#Z hodín matematiky si určite pamätáš, ako ste počítali dĺžky strán pravouhlých trojuholníkov podľa Pytagorovej vety. Tú ešte v šiestom storočí pred našim letopočtom odvodil grécky filozof a matematik Pytagoras, podľa ktorého bola aj pomenovaná. Ako sa však zdá, všeobecne známy vzorec ľudia poznali už dávno pred tým. Dôkazom toho je aj babylonská tabuľka, ktorá podľa Daily Mail vznikla tisíc rokov pred tým, než sa Pytagoras vôbec narodil.
Plagiát?
Je možné, že je Pytagorova veta plagiát? Nuž, podľa nových zistení to rozhodne nie je vylúčené. Významný grécky filozof, ktorému sa pripisuje jej objav, sa narodil v roku 570 pred našim letopočtom. Súčasný matematik Bruce Ratner však našiel koncept Pytagorovej vety na kamennej tabuľke, ktorá pochádza z obdobia osemnásteho až šestnásteho storočia p.n.l.
Pytagoras podľa legendy na „svoju“ vetu prišiel v palácovej hale, kde si z nudy prezeral štvorcové dlaždice a predstavoval si v nich rovnoramenné pravouhlé trojuholníky. Uvedomil si pri tom, že obsah štvorca nad najdlhšou stranou trojuholníka je rovnaký, ako obsahy štvorcov nad jeho zvyšnými dvoma stranami.
Následne prišiel na to, že táto teória by platila aj v prípade, že by pravouhlý trojuholník nebol rovnoramenný. Ako sa však zdá, jeho zistenie nemuselo byť úplnou novinkou. Podľa vedcov je možné, že sa k nemu dnes každému dobre známa teória dostala ústnym podaním a od ju následne spopularizoval medzi širšou verejnosťou.

Matematicky zdatní už v staroveku
„Existuje konkrétny dôkaz, ktorý jasne nasvedčuje tomu, že Pytagorovu vetu objavili a dokázali babylonskí matematici tisíc rokov pred tým, než sa Pytagoras narodil,“ uviedol matematik Bruce Ratner, ktorý starodávnu kamennú tabuľku skúmal.
Tabuľka s „Pytagorovou“ vetou je dnes umiestnená na univerzite Yale. Objavená bola v oblasti južnej Mezopotámie. Vyrytý je na nej štvorec s dvoma uhlopriečkami, z ktorých je jedna označená symbolmi tak, ako aj jedna zo strán štvorca. Na opačnej strane tabuľky je zas obdĺžnik, opäť s uhlopriečkou.
Symboly na tabuľke sú číslicami šesťdesiatkovej číselnej sústavy, ktorú Babylončania používali a Ratner ich „preložil“ do našej desiatkovej sústavy. Vďaka tomu zistil nielen to, že starovekí Babylončania rozumeli princípu „Pytagorovej“ vety, ale tiež to, že už pred 4-tisíc rokmi dokázali s obdivuhodnou presnosťou počítať druhé odmocniny.
Zdieľať na