Rapové očakávania 2017: Progresívna dvojica Nerieš s potenciálom siahať na najvyššie méty

V závere minulého roka sme v dvoch článkoch postupne vymenovali a predstavili interpretov, ktorí podľa nás môžu mať vydarený rok a majú perspektívu buď svoje postavenie potvrdiť, alebo v prípade menej známych a neobohraných mien ukázať, že si zaslúžia miesto medzi elitou nášho rapu. V predošlých článkoch sme sa podrobnejšie venovali napríklad Momovi, alebo aj členovi Pozor RecordsP.A.T. – emu. V dnešnej časti nás čaká duo z Nerieš.

Chalanov z formácie Nerieš nemusíme zrejme presnejšie predstavovať. V aktuálnom období sa asi nájde len málo fanúšikov, ktorí by nepoznali túto dvojicu. Nerieš teda tvoria Matej Straka a Gabryell. Aj keď to možno mnohí nevedia, chalani majú na svojom konte okrem albumu „Minimal“ z roku 2015 aj EP „Zmrdi„, ktoré vydali už v roku 2011.

Do širšieho povedomia rapovej verejnosti ich však dostal až spomínaný album Minimal, na ktorom nechýbali ani traja zaujímaví hostia – Kali + Alex na skladbe Fog Ma Dží a Strapo na tracku Panická Porucha. Ako už povedal Kali na našom spoločnom rozhovore, chalani priniesli a skĺbili niečo nové, zaujímavé. Priniesli skrátka niečo iné, a evidentne to malo úspech, keďže ich dosku Minimal musíme hodnotiť ako vydarenú a poslucháčmi ocenenú. Chalani v nastolenom tempe pokračovali aj po tomto albume a rok 2016 tiež nemôžeme hodnotiť inak ako kladne. Skladby ako Tieň, Za Jednu Noc, Obyčajní Chalani, 10 minút, ktoré boli doplnené aj špecifickými videoklipmi si získavali čoraz viac fanúšikov. Najmä posledná menovaná spolupráca s DMS bola mimoriadne vydarená, za čo hovoria aj čísla. Túto skladbu ste navyše VY – naši fanúšikovia označili ako skladbu roka 2016.

Okrem vlastných aktivít a skladieb mohli fanúšikovia registrovať meno Maťa Straku aj na iných veľkých projektoch ako napríklad Rytmusov album Krstný Otec, Kaliho Dezert či aktuálne veľmi diskutovaný a očakávaný Separov album Pancier. Maťo sa stihol predstaviť aj na spolupráci s Majselfom na skladbe Nechajte Ma Dýchať. V aktuálnom roku už chalani stihli okrem koncertov vydať aj pomerne úspešnú spoluprácu s českým raperom Logicom.

No a čo vlastne čaká Nerieš v ďalších mesiacoch? Na to sme sa spýtali už priamo ich a chalani nám prezradili, že sa pracuje na novom albume. Jeden klip z pripravovanej dosky je už hotový a nahrávajú sa aj ďalšie veci. Len nedávno odštartovala festivalová sezóna, ktorú si chalani užívajú plnými dúškami a vraj im popri tom ide nahrávanie a príprava ďalších vecí oveľa rýchlejšie, ako je u nich zvykom 🙂

Album by teda mohol uzrieť svetlo sveta tento rok. Uvidíme, či budú chalani aj svoj ďalší projekt ladiť do podobného štýlu ako Minimal, ktorý obsahoval 11 skladieb a mal troch hostí. Určite by sme si vedeli opäť predstaviť spoluprácu s DMS, a čo vy? Pre bližšie informácie, novinky, koncerty a ďalšie dôležité správy o chalanoch určite sleduj ich fanpage, na ktorej sa dozvieš všetko potrebné. Ak by si chcel Nerieš podporiť kúpou merchu, môžeš tak urobiť na tomto odkaze.

Odporúčame