Profesorova rovnica: Poetický príbeh od Yoko Ogawa o tom, že matematika nie je len chladná veda

poetický príbeh Profesorova rovnica

Profesorova rovnica rozpráva hlboký poetický príbeh o matematike a o živote (Zdroj: Pixabay/Elchinator)

#Nemusíš byť milovník matematiky, aby si si obľúbil tento poetický príbeh. Japonská autorka Yoko Ogawa dokáže aj zdanlivo ťažkú tému, akou matematika pre mnohých je, prevteliť do krásneho a krehkého príbehu zo života. Aké to je, stratiť pamäť a ako sa naučiť žiť iba prítomnosťou? A akú spojitosť to má s matematikou? To všetko zistíš pri čítaní Profesorovej rovnice.

Poetický príbeh o zvláštnej rovnici

„Nádherné! Výnimočná autorka opäť čaruje. Pri čítaní jej príbehu budete lapať po dychu!“ napísali v denníku The Irish Times o knihe Profesorova rovnica od japonskej spisovateľky Yoko Ogawa, autorky bestselleru Ostrov bez pamäti ktorý bol nominovaný na medzinárodnú Bookerovu cenu a zaujal aj slovenských čitateľov. Profesorova rovnica práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni.

Ide o čarovný príbeh o tom, čo znamená žiť v prítomnosti, a o zvláštnej rovnici, ktorej výsledkom je neobyčajná, no úžasná rodina. On je Profesor s brilantnou mysľou a nezvyčajným problémom – pri dopravnej nehode utrpel vážne zranenie a odvtedy má jeho krátkodobá pamäť kapacitu iba osemdesiat minút. Ona je pomocnica v domácnosti a matka desaťročného syna, ktorej pracovnou náplňou sa stala starostlivosť o Profesora.

Každé ráno pre nich znamená nové zoznámenie, každý deň sa stáva neopakovateľnou príležitosťou pre zvláštny a krásny vzťah. Hoci Profesor nemá kapacitu na to, aby si uchoval spomienky (jeho mozog je ako páska, ktorá sa každých osemdesiat minút vymaže), jeho myseľ je stále živá a neprestáva žasnúť nad číslami a ich obdivuhodným poriadkom, vďaka čomu sa aj pre ostatných členov tejto veľmi nezvyčajnej domácnosti otvára nádherný a poetický nový svet.

Profesor dokáže objaviť prepojenie aj medzi tým najjednoduchším číselným vyjadrením reality ako je napríklad číslo jej topánok a vesmírom, a hoci sa jeho pamäť čoraz viac vytráca, vzájomné puto ich vzťahov je čoraz pevnejšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 knižných tipov pre romantické duše: Tieto ľúbostné príbehy prečítaš na jeden dych!
Profesorova rovnica poetický príbeh
O matematike, o živote a o strate pamäti je Profesorova rovnica (Zdroj: Martinus)

Nadšené recenzie potvrdzujú obľúbenosť Profesorovej rovnice

„Toto je jedna z tých kníh, ktoré sú napísané takým jasným a nenáročným jazykom, že čítanie je ako pohľad do hlbokého bazéna plného čistej vody. Ale aj v tých najčistejších vodách môžu číhať prúdy, ktoré neuvidíte, kým v nich nie ste. Ponorte sa do tohto sveta a zistite, ako vás ťahajú sily, ktoré viac cítite, než vidíte,“ uviedli v silno pozitívnej recenzii v New York Times. „Dojímavá atmosféra nehy pretkaná nenápadným vzdelávaním,“ doplnili v Guardiane na margo románu, ktorého sa len v Japonsku predalo vyše štyri milióny výtlačkov.

„Brilantnosť autorky spočíva v tom, ako dokáže zdanlivo ťažkú tému prevteliť do diela plného tepla a krásy,“ nadšene opísali v The Times Book Clube. „Ukazuje nám, že matematika nie je chladná a nepríjemná veda, ale elegantné, zložité a trblietavé umenie. A to všetko s takou pokojnou eleganciou, až vám to vyrazí dych.“

Autorka - spisovateľka Yoko Ogawa
Japonská literárna autorka Yoko Ogawa získala už mnoho cien (Zdroj: Tlačová správa/Albatrosmedia)

Oceňovaná literárna autorka fascinovaná pamäťou

Dnes šesťdesiatročná Yoko Ogawa je držiteľkou všetkých významných japonských literárnych cien. Svoju spisovateľskú dráhu odštartovala v roku 1988 a odvtedy napísala viac ako päťdesiat diel z oblasti fiction i nonfiction literatúry. Anglický preklad románu Ostrov bez pamäti (Lindeni 2021) sa stal finalistom Medzinárodnej Man Bookerovej ceny 2020. Viaceré z jej románov sa zaoberajú otázkou pamäti, jej existenciálnym dosahom na ľudský život. „Yoko Ogawa je schopná vyjadriť najjemnejšie pohyby ľudskej psychológie v próze, ktorá je zároveň jemná aj prenikavá,“ povedal o nej jeden z najvýznamnejších japonských spisovateľov Kenzaburo Oe.

Ak ťa príbeh zaujal, knihu môžeš kúpiť TU.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Tlačová správa/Albatrosmedia
Odporúčame