Objav čarovné miesto nad Zvolenom: Pustý hrad patrí medzi najväčšie, vraj pokorí aj ten Spišský!

Pustý hrad

Vydáš sa nájsť poklad Pustého hradu? (Zdroj: Instagram/pustyhrad)

#Máš chuť na výlet a nevieš, kam sa vybrať? Inšpirovať sa môžeš napríklad našimi tipmi, ktoré nájdeš na Instagrame pod #cestujemshashtagom. Do pozornosti ti však dávame aj jedinečný Pustý hrad vo Zvolene.

Kúsok od Zvolena

Nachádza sa v Banskobystrickom kraji, neďaleko mesta Zvolen. Tým, že je v strede Slovenska je svojou polohou vhodný na návštevu pre každého Slováka. Týči sa nad sútokom rieky Hrona a Slatina. Neopakovateľnú atmosféru mu dodávajú aj okolité Štiavnické vrchy.

Pustý hrad vyrástol už pred stáročiami. Kedysi dokonca patril k elite najdôležitejších sídiel uhorských kráľov. Hovorí sa, že od polovice 12. storočia bol tiež sídlom Zvolenskej župy. Iba málokto však vie, že za svoju veľkú rozlohu vďačí tomu, že sa spojil Horný a Dolný hrad do jedného celku. Tak vznikok komplex, ktorý bol považovaný za jeden z najväčších hradov na Slovensku. Dokonca, podľa zahoramizadolami.sk je rozsiahlejší ako Spišský hrad.

Dejisko zvláštnych udalostí

Na hrade sa vystriedalo niekoľko panstiev. Spomenúť možno Arpádovcov, avšak do povedomia sa oveľa viac dostal župan Demeter so synovcom Dončom. Tí mali veru poriadne veľkú odvahu. Na samotnom hrade razili falošné mince! Ktovie, ako by dnes dopadli za túto činnosť. Isté však je, že v hrade alebo v jeho blízkom okolí by sa mal nachádzať veľký poklad. Nikto ho však zatiaľ nenašiel. A ktovie, možno by to boli iba tie falošné mince.

To však nebolo všetko. Jedna z legiend hovorí, že na hrade kedysi rozkazoval  zlostný kastelán. Báli sa ho ľudia široko-ďaleko a každý, kto mohol sa mu snažil vyhnúť. Región kedysi plný rybárov zostal zrazu prázdny. Až na jedného, neznámeho. Ten sa rozhodol vzdorovať a prikul sa cez pás ku skale. Nedokázal ho nikto odtrhnúť. Vtedajší pán z neho doslova šalel. Stalo sa však osudné nešťastie, pri ktorom prišli o život obaja a do lokality sa vrátili rybári.

Legenda o dcére rybára

Aj tá najznámejšia legenda sa spája s rybárstvom a možno tak trochu aj s predošlou udalosťou. Respektíve, s nádhernou dcérou jedného miestneho rybára. Svojou krásou ohurovala všetkých ľudí. Volala sa Bohdanka. Zahľadel sa do nej aj kastelán Zúzor. Tá ho však odmietla. Nechcela opustiť svojho otca,  s ktorým mali výborný vzťah. Navyše, už bol starý a ešte aj slepý. Okrem toho sa jej Zúzor nepáčil, a tak hľadala neustále výhovorky na to, prečo sa nemôže za neho vydať.

Raz mal toho už Zúzor plné zuby a rozhodol sa, že po Bohdanku pôjde sám a násilím ju odvedie na hrad. Bolo mu jedno, kto sa mu postaví do cesty. Keď uvidel, ako bol jej otec dokonca prikovaný ku skale, len aby nemusel odísť, rozhodol sa trafiť ho šípom.

Ktovie, čo sa udialo, avšak šíp zasiahol priamo do srdca Bohdanku. V ten moment vydýchol aj jej otec. Zúzor, šokovaný tým, čo urobil, sa nakoniec zabil sám. Dodnes sa vraj po hrade potulujú duše týchto nešťastníkov. V okolí hradu dokonca možno vidieť veľké množstvo konvaliniek, ktoré rozvoniavajú široko-ďaleko. Vraj to je miesto, po ktorom chodí Bohdanka, ktorá za ruku vedie jej slepého otca.

 

Zdroj: Hashtag.sk, hrady-zamky.sk, zahoramizadolami.sk,
Odporúčame