Slovenská bikinifitnesska patrí medzi tie najlepšie na svete: Prezradí ti najjednoduchší trik na chudnutie a mnoho iného

Radka Szombathová úspešná bikinifitness

Radka Szombathová sa blysla aj medzi profesionálnymi bikinifitnesskami (Zdroj: eastlabsphoto.com/Igor Kopček)

#Radka Szombathová patrí medzi špičku v bikinifitness, a to nie len slovenskú. Úspešná športovkyňa svoje nesporné kvality roky ukazovala na domácich pódiách, dnes súťaží medzi profesionálnymi bikinifitnesskami. Okrem toho trénuje dievčatá a vedie ich k splneniu sna o dokonalej postave, alebo k súťažnej forme, ktorá im nezruinuje zdravie. Napriek fantastickým úspechom zostáva pokorná a tvrdo pracuje.

Životný štýl si volí každý sám

Radka sa športu venovala od detských čias – vtedy bola vrcholová atlétka a fitness doma veľmi podporovaný nebol. „Bol to ale môj sen a tak som si v 32 rokoch a po dvoch deťoch povedala, že je načase prestať snívať a postaviť sa aspoň raz na súťažné pódium. Odvtedy som na ňom stála asi štyridsaťkrát,“ spomína Radka.

Napriek tomu, že fitness mnohým príde ako šport plný extrémov a hladu, skúsená pretekárka má na to iný názor. „Príprava do fitness nominácií je presne taká, akú si ju kto spraví, alebo, s akým trénerom sa rozhodne spolupracovať. Môže to byť vyslovene drina vo vysokých kalorických deficitoch, taktiež to môže byť lifestyle, kde pretekárka cvičí, lebo ju to baví,“ ozrejmuje špičková bikinifitnesska.

Okrem toho sa podľa Radky pretekárka môže stravovať zdravo, pretože jej to chutí a naviac to prospieva jej telu. Keď sa potom takáto slečna rozhodne ísť na súťaž a na pár týždňov maká „na plné obrátky“, nie je to pre ňu utrpenie, keďže ju to stále baví a má v podvedomí cieľ. „Na výber má každý, kto sa rozhodne fitness skúsiť. A ja sa prikláňam k tej druhej možnosti,“ hovorí Radka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radka Szombath IFBB ELITE PRO (@radkaszombath),

Medzi profesionálmi sa nedokonalosti neodpúšťajú

Práve vďaka svojmu jedinečnému postoju Radka získala množstvo skvelých víťazstiev. Na amatérskej scéne súťažila medzi ženami aj masters pretekárkami – súťažiacimi nad 35 rokov, na profesionálnej scéne sa zatiaľ zamerala len na masters kategóriu.

Medzi jej výhrami sa vyníma najmä absolútne víťazstvo na Majstrovstvách Európy 2018. Tam dokázala Radka nielen vyhrať svoju kategóriu, ale aj získať prvenstvo v hodnotení víťaziek všetkých masters bikinifitness kategórií. „Tie pocity sa nedajú opísať, ale myslím, že po narodení mojich detí to bol môj najsilnejší emocionálny zážitok,“ vysvetľuje Radka. Rok po tomto fantastickom triumfe už Radka žiarila medzi profesionálkami.

„Nie nadarmo sa tomu hovorí profesionálne pódium. Tam sa už žiadne chyby a nedokonalosti neodpúšťajú,“ hodnotí bikinifitnesska. Ako hlavný rozdiel vidí, samozrejme, pripravenosť pretekárok, ktoré majú výraznejšie a vypracovanejšie svaly, rovnako je však u bikinifitnessiek dôležitá prezentácia na pódiu. Profesionálna súťaž sa vo svete fitnessiek nazýva tiež pro show a ako Radka hovorí, každú, ktorej sa zúčastnila si užívala. „Asi toto je ten pravý rozdiel – to slovíčko show. Musíš sa dostať do takého štádia profesionality, že sa tým bavíš,“ vysvetľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radka Szombath IFBB ELITE PRO (@radkaszombath),

Krása a osobnosť v jednom

Prvenstvá a ocenenia svetovej kvality Radke prinášajú okrem iného aj pocit zodpovednosti. „Tu už nie je možné prísť na súťaž v 99 % forme, alebo sa pripravovať štýlom „veď to možno stihnem“, všetko musí byť naozaj na 110 %,“ vysvetľuje. Práve vďaka bohatým skúsenostiam v tomto športe si vybudovala silnú osobnosť. „Vždy, keď si myslím, že niečo nezvládnem, pozriem sa na tie medaily a poháre a poviem si, že keď som dokázala toto, dokážem všetko.“ Mnoho skúseností získala aj pre prácu trénerky a sama ich označuje za také, ktoré nedokáže poskytnúť žiadna škola.

