Zahmkáš Addamsovcov alebo White Lotus? Tu je top 30 seriálových zvučiek, ktorých sa nezbavíš!

Tieto zvučky ťa nadobro prilepia k obrazovke (Zdroj: HBO)

#Seriály nie sú len o postavách a príbehoch. Často ich charakterizujú aj intrá, čiže úvodné zvučky, ktoré často ukrývajú tematické piesne. Sú úvodom do každej epizódy a bez nich by to jednoducho nebolo ono! Toto sú ikonické intrá seriálov, ktoré sa určite vryli pod kožu aj tebe. Zaspomínaj si s nami na staršie, ale aj novšie zvučky, ktoré nikdy neupadnú do zabudnutia.

Addamsovci

Kto by nepoznal zvučku, ktorú sprevádza lúskanie prstami? Táto pieseň je najpopulárnejším počinom skladateľa Vica Mizzyho. Už v roku 1964 sa stala soundtrackom hororového, no zároveň úsmevného amerického seriálu o svojskej strašidelnej rodinke The Addams Family.

A je to…

Nerozlučné duo nešikovných majstrov, Pat a Mat, patrí do detstva každého z nás. Neodmysliteľnou súčasťou je aj zvučka, ktorá pozostáva z jednoduchej melódie hranej na harmonike. Dokonca aj vtipné scénky seriálu dopĺňa táto typická zvučka, pravdepodobne aj kvôli absencii dialógov postáv.

Akty X

Mysteriózna zvučka, ktorá sa ti vryje do pamäti na prvé počutie. Vesmírne záhady, paranormálne javy či mimozemské návštevy, ktoré nevie nikto vyriešiť, dokážu prelomiť len agenti Mulder a Scullyová! Autor hudby, Mark Snow, vraj dostal úlohu zložiť úvodnú zvučku, pretože bol blízkym priateľom režiséra Chrisa Cartera.

American Horror Story

V poradí štvrtá séria tohto kultového seriálu mala vcelku znepokojivý úvod. Desiví klauni v rôznych situáciách, prepracované animácie a záhadná hudba. V tomto prípade platí, že zvučka ťa dokonale navnadí na hororové príbehy! Naženie ti husiu kožu alebo je to pre teba pohoda?

Baywatch

Pobrežná hliadka, ktorá si poradí so všetkým – či už sú to bežné priestupky na pláži, zemetrasenia alebo sérioví vrahovia. Ako jediný v histórii bežal tento seriál na všetkých kontinentoch sveta, s logickou výnimkou Antarktídy!

Titulná pieseň sa volá I’m Always Here a jej autorom je Jimi Jamison z kapely Survivor. Prvú sériu tohto seriálu však uviedli s piesňou od Petera Ceteru s názvom Save me.

Beverly Hills 90210

Mileniáli, pozor, hrozí riziko prívalu nostalgie! Tento seriál je pre mnohých spomienkou na detstvo, iní ho zasa nemusia poznať vôbec. Pre náš je to jeden z najobľúbenejších klasických seriálov vôbec.

Zaujímavosťou je, že intro k seriálu prešlo komplet rekonštrukciou po prvej sérii, ktorá sa vyznačovala jemnou jazzovou melódiou a scénou s poštárom. Od druhej série to nabralo grády – seriál reprezentuje rocková hudba a zábery postáv na pláži. A, samozrejme, prvé dva údery!

Biely lotos (The White Lotus)

Satirická seriálová mini séria, ktorá nás baví! Dej úspešného seriálu sa v prvej sérii odohráva na Havaji. Soundtrack je veľmi zaujímavý nielen vizuálom, ale aj hudobnou zložkou – v pozadí počuť škriekanie opíc, čo má zobrazovať výsmech postavám a ich správanie podobné zvieratám. Žiadne prvky, ktoré intro obsahuje, nie sú náhodné…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Stredoveká spoločnosť bola rozdelená do troch skupín, nositeľkou kultúry bola výlučne cirkev

Breaking Bad (Perníkový tatko)

Seriálová zvučka odráža príbeh od začiatku – šikovne skrýva chemické prvky do mien hercov, ale aj do samotného názvu seriálu. Má zobrazovať charakter protagonistu a celú jeho cestu. Púšť, karavan či kaki nohavice symbolizujú šesť rokov zo života Waltera Whitea, tuctového učiteľa chémie na strednej škole.

