#Dlhovekosť je dávnou otázkou, ktorá trápi generácie populácie už nepamäti. Po nesmrteľnosti a večnom živote túžia mnohí. Problémom sa nezaoberá len laická verejnosť, ale aj vedci, ktorí okrem možného predĺženia života, riešia aj otázku príčiny jeho rozdielnej priemernej dĺžky, ktorá sa výrazne mení v súvislosti so štátom, v ktorom zbieranie údajov pre štatistiku prebehlo.
Dôležitý vedecký výskum
Priemerná dĺžka života v rôznych krajinách dosahuje rôzne rozpätie. Nedá sa s presnosťou určiť pomyselný strop maximálneho veku, ktorý človek môže dosiahnuť. Ako informuje portál LadBible, tím vedcov sa však tejto problematike venoval bližšie a na základe výpočtov odhalil maximálnu možnú dĺžku ľudského života.
Výskumníci z oblasti biológie a biofyziky spracovali zozbierané údaje pomocou umelej inteligencie, ktorá vyhodnotila výsledky zozbierané od viac ako 75-tisíc ľudí.
Odchýlky vo výsledkoch meraní
Pre výskum boli kľúčové dva základné parametre, a to životný štýl skúmaných ľudí a reakcie ich tiel. „Ľudské telo úplne stráca odolnosť a schopnosť regenerácie medzi 120 až 150 rokom života,“ uviedol hlavný autor štúdie pre portál Daily Mail.
Avšak, výskum, ktorý prebiehal v Holandsku, priniesol trošku odlišné výsledky. Portál Independent, ktorý o ňom informoval, uvádza, že „maximálny vek, ktorého sa môžu ženy dožiť, je 115,7 rokov. U mužov je to trochu menej, konkrétne 114,1 rokov“.
Štatistiky nepustia
Odborníci na štatistiku z univerzít v Rotterdame a Tilburgu, ktorí študovali údaje od 75-tisíc ľudí, skúmali dáta zozbierané za posledných 30 rokov. „Aby bolo jasné, nejde o očakávanú dĺžku života, ale o určenie toho, ako dlho môže jednotlivec žiť, keď sa o seba stará,“ uviedol profesor John Einmahl.
Z toho vyplýva, že hoci vedci dokážu vypočítať priemernú dĺžku života, nemusí to byť vždy smerodajné. Priemerná dĺžka života ľudí sa v jednotlivých krajinách diametrálne odlišuje a stále platí údaj celosvetového priemeru, ktorý je okolo 73 rokov. Spomínaný portál LadBible zároveň uvádza, že najvyššieho veku sa dožívajú obyvatelia Japonska a najnižšieho zas Stredoafrickej republiky.
Zdieľať na