Apple event plný príjemných prekvapení: Nadupané Mac Studio, nový 5K monitor aj zadosťučinenie pre iPad Air

Apple predstavil nové Mac Studio aj 5K monitor

Apple predstavil nové Mac Studio aj 5K monitor (Zdroj: Apple)

#Zabudni na iPhone SE 3, ktorý je ďalší zbytočný smartfón do rodiny Apple. Poďme sa pozrieť na tie pravé novinky, ktoré americký výrobca predstavil. Postupne si prejdeme Mac Studio, ktoré skutočne prinieslo nový čip M1 Ultra, monitor Studio Display s parádnym rozlíšením a krásnymi farbami, ale aj upgradnutý iPad Air, ktorý sa bude rovnať svojmu drahšiemu bratovi Pro. Aspoň v týchto novinkách Apple nezaspal.


Apple púšťa do predaja svoje nové MacBooky Pro: Za tenké rámčeky a lepší čip si však poriadne priplatíš


Mac Studio

Zvesti neklamali. Apple naozaj predstavilo nový M-kový čip, ktorý sa síce nevolá M2, ale nesie názov M1 Ultra. Zariadenie Mac Studio je základová doska s komponentmi, ku ktorej pripojíš monitor. Delí sa na dve verzie podľa procesoru – jedna ponúka M1 Max a druhý M1 Ultra. Aký je rozdiel? Ten druhý má dvojnásobný výkon a je raz tak drahší. Cenovka, ktorú na ňom v elektrodome uvidíš, bude 4599 eur.

Takže k parametrom – Mac Studio s čipom M1 Ultra má 20-jadrový procesor, 48-jadrovú grafiku a 64 GB RAM v základe, ktoré môžeš rozšíriť na dvojnásobok. Intel môže len ticho závidieť. Zrejme neexistuje nič, čo by ti Studio nesplnilo. Dokonca má aj 4x thunderbolt, 10 Gb ethernet, USB-A, HDMI, čítačku SD kariet, 3,5mm jack… čo viac chcieť?

Aj napriek vyššej cene verím, že Mac Studio bude úspešný produkt. Bez obáv môžem vyhlásiť, že bude obsahovať najvýkonnejší čip na trhu a v spolupráci s parádnym displejom s ním grafici, dizajnéri a filmári dokážu divy. No a Apple už na evente naznačil, že vie, aký displej budeš k práci s ich Studiom chcieť.

Studio Display

Nový Studio Display je vlastne len veľký 27-palcový Retina monitor, ktorý zapojíš (nielen) k Mac Studiu. Ponúkne krásne 5K rozlíšenie (5120 x 2880 pixelov), aké poznáme z nových iMacov a asi aj ten najväčší odporca Applu by ho chcel mať doma, prípadne v kancelárii. Okrem toho má svietivosť až 600 nitov a technológiu True Tone. Vyrobený je z hliníka a súčasťou jeho rámčekov je aj 12 Mpx ultra-wide kamera s funkciou Center Stage a 6 reproduktorov so Spatial Audio.

Nemusíš ho však striktne využiť len v kombinácii s Mac Studio. Je kompatibilný s operačným systémom macOS Monterey 12.3, takže pokojne ho využi ako druhý monitor. Vďaka kompatibilite s iPadOS 15 ho taktiež pripojíš aj k iPadu ako preview monitor. Možností je naozaj neúrekom. Kúpiť si ho môžeš so stojanom alebo s montážnou sadou na stenu, preferencie sú len a len na tebe.

Myslíme si, že najlepšie je kúpiť si ho v kombinácii s Mac Studiom, ako Apple prezentuje vo svojich reklamách. Cena monitora síce začína na 1749 eurách, no displej jemu podobný na trhu zrejme nenájdeš. Áno, minúť 6-tisíc eur za kombináciu počítača a monitora je obrovská suma, no ak ťa cenovka nelimituje a od zariadenia vyžaduješ najmä výkon, pouvažuj nad tým. V prípade kúpy máš postarané na 4-5 rokov.

iPad Air 5. generácie

No a v neposlednom rade sa pozrime aj na novú generácie iPadu Air. V našom nedávnom článku, v ktorom sme informovali o evente, sme napísali, že tablet dostane zrejme len novší čip Bionic. Naše očakávania sa, našťastie, nepotvrdili a iPad Air konečne dostal M1 čip, aký má aj predchádzajúca generácia iPad Pro. Čip v sebe ukrýva 8-jadrový procesor a 8-jadrovú grafiku, čo je na malý tablet maximálne dostačujúce.

Nový iPad má 10,9-palcový Liquid Retina displej s rozlíšením 2360 x 1640 pixelov, ktorý zrejme prebral po svojom drahšom bratovi. Z jeho funkcií vypichneme technológiu True Tone, farebný gamut P3 a antireflexný povrch. V rámčeku sa skrýva 12 Mpx kamera, na zadnej strane 12 Mpx ultra-wide a tlačilo sleep/wake má Touch ID. Až na zadnú kameru ide o výbavu podobnú iPadu Pro. Nechýba ani USB-C, Wi-Fi 6, Bluetooth 5 a za príplatok dostaneš aj 5G. Funguje aj s Apple Pencil a pripevníš ho na Magic Keyboard.

Cena 64 GB verzie je 679 eur a 256 GB verziu kúpiš za 849 eur. 128 GB verziu nehľadaj, pretože neexistuje. Aj tak sa dá šikovne vybabrať s ľuďmi, ktorí si povedia, že nový iPad kúpiš za dobrú cenu, ale také malé úložisko nechcú. Dostupný bude v piatich farbách: vesmírna sivá, starlight, ružová, fialová a modrá. iPad Air dostal zadosťučinenie, aké si zaslúžil a my veríme, že naňho Apple nezabudne ani nabudúce.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, Apple
Odporúčame