Herný monitor, aký si ešte nevidel: Asus predstavil svetovú novinku, po ktorej túži každý gamer

Nový 500 Hz monitor

Nový 500 Hz monitor (Zdroj: Nvidia)

#Asus posúva hranice hier ďalej. Spoločne so spoločnosťou Nvidia predstavili vôbec prvý 500 Hz monitor na svete s veľkosťou 24-palcov. V dnešnom svete, v ktorom sa 120 Hz stáva bežné a 240 Hz ešte len čaká na poriadnu podporu, ide o svetový unikát, po ktorom zaručene túži každý počítačový hráč.

Doteraz síce nepoznáme cenu monitoru, no vieme, že zatiaľ bude podporovať hry v 500 Hz v rozlíšení Full HD. Testy prebehli na hre Valorant, ktorú 72 GB RAM so správnym procesorom a grafickou kartou rozbehne až na 1000 fps. Hráči mali vďaka monitoru o niečo lepšiu mušku ako hráči na starších monitoroch.


Sony uvádza prvý mobil so skutočným zoomovacím foťákom: Zaujme ťa nová Xperia dizajnom alebo fotkami?


Grafickú kartu, na ktorej 500 Hz rozbehli, bola nová Nvidia RTX 4090, ktorú spoločnosť oficiálne predstaví už toto leto. Tá by mala v podobnom framerate utiahnuť aj Overwatch. Avšak na to, aby sa jej prispôsobili ostatné hry, bude treba čakať mesiace až roky. Už teraz majú vývojári komplexnejších videohier problémy prispôsobiť sa 120 Hz a to najmä v 4K rozlíšení.

500 Hz monitor
500 Hz monitor (Zdroj: Nvidia)

Otázkou ostáva, či je niečo také skutočne potrebné a kam sa môže technológia ešte posunúť. Ešte pred pár rokmi hovorili vedci, že ľudia sú schopní vidieť rozdiely medzi 30 – 60 fps, dnes vieme, že aj 120 fps je viditeľne odlišných od 60 fps. No a najnovšie štúdie hovoria aj o možnosti rozlíšiť 240 fps.

Posúvanie hraníc je cieľom ľudskej civilizácie už tisícročia. Dá sa ale rozlíšiť, či hráš hru v 240 fps a v 500 fps? Podľa Nvidie zrejme áno, aj keď porovnanie sa snažia vysvetliť len v slow-motion. Chcel by si 500 Hz monitor? Využil by si ho?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s naším maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, Nvidia
Odporúčame