Toto sú najobdivovanejší ľudia sveta: Obamovci rebríčku kraľujú, nájdeš tam ikony a niektoré mená ťa možno prekvapia

Rebríček najobdivovanejších ľudí sveta.

Rebríček najobdivovanejších ľudí sveta je známy (Zdroj: flickr.com/Barack Obama)

#Pravdepodobne každý z nás pozná človeka, ktorého naozaj obdivuje. Môžeš to byť učiteľ, sused, otec alebo známa osobnosť. Práve títo ľudia, ktorých často označujeme ako svoje vzory a spomíname ich v súvislosti s motiváciou boli predmetom nedávneho prieskumu. V rámci toho odpovedalo 42-tisíc ľudí z celého sveta na otázku, koho obdivujú. Ľudia, ktorí odpovedali boli zo štyridsiatich dvoch krajín sveta, ktorých populácia tvorí sedem desatín obyvateľstva sveta.

Herečky aj političky

Celý rebríček bol zverejnený na portáli YouGov a sústredil sa na najobdivovanejších mužov a ženy sveta. Okrem toho, že sa v ňom objavili známe osobnosti, ktoré vám napadnú ako prvé, zopár mien ťa môže prekvapiť. Medzi ženami sa stala najobdivovanejšou Michelle Obamová, ktorá za sebou nechala aj Angelinu Jolie a kráľovnú Alžbetu. V rebríčku však nájdeš hneď niekoľko speváčok – ľudia totiž obdivujú Taylor Swift, Beyoncé, Shakiru alebo napríklad Jennifer Lopez. A nikam sa nestratila ani Oprah Winfrey, ktorá je na štvrtom mieste.


Forbes uverejnil rebríček najhodnotnejších značiek za rok 2020: Prvé miesto asi nikoho neprekvapí


Silné postavenie v rebríčku majú aj političky, ktoré sú vo svete symbolom toho, že aj žena môže mať vysoké postavenie v štáte. Na dvanástom a trinástom mieste sa totiž umiestnili Angela Merkelová a Hillary Clintonová. Novou tvárou oproti minuloročnému rebríčku je Greta Thunbergová, environmentálna aktivistka, ktorá sa v tomto roku umiestnila na osemnástej priečke. V dvadsiatke najobdivovanejších žien sveta nájdeš aj Scarlett Johansson alebo Emmu Watson či Priyanku Chopra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Greta Thunberg (@gretathunberg),

Ľudia stále obdivujú aj Ronalda a Messiho

Mužský rebríček ovládol bývalý americký prezident Barack Obama. Z pomyselného trónu zosadil Billa Gatesa, ktorý bol vždy lídrom rebríčka a to od roku 2014, kedy vznikol. Tretie miesto obsadil Xi Jinping, ktorý je Generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Číny. O štyri miesta si oproti minulému roku v tomto rebríčku polepšil Elon Musk, ktorý v tomto roku skončil na deviatom mieste.


Potomkovia celebrít či následníci trónu: Sleduj rebríček najbohatších detí sveta


Medzi najobdivovanejších mužov sveta sa zaradili aj Donald Trump a Vladimir Putin, avšak obaja si oproti svojim minuloročným výsledkom v tomto prieskume pohoršili. Nováčikmi v roku 2020 sú Keanu Reeves a Michael Jordan. Dostali sa na desiate, respektíve trináste miesto. Samozrejme v rebríčku nechýbali ani mená ako Dalai Lama, Pápež František alebo Jack Ma. Okrem toho ľudia stále výrazne obdivujú aj Cristiana Ronalda a Lionela Messiho.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barack Obama (@barackobama),

Dve otázky

Vo všeobecnosti sa v tohtoročnom rebríčku umiestnili medzi ženami skôr umelkyne či aktivistky. Úspechom je jednoznačne sedemnáste miesto indickej autorky a filantropky Sudha Murty. V rebríčku tiež môžeme nájsť pakistanskú bojovníčku za práva žien a laureátku Nobelovej ceny za mier Malálu Júsufzajovú. Muži, ktorí sa v rebríčku umiestnili sú skôr zo sveta biznisu, politiky a športu.

V rámci prieskumu boli respondentom kladené dve otázky. Najprv sa ich pýtali, koho naozaj obdivujú, pričom mohli ľudia vybrať viac ako jednu osobnosť. V druhej otázke ľudia odpovedali na to, koho obdivujú najviac a vybrať mohli len jedného človeka. V rámci jednotlivých krajín boli do prieskumu pridané osobnosti danej krajiny, za ktoré mohli ľudia hlasovať. Na portáli YouGov si teda môžeš pozrieť aj výsledky podľa krajiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa YouGov America (@yougovamerica),

Zdroj: hashtag.com, yougov.co.uk,
Odporúčame