Veľký prieskum! Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách, internetom koluje petícia

Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách

Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách.(Zdroj: Unsplash.com/Ricky Kharawala)

#Slovensko sa čoraz častejšie angažuje do ekologických otázok a dokazuje, že mu skutočne záleží na prírode. Najnovší prieskum dokonca dokazuje, že až 71% opýtaných podporuje zákaz testovania na zvieratách.

S týmto prieskumom prišla slovenská organizácia Sloboda zvierat. Obyvateľov sa pýtali, či by súhlasili alebo nesúhlasili so zákazom testovania na zvieratách.Podporu zákazu vyjadrilo 70,7% ľudí pričom so zákazom testovania na zvieratách rozhodne súhlasilo 41,1% a skôr súhlasilo 29,6% opýtaných. Reprezentatívny prieskum pre občianske združenie realizovala agentúra Focus 16. – 23.11. 2021 na vzorke na vzorke 1005 respondentov,“ informuje o tom organizácia v Tlačovej správe na ich webe.

PRIESKUM Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách
Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách, internetom koluje petícia. (Zdroj: Unsplash.com / National Cancer Institute)

Najčastejšie pri tom s týmito praktikami nesúhlasia mladšie ženy alebo vysokoškolsky vzdelaní ľudia z väčších miest a s nadpriemerným príjmom. Podľa prieskumu počet ľudí, ktorí podporujú testovanie na zvieratách stúpa s ohľadom na vek avšak klesá s ohľadom na vzdelanie. Omoho viac pri tom s týmto testovaním nesúhlasia ženy než muži, konkrétne ide o pomer 74,4% a 66,7%.

Vznikla petícia

Organizácia Sloboda zvierat sa o názor ľudí zaujímala v súvislosti s aktuálnou Európsku iniciatívou občanov (ECI) „Save Cruelty Free Cosmetics – Commit to a Europe without animal testing“, ktorej cieľom je zachovať zákaz testovania kozmetiky na zvieratách a zároveň pripraviť legislatívu na postupné ukončenie všetkých testov na zvieratách v EÚ,“ píšu v správe.

 Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách, internetom koluje petícia.
Slováci podporujú zákaz testov na zvieratách, internetom koluje petícia. (Zdroj: Unsplash.com / Waranya Mooldee)

Ako ďalej dodala členka organizácie Silvia Čaňová, „výsledky reprezentatívneho prieskumu potvrdili, že Slovensko patrí do vyspelej Európy, pretože 7 z 10 Slovákov a Sloveniek je za koniec nezmyselného utrpenia zvierat v laboratóriách. Teraz je potrebné našu túžbu pretaviť do skutkov.“ 

Na internete dokonca koluje petícia, ktorá podporuje zákaz testovania na zvieratách. Táto petícia však bola zverejnená už pred pol rokom, a to 31. 8. 2021. Za tú dobu sa im podarilo vyzbierať niečo cez 300 000 podpisov. K dosiahnutiu ich cieľu však potrebujú 1 000 000 podpisov občanov EÚ za rok.

Zdroj: hashtag.sk, eci.ec.europa.eu, slobodazvierat.sk
Odporúčame