Tvoj mozog je o krok vpred: Počas spánku ťa pripravuje na budúcnosť, tvrdia vedci

Dobrý spánkový režim je dôležitý pre tvoju budúcnosť (Zdroj: Freepik/ gpointstudio)

#To, že tvoj mozog počas spánku spracováva informácie, ktoré už zažil, ti je určite jasné. Dôkazom toho sú, často živé, sny, ktoré môžu v tebe vyvolať rôzne pocity. Nový vedecký výskum však prišiel s teóriou, že mozog dokáže nielen spracovať minulosť, ale aktívne pripraviť tvoju myseľ na budúcnosť…

Mozog nikdy neoddychuje

Zabudni na predstavu, že spánok je len pasívnym oddychom. Portál Science Alert opisuje najnovšie poznatky z neurovedy, ktoré ukazujú, že tvoj mozog počas spánku pracuje omnoho viac intenzívne, ako by si očakával. A to nielen na upevnení spomienok z minulosti, ale aj na tvojej príprave na nové zážitky.

Japonskí vedci zistili, že spánok vytvára v mozgu akýsi „tréningový tábor“ pre udalosti, ktoré ťa ešte len čakajú. Tento objav by mohol úplne zmeniť spôsob, akým sa uvažuje o pamäti, učení či dokonca o liečbe ochorení, akým je napríklad demencia.

Večná aktivita mozgových buniek

Je známe, že spánok hrá kľúčovú rolu v celom fungovaní tvojho tela, teda nie len v upevňovaní tvojej pamäti. Vedci si doposiaľ mysleli, že ide výlučne o spracovanie zážitkov, ktoré si už prežil. Nová štúdia vedená profesorom Kaoru Inokuchim z Toyamskej univerzity v Japonsku však naznačuje, že je to trochu inak. Podľa jej výsledkov sa počas spánku deje čosi pozoruhodné, čo tvoj mozog pripravuje na budúcnosť.

Výskumníci sledovali aktivitu mozgových buniek myší, pričom sa zamerali na takzvané engramové bunky, teda neuróny, ktoré uchovávajú spomienky. Zistili, že niektoré bunky sa začali aktivovať ešte predtým, než boli vystavené reálnej novej skúsenosti.

Ako je to možné?

Portál Earth píše o tom, ako celý tento proces funguje. Počas spánku má dochádzať v mozgu k reaktivácii vzorcov činnosti spojených s predošlým učením, ktoré je známe ako konsolidácia pamäte. Nový objav ukazuje, že v tomto prípade prebieha akási pred-konsolidácia, teda skoršia aktivácia neurónov, ktoré ešte neuchovávajú konkrétnu spomienku, ale sú pripravené na jej zaznamenanie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vesmírny lov pokračuje: Vedci prišli na horúcu stopu, podarilo sa im vypátrať ďalšiu planétu?

Tieto budúce pamäťové bunky sa počas spánku synchronizujú so staršími bunkami a spoločne vytvárajú akúsi „pamäťovú infraštruktúru“, ktorá je pripravená na zaznamenanie nových informácií – niečo ako keď si vytvoríš nový priečinok na ukladanie nových súborov vo svojom počítači.

Spánok je dôležitý

Spánok v tomto procese tvorí kľúčovú rolu. Ak by si nemal dostatok spánku, zabránil by si nielen narušeniu svojej pamäte, ale by si tiež bránil mozgu v príprave na získanie nových informácií. To znamená, že by si si mohol zahodiť šancu na jednoduchšie učenie a zahodiť tým svoju efektivitu.

Vedci dokonca vytvorili počítačové modely, ktoré simulovali činnosť týchto neurónov, aby potvrdili túto teóriu. Zistilo sa, že ak v modeloch zablokovali kľúčové mechanizmy spánku, schopnosť neurónov pripraviť sa na nové učenie sa naozaj výrazne znížila.

Vyspi sa na získanie nových vedomostí

Jedným z najzaujímavejších zistení výskumu bolo, že niektoré neuróny slúžia ako mosty medzi starými a novými spomienkami. Počas spánku tieto bunky prepájajú minulé skúsenosti s tým, čo nás čaká, čím vytvárajú plynulé prepojenie v našom učení. Bez tohto „spánkového prepájania“ by sme sa mohli učiť menej efektívne a nesúvislo. Ak si v situácii, kedy sa potrebuješ učiť napríklad na maturitu či iné skúšky, skús sa zamerať na dostatok spánku.

Hoci je určite náročné skĺbiť povinnosti a oddych, mysli v prvom rade na seba a svoju produktivitu. V čase, keď sa neustále snažíš zlepšiť produktivitu, učenie a duševné zdravie, môže byť kľúčom k riešeniu svojich problémov práve spánok. Pamätaj na to, že to nie je len oddychový rituál, ale kľúčový nástroj, ktorý formuje tvoju schopnosť učiť sa, pamätať si a pripravovať sa na budúcnosť.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, Science Alert, Earth
Odporúčame