Bitcoin a jeho rastúca hodnota zaujmú aj teba: Prečo je rok 2021 ideálnym časom zarobiť?

Zdroj: Pexels

#Rok 2020, poznačený najmä pandémiou COVID-19, priniesol na trh kryptomien množstvo zaujímavých udalostí a noviniek. Len za posledné tri mesiace vzrástla cena Bitcoinu o viac než 160 %, čo len posilnilo jeho dominantné postavenie na trhu. Prečo neustále naberá na sile a čo najviac ovplyvňuje rast jeho hodnoty?

Boj proti inflácii

Svetová pandémia mala vplyv napríklad na zvýšenie peňažnej zásoby amerických dolárov. Jej nárast je síce bežnou súčasťou vývoja, už len v priebehu posledných 20 rokov, v období medzi rokmi 2000 a 2020, sa zvýšila z 1,14 bilióna dolárov na 3,95 bilióna. Avšak za rok 2020 sa celková peňažná zásoba zvýšila o ďalších viac než 2,71 bilióna dolárov. Takýto extrémny vývoj má na svedomí práve koronakríza.

Proces prirodzene viedol k mnohým obavám z nadmernej inflácie. Kvôli tomu sa obrovské množstvo investorov rozhodlo na zabezpečenie voči inflácií vyhľadať aktíva, ekonomické prostriedky, ktoré buď udržiavajú svoju hodnotu, alebo sa zhodnocujú. Hoci existuje veľa aktív, ktoré sa považujú za uchovávateľa hodnoty, je ním napríklad zlato či striebro, mnoho z investorov sa rozhodlo pre Bitcoin. Je to najmä kvôli jeho deflačnému charakteru, čo znamená, že má tendenciu rásť.


Lákajú ťa kryptomeny? Investuj do nich cez Fumbi


Investori nakupujú Bitcoin

Záujem investorov o Bitcoin teda rozhodne neutícha. Oproti novembru 2020 došlo k vzostupu množstva Bitcoinov vo vlastníctve inštitúcií o viac než 435 000. Podľa webu bitcointreasuries vlastnia títo investori aktuálne viac než 1,22 milióna BTC, čo predstavuje až 6,56 % aktuálnej a 5,82 % maximálnej možnej ponuky. Medzi najväčších inštitucionálnych investorov súčasnosti môžeme zaradiť spoločnosti Grayscale, MicroStrategy či Švédsku spoločnosť Bitcoin Tracker One.

Spoločnosť Grayscale, ktorá aktuálne disponuje s viac než 615 000 BTC, zverejnila svoj report investícií do digitálnych mien za rok 2020. Zatiaľ čo na začiatku roku dosahovali aktíva pod správou tejto spoločnosti hodnotu 2 miliardy amerických dolárov, na konci roku 2020 to bolo až 20,2 miliardy dolárov, čo predstavuje viac než 10-násobný medziročný vzrast. Investičný produkt spoločnosti Grayscale s názvom „Grayscale Bitcoin Trust“ sa zaradil medzi najviac rastúce investičné produkty na svete, ktorého hodnota aktív pod správou medziročne vzrástla z 1,8 miliardy amerických dolárov až na 17,5 miliardy amerických dolárov.

Porovnanie investícií do „Grayscale Bitcoin Trust“ a ostatných produktov spoločnosti v roku 2020 (Zdroj: Grayscale Digital Asset Report)
Inštitucionálni investori predstavovali v roku 2020 až 87 % všetkých investorov (Zdroj: Grayscale Digital Asset Report)

Kryptomeny sú čoraz bežnejšie

Mnoho retailových investorov sa rozhodlo špekulovať s vývojom ceny Bitcoinu. V októbri 2020 túto myšlienku podporila aj spoločnosť Paypal, ktorá zaradila kryptomeny do svojej platobnej siete a umožnila tak klientom držať a platiť kryptomenami prostredníctvom bežných Paypal účtov. V súčasnosti už však existuje veľké množstvo búrz a zmenární, prostredníctvom ktorých si môže ktokoľvek a kedykoľvek jednoducho zakúpiť Bitcoin.

Zdroj: Pexels

Záujem Slovákov narastá

V poslednom štvrťroku 2020 vzrástol celkový záujem o kryptomeny aj na Slovensku o viac než 86 %. Podľa štatistík spoločnosti Fumbi len za prvý januárový týždeň investovali Slováci do tejto oblasti viac než milión eur. Za posledné tri mesiace sa táto čiastka pohybovala až na úrovni 3,5 milióna eur.