Dexter

Jednoduché intro s komárom. Zabitie tohto hmyzu nemá nejaký hlbší význam. Následné scény s holením, krvou a prípravou mäsa či ostatné nenápadné náznaky, symbolizujú krvilačnosť vrahov, s ktorými sa Dexter počas svojej práce súdneho špecialistu postretne. Alebo je to kvôli tomu, že on sám je vrahom?

Dva a pol chlapa

Chytľavé intro z Dva a pol chlapa pozná každý. Vedel si ale o tom, že zvučku nespievajú herci? Nahrali ju profesionálni speváci a protagonisti len otvárajú ústa. Inak, všimol si si, že naprieč všetkými sériami ti malý Jake rastie priam pred očami? Naozaj originálny spôsob stvárnenia toho, ako plynie čas nielen v seriáli, ale aj v realite.

Full House

Seriál a takisto jeho úvodná zvučka priam dýchajú 80. a 90. rokmi minulého storočia. Kostýmy, domy a autá dnes môžu pôsobiť smiešne, ale skutočne zobrazujú vtedajší bežný život. K tomu, samozrejme, patrí aj veselá pesnička z dielne Scotta Donaldsona a Richarda Nolana (v prvej sérii) a Jasona Derlatka s Johnom Ehrlichom (od druhej série). V role malej Michelle sa striedali slávne dvojičky Olsenové.

Frasier

Veselá zvučka má skutočne zvláštny názov – Tossed salad and scrambled eggs. A v ušiach ti bude hrať určite ešte aspoň dve hodiny. Názov tejto skladby má metaforicky odkazovať na pacientov, ktorí to majú v hlave pomiešané. Frasier je totiž psychiater, ktorý rieši problémy duševne chorých na pravidelnej báze. No sám to má niekedy poriadne nahnuté.

Futurama

Animák z budúcnosti diváci milujú, pretože je plný satiry, humoru a sarkazmu. Futuristický svet, lietajúce autá, zvláštnych obyvateľov planéty a mnoho iného zobrazuje už samotné intro od Pierra Henryho. Túto melodickú hudbu určite poznáš, a to nemusíš byť ani pred televíziou, aby si vedel, že práve vysielajú Futuramu.

Game of Thrones

Predstavovať jeden z najväčších televíznych seriálov je zrejme zbytočné. Predpokladáme, že ak si aj tento seriál nikdy nepozeral, jeho znelka ti bude určite známa. Dramatická hudba, o ktorú sa postaral Ramin Djawadi, pripravuje diváka na to, čo môže od jednotlivých epizód čakať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TikTok highlighty: Už nikdy sa nenechaj zlákať na fish therapy, urob si radšej tekvicové latté!

Káčerovo

Na disneyovkách sme vyrástli asi všetci. Nebolo víkendu, kedy by v každej domácnosti ráno nehrala táto znelka: „V Káčerove úžasnom, až zem praská…“. Káčer Donald, lakomý strýko Držgroš, ktorý sa kúpe v dolároch, a jeho traja zvedaví synovci ti už v intre prezradia svoje charaktery a to, čo môžeš od ich príbehov očakávať.

Knight Rider

A teraz niečo pre milovníkov adrenalínu a áut. Zvučné intro, ktoré poznajú malí aj veľkí. Vedel si však, že pôvodná pesnička je vypožičaná z baletu? Originál, ktorým sa finálna pesnička k seriálu o hovoriacom aute inšpirovala, je od Léa Delibesa a nesie názov Procession of Bacchus.

Koruna

Elegantné a minimalistické intro dokonale charakterizuje pátos seriálu o britskej kráľovskej rodine. Tmavé pozadie s dôrazom aj na tie najmenšie detaily, doplnené o dramatickú hudbu, ťa dokonale naladí na honosnú atmosféru seriálu. Autorom hlavnej hudobnej zvučky je slávny filmový skladateľ Hans Zimmer.

Kosti

Opäť ďalší zo súdka kriminálok, ktoré neomrzia. Úvodná znelka prináša autentické zábery z prostredia súdneho lekárstva a znalectva. Mierne chaoticky prestrihané zábery zobrazujú pracovné prostredie či súkromný život protagonistov. Všetko dopĺňa svieža a jedinečná melódia vypožičaná od amerického elektropopového dua The Crystal Method.

Krok za krokom

Úvodné zábery intra ukazujú hlavných predstaviteľov, rodiny Lambertovcov a Fosterovcov, ako sa presúvajú do zábavného parku za jedinečnými zážitkami. Ak si chceš naplno vychutnať 90. roky minulého storočia a nevidel si tento seriál, tak to rýchlo dožeň. Pieseň zo znelky, ktorú nedostaneš z hlavy, sa volá Second Time Around.

