Programátorský samouk z Ameriky, ktorý zakotvil na Slovensku

Robert Andrew Carter je Američan, ktorý žije na Slovensku, a hoci študoval sociológiu a v domovine robil nakrátko dokonca šéfkuchára, dnes pracuje v IT. Momentálne je už viac ako tri roky programátorom v spoločnosti Siemens Advanta. Aj keď mu chýba jeho americká rodina a občas zacíti nostalgiu za niektorými zvykmi či jedlami, život aj práca na Slovensku ho napĺňajú a návrat za Atlantik neplánuje.

Za príchodom Roberta na Slovensko stála – tak ako asi u mnohých Američanov – žena, ktorá je jeho súčasnou partnerkou. Spoznal ju ešte počas štúdia, keď po Spojených štátoch cestovala v rámci programu Work & Travel. Po niekoľkých rokoch vzťahu na diaľku, kedy sme sa stretávali iba sporadicky, som si zbalil kufre a prišiel sem natrvalo, hovorí.

Od gastra k IT

Menej typická ako dôvody, pre ktoré sa Američania zvyknú presťahovať na Slovensko, je Robertova cesta k jeho súčasnému zamestnaniu. V detstve ho fascinovala príroda a celý ekosystém, preto sníval o kariére biológa, čo neskôr zovšeobecnil na predstavu akéhokoľvek vedca.

Po štúdiu na menšej komunitnej vysokej škole, kde každý rok menil odbor, strávil tri roky na Commonwealth University vo Virgínii. Detský sen o biológovi už v tom čase nesníval a dnes len konštatuje: Veľká časť môjho nepokoja počas vysokoškolských štúdií pochádzala z toho, že som nemal jasnú predstavu, kým chcem byť“.

Zdroj: archív Robert Andrew Carter

V USA si vyskúšal riadenie reštaurácií, vypomáhal v kuchyniach a nakrátko sa dokonca stal šéfkuchárom v jednom malom podniku. Po presťahovaní sa na Slovensko začal pracovať v centre zdieľaných služieb IBM, kde vystriedal viaceré pozície.

Ako projektový manažér občas vo voľnom čase vypomáhal s jednoduchými aktualizáciami pre menšie softvérové projekty.Po niekoľkých mesiacoch som si uvedomil, že časť práce, na ktorú sa najviac teším, súvisí s kódovaním, spomína.

Cesta k programovaniu

Robert sa začal vo voľnom čase intenzívnejšie sústrediť na vzdelávanie a prácu na menších developerských projektoch, až postupne získal dostatočné sebavedomie k tomu, aby sa pokúsil venovať vývoju softvéru na plný úväzok.

V predošlom zamestnaní som vyrástol a získal veľa priateľov na celý život. Ale po siedmich rokoch som si povedal, že zariskujem. Chcel som si dokázať, že skutočne môžem zmeniť kariéru a začať pracovať ako softvérový developer bez akejkoľvek záchrannej siete, hovorí.

Robert zamieril do spoločnosti Siemens Advanta, ktorá sa venuje vývoju softvéru pre technológie budov. Mal na to dva hlavné dôvody. Mal som tu už niekoľko priateľov, ktorí si prácu v Siemense veľmi pochvaľovali a odporúčali mi ju. Druhým dôvodom bola zaujímavá práca. Bol som na viacerých pohovoroch, vrátane interných u predošlého zamestnávateľa, ale projekty, na ktorých pracuje Siemens Advanta, ma zaujali najviac, dodáva.

Zdroj: archív Robert Andrew Carter

Voľba, ktorú neľutuje

Dnes je Robert full stack developer a pracuje na projektoch digitálnych budov, ktoré pomáhajú zvyšovať komfort a bezpečnosť pre obyvateľov, ale aj znižovať spotrebu energií a šetriť životné prostredie. „Veľká časť mojej dennej práce samozrejme spočíva v tvorbe softvéru, ale zúčastňujem sa aj na plánovaní, architektúre, navrhovaní používateľských rozhraní či na kontrole a testovaní kódu, vysvetľuje.

Tri roky, ktoré zatiaľ v nemeckom koncerne strávil, považuje za skvelú skúsenosť. Oceňuje najmä veľkú podporu a citlivý prístup manažmentu k zamestnancom, vrátane zdanlivých maličkostí. Keď som začínal, trávili sme v tíme množstvo času prácou na dizajne a architektúre, preto sme požiadali o tabule do zdieľaného priestoru blízko našich pracovných stolov, na ktoré by sme mohli kresliť diagramy. Na druhý deň boli pripravené, hovorí.

Obdobné skúsenosti podľa neho hovoria o tom, že rast a spokojnosť zamestnancov sú v Siemense Advanta prioritou a zamestnanci sa oprávnene cítia byť počúvaní a vypočutí. Preto môžem prácu v Siemense smelo odporučiť. A aj som ju už mojim priateľom viackrát odporúčal, dodáva.

A hoci sa mu občas zacnie napríklad za „správne“ mastnými zemiakovými plackami posypanými cibuľou, pripravenými na plochom grile, život v USA mu nechýba a vrátiť sa neplánuje. „Z domoviny mi chýba rodina, ale na Slovensku žijem plnohodnotný život a mám to tu veľmi rád, uzatvára.

Pridajte sa aj vy k Robertovi a staňte sa súčasťou spoločnosti Siemens Advanta.






Zdroj: PR článok
Odporúčame