Čo je proxy server a ako funguje? Pozreli sme sa na funkciu, ktorá ti dovolí vyhľadať aj zablokované či platené weby

Dva notebooky na pracovnom stole

Dva notebooky na pracovnom stole (Zdroj: Unsplash.com/freestocks)

#Za posledné roky sa stalo veľmi populárne vyhľadávanie pomocou tzv. serveru proxy. Tieto vyhľadávače môžu mimoriadne pomôcť, ale aj uškodiť. Preto sme sa rozhodli priblížiť ti tento termín, jeho výhody a nevýhody, limity pri používaní a v skratke priniesť pohľad na zrejme najzaujímavejšiu dostupné formu vyhľadávania na internete, aká dnes existuje.


Prichádza internet budúcnosti? Vďaka Webu 3 môžeš vlastniť akcie Facebooku a časom ich predať za milióny


Čo je proxy?

Proxy je metóda prehliadania internetu so skrytou IP adresou. Funguje taktiež na princípe vyhľadávača, teda nejakého search enginu, ktorých nájdeš na internete veľa. Jednoducho zadáš web, ktorý chceš navštíviť a surfuješ. Oproti iným vyhľadávačom má obrovskú výhodu v tom, že skrýva napríklad aj tvoju aktuálnu polohu, takže weby nedokážu zistiť, odkiaľ si pripojený na internet.

Dalo by sa povedať, že proxy funguje ako štít medzi webstránkou a používateľom. V praxi je proxy niečo ako prostredník. Ak sa napríklad cez proxy pripojíš na náš web, nepripíjaš sa priamo ty, ale proxy server. No a ak ten nájde náš web, odošle informácie do tvojho počítača a zobrazí sa ti napríklad aj článok, ktorý teraz čítaš.

Kvôli tretiemu hráčovi však nepocítiš výrazne zníženú rýchlosť vyhľadávania. Nejaká síce môže nastať, no tu hovoríme o desatinách, prípadne stotinách sekundy. Web, na ktorom surfuješ prostredníctvom proxy serveru, nevidí tvoju IP adresu, ale adresu daného serveru.

Kedy použiť proxy server?

Ak sa niekoho spýtaš, prečo používa proxy, zrejme ti odpovie, že na anonymné surfovanie po webe. A bude mať v podstate pravdu. Vďaka proxy o tebe weby nedokážu zbierať dáta, čo sa môže hodiť napríklad pri prezeraní sociálnych sietí. To však nie je ani zďaleka všetko.

Výhodou je aj fakt, že cez proxy sa dostaneš na web, ktorý je pre tvoju IP adresu blokovaný. Teoreticky vieš nájsť oveľa viac obsahu ako cez bežný vyhľadávač, ale všetko závisí od daného serveru, cez ktorý si napojení. No a v neposlednom rade ti zmiznú niektoré reklamy, vyskakovačky a dokonca nemusíš súhlasiť ani s cookies. Mnohé záleží aj od nastavení samotných webov. Niektoré sa na proxy vedia pripraviť.

Proxy však nie je vhodné na celodenné vyhľadávanie. Povedzme, že sa ti zapáčili niektoré vypnuté reklamy. Samozrejme, to neznamená, že oddnes surfuješ bez reklám, no treba sa zamyslieť nad tým, akú škodu tým môžeš spôsobiť. Niektoré weby žijú z reklám a ak ich odstavíš od tohto zdroju príjmu, časom ich možno už na webe neuvidíš. To je však aj pri používaní proxy polovicou populácie málo pravdepodobné.

Muž píše na sivom notebooku
Muž píše na sivom notebooku (Zdroj: Unsplash.com/Glenn Carstens-Peters)

Výhody a nevýhody vyhľadávanie cez proxy

Aby som tie pozitíva a negatívna zhrnul a pridal mnoho ďalších bez dodatočného písania, vymenujem ti ich takto stručne. Proxy dokáže množstvo vecí, ktoré Chrome či Mozilla nedokážu, ale má aj obmedzenia, ktoré mu v niektorých ohľadoch nedovoľujú predbehnúť najpoužívanejšie vyhľadávače

Výhody

  • Väčšia anonymita
  • Skrytie IP adresy, cookies a niektorých reklám
  • Zobrazenie skrytého obsahu
  • Možnosť kontrolovania detí či dokonca zamestnancov
  • Zabezpečené vyhľadávanie
  • Spoplatnený obsah môže byť (nemusí) dostupný
  • Možnosť odstránenia skriptov

Nevýhody

  • Nižšia rýchlosť oproti bežnému vyhľadávaniu
  • Anonymita nie je vždy zaručená
  • Možnosť ukradnutia dát (najmä zo sociálnych sietí)
  • Nekompatibilita: mnohé weby sa zle zobrazujú, proxy nepodporuje všetky fonty ani funkcie HTML a CSS, najmä tých nových s podporou skriptov
  • Obmedzené funkcie vyhľadávania
  • História vyhľadávaní sa neustále zapisuje
  • Ak je niečo zadarmo, nie je to naozaj zadarmo (mnohé servery fungujú vďaka kryptomenám)
iMac na pracovnom stole s nápisom Do More
iMac na pracovnom stole s nápisom Do More (Zdroj: Unsplash.com/Carl Heyerdahl)

Kde má proxy svoje limity?

Aby som ťa udržal pevne na zemi – používaním proxy sa nestávaš tak anonymným, ako to môže znieť. Svoju skutočnú identitu nevieš vždy skryť. Povedzme, že sa pomocou proxy prihlásiš na mail alebo na facebook. Si rovnako viditeľný a rozpoznateľný ako v prípade štandardného prehliadača, pretože stále využívaš konto, ktorým ťa vedia weby (najmä sociálne siete) rozpoznať.

Toto nadväzuje aj na samotné blokované stránky. Cez proxy sa dajú mnohé nájsť, no nevystopuješ takto zablokovaného expriateľa/ku na facebooku, pretože používaš stále svoje konto, ktoré weby vedia rozpoznať. Rovnako je to aj s internetovými platbami. Internet je síce krásne miesto, ale akonáhle si niekde prihlásený napr. pod vlastným mailom, si každému na očiach.

Taktiež sme našli na webe mnohých špekulantov, ktorí tvrdia, že proxy nečerpá tvoje mobilné dáta. Je to, samozrejme, somarina, podobne ako tvrdenia, že sa nezaznamenáva tvoja história vyhľadávaní. Proxy je skvelý nástroj, ktorý ti vie pomôcť v hľadí nedostupného obsahu a poskytuje väčšiu anonymitu, no netreba mať klapky na očiach a riadiť sa okrem rád na internete aj zdravým rozumom a úsudkom.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, lifewire.com, securitionline.info
Odporúčame