Zjedol by si hmyz? Martin premenil pre mnohých nechutnú predstavu na úspešný biznis plán!

etonway jedlý hmyz

Projekt Entoway bol vyvinutý odborníkmi. Vyskúšal by si jedlý hmyz? (Zdroj: Entoway)

#Aj ty práve rozmýšľaš nad tým, čo si dnes uvaríš na obed, či skočíš do svojej obľúbenej reštaurácie na steak, alebo si jednoducho objednáš burger? Dnes na niečo také zabudni. Predstavujeme ti projekt Entoway – revolúciu medzi potravinami, na ktorého čele stojí Martin Masár z chemickej fakulty VUT v Brne.

Martin počas svojho štúdia narazil na problém s udržateľnosťou svojho životného štýlu. Po tom, ako sa dozvedel o jedlom hmyze, spoločne s podporou univerzity založil Entoway – udržateľný spôsob stravovania. Ak si tvoje telo vypýta poriadnu dávku bielkovín, vitamínov, minerálov či vlákniny, pošli ho na novú adresu.


Známe značky ukazujú, že bez včiel neprežijeme: Pozri si prázdne regály v obchode aj porno plné hmyzu


Nie je to francúzska kuchyňa

Vo Francúzsku nájdeš napríklad slimáka bežne v obedovom menu alebo aspoň v jedálničku. Takáto forma podávania pre nás čudnej stravy však nie je po chuti každému. Unikátny projekt Entoway sa líši už v základoch. Nenúti nás konzumovať živý či celistvý hmyz. Ponúka riešenie vo forme už spracovaných proteínových nápojov, ktoré dodajú tvojmu telu všetky potrebné živiny.

Aby sme mohli porovnať energetickú hodnotu bežného obeda a proteínovej bomby z hmyzu, oslovili sme priamo zakladateľa projektu Martina Masára. „Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že hmyz je na tom veľmi podobne ako mäso. Obsahuje významné množstvá bielkovín, ale aj tukov. Oproti mäsu však navyše obsahuje aj špecifický typ vlákniny – chitín. Ďalej v v ňom bežne nájdeme vitamíny skupiny B, ale aj minerálne látky ako napr. zinok, hémové železo, vápnik, fosfor, horčík, meď alebo draslík.“

Presná energetická hodnota záleží už od konkrétneho druhu. Výsledným produktom je prášok určený primárne pre športovcov, ale vhodný je pre kohokoľvek, kto potrebuje v strave doplniť kvalitné bielkoviny. Pozor by si mali dať jedine ľudia alergickí na kôrovce, mäkkýše alebo roztoče, nakoľko hmyz by u nich mohol vyvolať nežiadanú alergickú reakciu.

Za projektom stojí vyštudovaný odborník Martin Masár
Za projektom stojí vyštudovaný odborník Martin Masár (Zdroj: Entoway)

Prečo by sme mali jesť práve hmyz?

Ak ťa zaujíma, prečo sa rozhodli práve pre hmyz, pre nás veľmi netypický druh potravy, mal by si vedieť, že vôbec vo svete nejde o nič nové. V súčasnosti je ako pokrm úplne bežný až pre 25 % svetovej populácie. Všeobecne ide o južnú časť zemegule, najmä o časti Indie, Číny a štáty Afriky a Južnej Ameriky. Aj keď v našich končinách máme voči takému spôsobu stravovania mnohé predsudky, dajú sa zbúrať. Zamysli sa nad tým, či by tvoji rodičia v mladosti ochutnali sushi alebo krevety, ktoré sú dnes v Európe veľmi žiadané. Podobnú budúcnosť predpovedá Martin aj jedlému hmyzu.

„V Európe a celkovo v západnej kultúre prevláda odpor k entomofágii, ktorý bol postupne počas kolonizácie roznesený aj do ostatných častí sveta. Odpor voči konzumácii drobných živočíchov je teda v našej západnej spoločnosti silno kultúrne zakorenený, no racionálny dôvod (okrem ľudí s vyššie spomínanou alergiou) neexistuje.“ Martin si myslí, že za tento odpor môžu už počiatky poľnohospodárstva, teda prechod k obilninám a dobytku. Avšak primáti, naši vzdialení príbuzní, sa takto stravujú bežne.

Okrem toho, že je ho skutočne možné brať ako alternatívu k našej bežnej strave, má aj iné výhody. Je vhodný a zdravý pre tvoj organizmus a navyše nezaťažuje planétu. Na jeho chov a výrobu sa spotrebuje podstatne menej pitnej vody ako napr na chov poľnohospodárskych zvierat, zaberá menej pôdy, potrebuje oveľa menej krmiva a do atmosfér vypúšťa menej skleníkových plynov. V podstate ide o obojstrannú výhru pre spotrebiteľa aj planétu.

Nárast svetovej populácie, ktorá začiatkom roka 2022 dosiahne hranicu 8 miliárd ľudí, je problém. Nasýtiť takéto množstvo obyvateľov kvalitnou stravou s bohatým obsahom živín, ktorá je navyše šetrná k prírode, bude ťažké. Entoway sa snaží nájsť alternatívu.