Z dát Google Trends vyplýva, že s rastúcou cenou Bitcoinu prichádza zároveň aj zvýšenie záujmu o informácie zo strany Slovákov. Začiatkom roku 2020, kedy Bitcoin dosiahol svoju najvyššiu hodnotu takmer 42 000 $, dosiahlo kľúčové slovo bitcoin vo vyhľadávaní medzi Slovákmi hodnotu 100 bodov. Táto hodnota predstavuje vysokú popularitu hľadaného výrazu, čo len potvrdzuje zvyšujúci sa trend záujmu aj u nás.

graf
Graf zobrazujúci trend vyhľadávania kľúčového slova bitcoin medzi Slovákmi za posledný rok (Zdroj: Google Trends)

Vyhliadky do budúcnosti

Ak klesne inštitucionálny záujem o toto aktívum, pre Bitcoin to môže znamenať v prvom štvrťroku fázu úpravy. Zatiaľ čo ceny v roku 2018 rástli najmä kvôli záujmu retailových investorov, tentokrát je hnacím motorom trhu najmä vplyv veľkých rýb – spomínaných inštitucionálnych investorov. Platformy zamerané na sústredenie – alokáciu, kapitálu od inštitucionálnych investorov zatiaľ stále zaznamenávajú relatívne vysoký príliv kapitálu zo strany investorov.

Napríklad spoločnosť MicroStrategy stále pokračuje v politike nákupu Bitcoinov pri každom poklese cien. Posledný nákup tejto spoločnosti uskutočnený 22. 1. 2020 predstavoval hodnotu 10 miliónov dolárov. Podľa najnovších informácií sa k investorom do kryptomien pridali aj fondy a nadácie svetoznámych univerzít ako napríklad Harvard, Yale či Brown University.

Ak budú pokračovať v nákupnom trende, je možné predpokladať, že sa ešte posilní a bude pokračovať naďalej. Ak však inštitúcie zastavia alokáciu kapitálu do Bitcoinu a budú vyčkávať, chýbajúci peňažný tok zo strany inštitúcií sa následne môže premietnuť do poklesu ceny Bitcoinu. Významným faktorom na vývoj ceny v budúcnosti bude aj politika nového prezidenta USA Joe Bidena. Ak sa bude pokračovať v trende ekonomických stimulov a bude pokračovať masívne vydávanie dolárov do obehu, je možné očakávať, že časť z nich skončí práve ako kryptomenová investícia.

Jedným z dôležitých rizík budúcnosti sú aj regulačné opatrenia. V súčasnosti sa regulačné úrady upierajú na dôkladné skúmanie niektorých kryptomien z kategórie altcoinov, ktoré podozrievajú z toho, že nejde o kryptomenu, ale o nelegálnu ponuku cenných papierov. Príkladom je kryptomena Ripple, ktorá sa dostala do nepriaznivého svetla. Viac sa môžete dočítať v tomto blogu.

Správny čas pre investíciu

Analytik finančného gigantu CitiBank, Tom Fitzpatrick, zverejnil report, ktorý prirovnáva vývoj cien Bitcoinu k vývoju ceny zlata v 70. rokoch. Tvrdí, že jeho hodnotu charakterizujú práve veľké cenové výkyvy, ktoré udržujú dlhodobý rast. Poukázal pritom na týždenný graf vývoja Bitcoinu a určil, že jeho cena by sa do konca roka 2021 mohla vyšplhať až na astronomických 318 000 dolárov. Fitzpatrick pritom čerpal z exponenciálneho pohybu ceny Bitcoinu v rokoch 2010 až 2011, ktoré veľmi pripomínajú pohyby zlata v 70. rokoch. Zlato „hľadalo“ svoju hodnotu takmer 50 rokov v cenovom rozpätí 20 – 35 USD. Nechajme sa preto prekvapiť, do akej miery je táto analýza reálna a či naozaj presiahne hodnotu 300 000 USD ešte v tomto kalendárnom roku.

Pokiaľ ťa lákavá vidina zisku začala zaujímať viac, investovať do kryptomien môžeš napríklad cez spoločnosť Fumbi. Tá vďaka svojmu portfóliu spravovanom algoritmom, presne sleduje pohyby cien, takže je tento krok sprevádzaný len minimálnymi rizikami. Začať môžeš už nízkym vkladom od 50 €.


Chceš investovať do kryptomien? Vyskúšaj to s Fumbi!

Zdroj: PR článok upravený redakciou Hashtag.sk
Odporúčame