NCIS

Kriminálne prípady Námorného vyšetrovacieho úradu NCIS sú legendou slovenských televíznych staníc, ktoré ich vysielajú roky dookola. Na pútavé kriminálne prípady ťa dokonale pripraví intro plné hlavných postáv a prestrihov na rôzne miesta.

Mr. Bean

Kto by nepoznal čudáka s plyšovým medvedíkom, ktorého neodložil ani v dospelosti? Existujú dva druhy intra – jedno je venované hranému seriálu, druhé animáku. To animované veselšie, farebnejšie a má rezkejšiu melódiu. Úvodná zvučka hraného sitcomu je skôr vážna, sprevádzaná chrámovou melódiou. A takisto scénkou, ktorá ti tak trošku napovie, že podivín ako Mr. Bean sa nemohol vziať odnikiaľ inokadiaľ, jedine že spadol z neba.

Priatelia

Gauč pred fontánou, treba k tomu viac? Je jedno, či si prežil mladosť v deväťdesiatkach, alebo sa s ňou boríš práve teraz. Príbehy partičky kamošov sú aktuálne aj v súčasnosti. Úvodná pieseň seriálu je z dielne skupiny The Rembrandts. Na texte pracovali aj tvorcovia seriálu a producent a režisér Kevin S. Bright, ktorý chcel, aby sa melódia podobala na pesničku It’s the End of the World.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Obliekaj sa ako najväčšie módne ikony! Coco Chanel, princezná Diana aj Billie Eilish

Scooby Doo

„Scooby Doo, where are you?“ pospevoval si si ako malý každý víkend pred telkou. Rovnomenná pesnička vznikla vďaka Davidovi Mookovi a Benovi Raleighovi. Partia animovaných pátračov s nezameniteľným Scoobym. Vyriešili každú záhadu a niekedy ti pri sledovaní možno tuhla krv v žilách.

Simpsonovci

Ikonický animák začína typickou gaučovou scénou, ktorá zakaždým prekvapí iným záverom. Údajne by malo existovať až 554 rôznych zneliek. Nezameniteľná orchestrálna hudba, hlavné postavičky rodiny Simpsonových a grandiózny záver pred telkou na gauči. Zaujímavé sú aj verzie špeciálnych halloweenskych vydaní!

Squid Game

Symbolické geometrické útvary na tmavom pozadí a mysteriózna hudba. Aj také je intro k seriálu Squid Game. Nenápadné, minimalistické a zároveň výstižné. Ako by tvorcovia nechceli (alebo možno nemohli?) predstaviť, o čo v tejto hre pôjde…

Stark Trek

Nekonečný vesmír a jeho záhady – hlas z vysielačky, jednoduchá melódia doplnená o ženské operné kvílenie… Zvučka, na ktorej fičali všetci v 60. rokoch minulého storočia, reflektuje moderné prvky vtedajšieho sveta aj predstavy o vesmíre.

Stranger Things

Skutočne napínavé intro, ktoré všetci milujeme! Slow-mo zábery na jednotlivé neónovo červené písmená na čiernom pozadí, napínavá hudba a mená hercov. Je v tom jednoduchosť, minimalistické spracovanie a nápaditosť v jednom. Táto skladba, ktorú skomponovali Kyle Dixon a Michael Stein zo skupiny Survive, získala aj cenu Emmy.

Teória veľkého tresku

Od počiatku až do reality. Dejepisné okienko v 19 sekundách! Na počiatku bol vesmír, ktorým sa dostaneš až do obývačky partičky protagonistov tohto seriálu. Pesnička s rovnomenným názvom The Big Bang Theory vznikla z nápadu kanadskej rockovej kapely Barenaked Ladies na konci 80. rokov.

The Walking Dead

Ak miluješ napínavé a strašidelné znelky plné záhadných záberov, v tomto seriáli si prídeš na svoje. Prázdne ulice, opustené budovy, rozbité fotografie, neporiadok všade navôkol. Niet divu, keď má úvodné intro zobrazovať mesto, v ktorom po apokalypse žije celý zástup živých mŕtvych.

Tom a Jerry

Pôvodný seriál z 90. rokov minulého storočia začína ikonickým levím revom a rezkou zvučkou, ktorú si nezameníš s ničím iným. Sprevádzané je mačacím mňaukaním a prestrihom na kresleného kocúra a myšiaka. Kto by ich nepoznal, však?

Našiel si v našom rebríčku svoje obľúbené seriálové intro?

Zdroj: hashtag.sk, collider.com
Odporúčame