Počul si už o projekte Entoway
Jedlý hmyz Entoway sa jedného dňa môže stať úplne bežnou potravinou aj pre teba (Zdroj: Entoway)

(Ne)náročný na výrobu

Samotný výrobný proces proteínovej zmesi (Proteinblendu) nie je až tak náročný. Ide iba o zmiešanie viacerých práškových surovín dokopy. Avšak, čo sa týka produkcie samotného jedlého hmyzu, ide o úplne nový segment potravinárstva. Stále sa ešte len hľadajú a vyvíjajú optimálne postupy pre produkciu dostatočného množstva hmyzu v požadovanej kvalite pri zachovaní rozumných nákladov.

„Ide iba o zmiešanie viacerých práškových surovín dokopy. Zmes (blend) je vyladená tak, aby v jednej dávke poskytla dostatočné množstvo kvalitných bielkovín s plným aminokyselinovým profilom a pritom ulahodila našim chuťovým pohárikom. Vývoj a analýzy produktu (aj na akademickej pôde) nám zabrali niekoľko dlhých mesiacov a od septembra tohto roku si môže Proteinblend objednať z nášho eshopu úplne každý.“ 

Odborníci z Vysokého učení technického v Brne veria, že príroda nám ponúka aj šetrnejšie zdroje potravín ako dobytok, ošípané či hydinu. Výrobok vo forme Proteinblend obsahuje okrem hmyzu aj množstvo iných surovín (napríklad škoricu, himalájsku soľ či dokonca kakao), vďaka ktorým chutí dobre. Celkový obsah hmyzu v zmesi je 20 % a konkrétne sa jedná o larvy potemníka stajňového. Chuť ale aj nutričné vlastnosti vždy závisia od konkrétneho druhu. Larvy potemníka stajňového, respektíve múčne červy, sa vyznačujú príjemnou orieškovou chuťou s jemnou slanosťou alebo s náznakmi umami.

Okrem hmyzu sú obsahom proteínu aj ďalšie známe suroviny
V proteínoch nájdeš aj tieto suroviny (Zdroj: Entoway)

Vytlačí z jedálnička vyprážaný syr?

Juh našej planéty síce nie je čisto závislý od hmyzu, no práve jeho konzumácia výrazne pomáha planéte znášať narastajúce preľudnenie. Nejde ani tak o to, koľko ľudí na Zemi žije, ako o to, ako všetkých nakŕmiť. Predstav si, že by celá Afrika a Južná Amerika (takmer 2 miliardy ľudí) prešli na americký spôsob stravovania. Naša Zem jednoducho nemá zdroje na to, aby nás takto uživila.

Martin si myslí, že takáto alternatíva by sa do nášho jedálnička mohol pokojne dostať už o niekoľko rokov: „Dovolím si tvrdiť, že už sa to postupne deje a prikláňam sa teda skôr k názoru, že to bude v najbližších rokoch. Spolu s posunom v Európskej legislatíve sa stále viac ľudí dozvedá o benefitoch konzumácie hmyzu a určité percento z nich sa ho rozhodne aj ochutnať. Nepovedal by som, že ide vyložene o náhradu bežnej stravy. Je to potravina ako každá iná, ktorá môže nutrične, ale aj chuťovo obohatiť a spestriť náš jedálniček.“

Druhým dychom však dodáva, že podľa neho sa tak nestane v tradičnej podobe, ale v spracovanej. Podľa Martina sa bude  čoraz častejšie pridávať do bežných potravín v podobe prášku, ktorý dokáže jedlá nutrične obohatiť.

V ponuke majú aj Starter Pack so shakerom zdarma
V ponuke majú aj Starter Pack so shakerom zdarma (Zdroj: Entoway)

Ochutnaj proteínovú bombu

Na stránke Entoway.com nájdeš okrem rôznych vzoriek aj proteínový Starter Pack s eco shakerom zdarma. Pri každom výrobku nájdeš presné výživové údaje, zloženie a aj krátky popis produktu, ktorý si kupuješ.

Svoje o tom vie už aj Eva: „Má skvelú chuť a vôbec nespoznáte, že konzumujete hmyz. Určite odporúčam. Pre tých, ktorí majú predsudky voči hmyzu: skúste sa ich zbaviť a vyskúšajte. Budete veľmi milo prekvapení, pričom podporíte dobrú vec, skvelých ľudí, ktorí daný produkt vyrábajú, a navyše vyskúšate niečo trocha iné.“

Menšie posolstvo má pre teba na záver pripravené aj zakladateľ Entoway Martin Masár: „Hmyz je potravina ako každá iná a netreba sa jej báť. Strach z konzumácie je len akýsi náš kultúrno-spoločenský návyk a neexistuje racionálny dôvod, prečo by sme sa mali takejto konzumácie strániť. Ľudom stačí často iba jedna ochutnávka, ktorá im dokáže (v pozitívnom slova zmysle) radikálne zmeniť názor na túto potravinu.“


Vyskúšal by si proteínový drink Entoway aj ty? Daj nám vedieť do komentára!

Zdroj: hashtag.sk, entoway.com
Odporúčame