„Tým, že som si prešla rôznymi prípravami a aj tými zlými, viem toho teraz ušetriť svoje zverenkyne a byť im lepšou oporou ako tréner, ktorý toto všetko neabsolvoval,“ hodnotí Radka. Vďaka bohatým skúsenostiam vie potom odhadnúť dobrú bikinifitnessku. Aká by podľa jej názoru mala byť?

„Mohla by som povedať, že má mať úzky pás, vypracovaný zadok, ramená, dlhé vlasy a krásnu tvár. Síce to všetko je pravda, ale podstatné je, že musí vyžarovať, že to miluje a užíva si každý jeden moment nielen súťaže, ale aj celej prípravy. Vtedy dievča vyjde na pódium a ani nevie, ako vyhrá,“ hodnotí skúsená pretekárka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radka Szombath IFBB ELITE PRO (@radkaszombath),

Jednoduchý trik na chudnutie

Radka okrem poskytovania prípravy na súťaže trénuje aj ženy, ktorých cieľom je byť fit a cítiť sa dobre vo vlastnom tele. Čo je podľa skúsenej trénerky najlepší trik na chudnutie? „Nežrať a hýbať sa! To zaberie vždy a vie to asi každý,“ hovorí s úsmevom. „Na otázku: Ako na to? vždy odpovedám, že musí prísť „cvak“ v hlave. Pokiaľ nepríde, nikdy neprídu ani výsledky. A keď príde, je potrebné mať dobrého trénera, alebo motivátora, aby vás v tom udržal.“

Čo sa týka naberania svalov, cestu rozhodne nevidí v prejedaní sa a následnom „rysovaní“, aby vyzerala postava svalnato. „Myslím, že takto v dnešnej dobe nefungujú ani kulturisti. Keď cvičíš, naberanie svalov je prirodzené. Chce to len čas a roky tvrdej práce,“ vysvetľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radka Szombath IFBB ELITE PRO (@radkaszombath),

S trochou kreativity nebudú hriechom ani palacinky

Úspešná bikinifitnesska je veľkou milovníčkou rôznych netradičných receptov, ktorými svojim sledovateľom dokazuje, že aj zdravé jedlo môže byť farebné, chutné a nemusí to byť len kuracie s ryžou. „Kto ma sleduje, vie, že palacinky sú moja každodenná závislosť. Ingrediencie prispôsobujem tomu, čo mám momentálne doma a hlavne tomu, čo a koľko toho môžem aktuálne jesť,“ opisuje.

Popisuje jednoduchý recept na svoju raňajkovú palacinku, ktorá už zachutila mnohým fitnesskám. Na prípravu týchto chutných raňajok potrebuješ len 2 bielka, 30 g ovsených vločiek, 5 g ľanových semienok, flawdrops, štipku soli, škoricu a prípadne trošku vody.

„Všetko rozmixujem, vylejem na panvicu, opečiem nasucho z každej strany, natriem arašidovým maslom alebo tvarohom, ozdobím ovocím, škoricou a prípadne aj bezkalorickým sirupom,“ prezrádza. Vlastnú kreativitu v príprave jedál sa snaží vzbudiť aj u dievčat, s ktorými spolupracuje a trénuje ich.

Vymyslieť si vlastný recept na zdravé jedlo nemusí byť také náročné, ako sa na prvý pohľad zdá. „Každej svojej klientke odporúčam, aby sa naučila robiť s kalorickými tabuľkami a podľa zadaných makier si bude vedieť prispôsobiť moje recepty, alebo si vymyslieť svoje vlastné,“ vysvetľuje Radka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radka Szombath IFBB ELITE PRO (@radkaszombath),

Ukradnutý insta profil jej zmenil pohľad na sociálne siete

Kto Radku Szombathovú sleduje na sociálnych sieťach, vie aj to, že pred pár mesiacmi jej bol ukradnutý instagramový profil, na ktorom mala viac než 13-tisíc fanúšikov. Mnohé fitnessky sa o svoje sociálne siete poctivo starajú a vnímajú ich ako svoje dielo. „Keď som o svoj účet na instagrame prišla, zmenila som pohľad na sociálne siete. Ak by pre ľudí neboli ich účty tak dôležité, určite by sa nekradli,“ uvažuje. Instagram už preto neberie ako potenciálnu zárobkovú činnosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Radka Szombath IFBB ELITE PRO (@radkaszombath),

„Odmietam akékoľvek spolupráce, pretože tam chcem prezentovať iba seba, svoju prácu a hlavne pravdu,“ vysvetľuje svoj pohľad na mnohými ospevované sociálne siete. Úspešnú fitnessku pravdepodobne na pódiu ešte uvidíme, no momentálne sa vidí viac v pozícii trénera a všetku svoju energiu venuje pretekárkam.

„Myslím, že tie bohaté skúsenosti a vedomosti by bola škola nepredať ďalej. Ale nakoľko stage milujem, myslím, že to dlho nevydržím a ešte súťažiť budem,“ dodáva na záver s úsmevom. My budeme Radke na jej ďalšej trénerskej a súťažnej ceste držať prsty!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame