéta opíc, Charlie a továreň na čokoládu, Harry Potter (Fénixov rád, Polovičný princ, Dary smrti 1. a 2.), Alica v krajine zázrakov a ďalšie  

Určite si ju aj ty pamätáš ako charakter Bellatrix Lestrange z čarodejníckej ságy Harry Potter. Mnohí si Helenu dodnes spájajú s touto postavou, hoci zažiarila aj v mnohých iných filmoch, často to boli temnejšie postavy, no videli sme ju aj v aktuálnom seriálovom hite The Crown. Pracovala aj na mnohých animovaných filmoch z dielne Tima Burtona, kde prepožičala hlas postavičkám.

Kate Winslet

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 48 rokov

Najznámejšie filmy: Titanic, Vianočná koleda, Núdzový východ, Nákaza, Predĺžený víkend a ďalšie

Kate Winslet si mnohí pamätajú najmä vďaka Titanicu, kde zažiarila v roli nezabudniteľnej Rose. Odvtedy bola obsadená do mnohých ďalších celovečerných kultových klasík, ako napríklad Rozum a cit, Nebeské kreatúry či Anna a Kráľ. V roku 1996 bola magazínom People zaradená do rebríčka 50 najkrajších ľudí sveta.

Meryl Streep

Pôvod: New Jersey, USA

Vek: 74 rokov

Najznámejšie filmy: Výkrik do tmy, Dom duchov, Mamma Mia, Hudba môjho srdca, Diabol nosí Pradu, Malé ženy a ďalšie  

Verejnosť ju od začiatku vníma ako najtvrdšie pracujúcu herečku Hollywoodu. Svoju hereckú kariéru však začala raketovým štartom. Vo filme debutovala v roku 1977 televíznou snímkou Julia a hneď o rok neskôr získala prvú nomináciu na Oscara za film Lovec jeleňov. Na konte má rekordných 21 nominácií na Oscary a domá ma tri vzácne sošky a z 33 nominácií na Zlatý glóbus si domov odniesla 8 týchto ocenení. 

Jennifer Aniston

Pôvod: California, USA

Vek: 54 rokov

Najznámejšie filmy: Ona, jedine ona, Poctivé dievča, Marley a ja, Skús ma rozosmiať, Toto je raj a ďalšie

Rachel z Priateľov má na konte nielen úspech v tomto notoricky známom seriáli, ale aj mnoho skvelých filmov svetového rozmeru. Zaujímavosťou je, že väčšinou bola obsadzovaná do úlohy čašníčky (od Priateľov, cez filmy Maléry pána Šikulku, Železný obor či Riskni to s Polly).

Keira Knightley

Pôvod: Veľká Británia

Vek: 38 rokov

Najznámejšie filmy: Piráti z Karibiku, Láska nebeská, Pýcha a predsudok, Kód Enigmy, Everest a ďalšie

Herecké predpoklady mala v krvi už od detstva. V 14 rokoch prišla ponuka na rolu, ktorá sľubovala úspech – obsadili ju totiž do Hviezdnych vojen, no nešlo o prelomový bod jej kariéry. Až neskôr, vo filmoch Blafuj ako Beckham či Láska nebeská ukázala, že je talentovaná herečka, ktorú si postupne obľúbil celý svet.

Angelina Jolie

Pôvod: California, USA

Vek: 48 rokov

Najznámejšie filmy: Utajená svadba, Lara Croft – Tomb Raider, Alexander Veľký, Pán a pani Smithovci, Vládkyňa zla a ďalšie

Jedna z najúspešnejších a najsledovanejších herečiek v Hollywoode. Zažiarila v svetoznámych trhákoch, ktoré ju vystrelili do výšin. Medzi prvé úspechy, ktoré si pripísala na konto patrí napríklad postava v sci-fi Cyborg 2: Glass Shadow. Vďaka tejto úlohe si ju všimli viacerí tvorcovia a začali ju postupne obsadzovať do väčších a významnejších projektov. Päť rokov tvorila hviezdny pár s Bradom Pittom. Na konte má Oscara aj viacero zlatých glóbusov.

Scarlett Johansson

Pôvod: New York, USA

Vek: 39 rokov

Najznámejšie filmy: Sám doma 3, Vicky Christina Barcelona, Kráľova priazeň, Iron Man 2, Avengers: Pomstitelia a ďalšie

Vo svete filmi začínala veľmi nenápadne vďaka drobným rolám. V roku 1997 sa dostala do povedomia verejnosti vo filme Sám doma 3, čím naštartovala svoju hereckú kariéru. Mladší diváci ju poznajú najmä vďaka skupine superhrdinov Avengers – ako Čierna vdova si zahrala po boku Roberta Downeyho Jr., Marka Ruffala či Chrisa Evansa a v roku 2021 sa dočkala aj samostatného Marvel filmu. Dnes je z nej jedna z najlepšie platených herečiek sveta a časopis Time ju menoval aj jednou zo stovky najvplyvnejších ľudí na svete.

Natalie Portman

Pôvod: Izrael

Vek: 42 rokov

Najznámejšie filmy: Hviezdne vojny, V ako vendeta, Kráľova priazeň, Čierna labuť, Thor: Temný svet a ďalšie

Jej prvou divadelnou skúsenosťou bol muzikál Ruthless!, odkiaľ sa dostala priamo na filmové plátno. Päť rokov potom si zahrala v Hviezdnych vojnách a nasledovali kinohity – medzi ne môžeme zaradiť V ako Vendeta, Bratia či Čierna labuť. Počas svojej kariéry si skúsila aj rolu scenáristky a režisérky a natočila film Príbeh lásky a temnoty, v ktorom si zahrala aj hlavnú rolu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, čsfd.sk
Odporúčame