Rapové Vianoce v lete. Môžeme byť spokojní s „darčekmi“? (KOMENTÁR)

Nachádzame sa síce v letnom období, kedy je vonku príjemne teplo, slnko vychádza skoro a zapadá neskoro. Pocitovo sme ale v decembri. Dôvod? Zažívame totiž rapové Vianoce, a teda prakticky denne môžeme byť svedkami nových hudobných projektov a skladieb. Na svoje si príde naozaj každý, môžeme byť teda s „darčekmi“ spokojní? 

Rapové Vianoce pre všetkých

Aj v čase, kedy píšeme tento text, vychádza nová hudba. Skutočne, ak ste priaznivcami slovenského a českého rapu, toto je obdobie, za ktoré môžeme byť vďační. Rozhodne nikto z nás či vás nemôže povedať, že nemá čo počúvať. Bolo by to doslova rúhanie. Dobre, dosť nábožensko-sviatočných referencií, poďme sa pozrieť na to, prečo by sme mali ďakovať za hudobné dary (okej, posledná, možno), ktoré sa k nám dostali.

Gleb: BIG BOY FM

Jednak, vychádza skutočne veľa kvalitného rapu. Taktiež, svoje projekty dávajú von interpreti, ktorí zachytávajú inú časť spektra poslucháčov. Rozsah je výrazný, zjednodušene povedané, každý si príde na svoje. Môžeme sa pristaviť pri Glebovi, ktorého buď máte veľmi radi, alebo ho nepočúvate vôbec. Dočkali sme sa jeho nového albumu, ktorý nesie názov BIG BOY FM.

Gleb si zas robí, čo chce a presne tak to má byť (ANALÝZA)

Ben Cristovao: PROTENKONTRAST

Potom tu máme Bena Cristovaa, zástupcu z Českej republiky, ktorý veľmi dlho paberkoval na úrovni pop music a rapu, ale evidentne sa rozhodol správne a jeho kariéra je nateraz v rap game. Vydal silné CD PROTENKONTRAST, ktorý v sebe skrýva neuveriteľne silný emočný odkaz. Keď to dáme do kontextu, nájdu sa ľudia, ktorí si vypočujú Gleba aj Bena, ale konceptuálne a typologicky sa jedná o odlišné projekty. Spája ich najmä to, že vyšli v podobnom časovom horizonte.

Sklamala ťa láska? Toto je album, ktorý potrebuješ (ANALÝZA)

Radikal Chef: FORZA EUROPA

Ďalej je tu Radikal Chef. Kráľ Severu chystá očakávaný album FREERIDE 4, ale ešte pred tým navnadil svojich fanúšikov EP-čkom, ktoré nesie názov FORZA EUROPA. A opäť je to niečo iné ako u Bena a Gleba. Na FE môžeme sledovať prvky z moderného európskeho rapu, predovšetkým je cítiť vplyv z Nemecka.

Radikal ako reprezentant Slovenska v rapovej Lige majstrov (ANALÝZA)

Ego: PROTOTYPES + POHODA

A aby rôznorodosti nebolo dosť, nesmieme zabudnúť na Ega. Ten nevydal jeden album, ale rovno dva. PROTOTYPES a POHODA, dve CDs, ktoré si môžete vypočuť ako celok aj osobitne. Egáč sa hrá s tóninami, výborne ho dopĺňa mladý producent Coder.

Ego a Coder posúvajú náš rap na vyšší level. Kde má progres hranice? (ANALÝZA)

Rôzne témy, rôzne referencie, zmena tempa, flowu, práca s hlasom. Člen skupiny Kontrafakt sa rapom vyslovene baví a otvára v ňom v našich končinách nové kapitoly. Doteraz nepoznané. Nebude prekvapením, ak to, čo Ego v týchto projektoch načrtol, čo sa týka rozhrania rapu, budú využívať aj viacerí jeho kolegovia z SK či CZ rap game.

„Ego, slovenský rap ťa potrebuje, aby mohol napredovať.“ (ANALÝZA)

A to nie je všetko…

Najviac sa hovorí predovšetkým o projektoch, ktoré sme načrtli vyššie a analyzovali sme ich na našom webe. Ako píšeme v úvode, jedná sa o rôznorodé albumy či EPs, čo znamená, že každý rapový priaznivec si príde na svoje.  A aj keď je leto plné festivalov, koncertov a iných aktivít, interpreti nezaháľajú ani čo sa týka produkcie. S „darčekmi“ počas rapových Vianoc môžeme byť maximálne spokojní.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pamätáte si na časy, keď Kali vedel poriadne pritvrdiť?

Dôležité a potešiteľné je taktiež to, že stále to nie je všetko. Netreba zabúdať na nový album Petra Panna 33, pričom k slovu sa postupne hlásia aj ďalšie mená, o ktorých bude reč už čoskoro. Ak by sa vám predsa len málilo, skúste aj svetový rap, napríklad nové CD vydal Post Malone. Twelve Carat Toothache stojí za nejedno vypočutie. Žijeme v aktívnom rapovom období. Buďme za to radi.

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Photo credits: Ego IG, Radikal Chef IG, Ben Cristovao IG

Odporúčame