Príbeh známej značky ťa prekvapí: Obľúbený alkoholický drink vznikol vďaka smrteľnej chorobe

Schweppes

Schweppes (unsplash.com)

#Na svete je niekoľko legendárnych značiek, ktoré pozná snáď každý. Možno ti na um ako prvé príde Coca-Cola či Pepsi, avšak je tu ešte jedna značka, ktorá má úplne odlišný nápoj. Schweppes! V dnešnom článku ti prezradíme niečo o jeho histórií.

Príbeh jedného hodinára

Všetko to začalo nápadom u muža menom Jacob Schweppe, ktorý sa narodil vo Witzenhausene v Landgraviate of Hessen-Kassel. Tento nemecko-švajčiarsky hodinár a kletnotník bol tiež amatérskym vedcom. Vo veku 43 rokov sa mu podarilo vynájsť prvý sýtený nápoj – tonikum.

Jacob Schweppes
Jacob Schweppes (wikimedia commons)

Špeciálna fľaša pre dokonalé bublinky

Neprišlo k tomu ale len tak. Inšpiroval sa výsledkami skúmania Josepha Priestleyho. Následne trvalo dlhých desať rokov, kým sa Schweppe uspokojil s výslednou podobou sýteného nápoja.

Hodinár, alebo teda už spomínaný amatérsky vedec, prišiel na to, ako zabezpečiť a zadržať bublinky vo fľaši. Jeho tajomstvom bola na tú dobu naozaj špeciálna nádoba. Tá vďaka vajcovitému tvaru dokázala ležať na boku. Korkový uzáver tak ostal vlhký a bublinky sa podarilo udržať vo vnútri fľašky.

Jacob,s pokojný so svojím objavom, sa rozhodol v roku 1783 založiť v Ženeve spoločnosť na predaj svojho výmyslu. Po názov nechodil ďaleko, sýtenú vodu pomenoval po sebe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa InstaDrinks Oficial (@instadrinks_oficial),

Tonik sa zrodil až o čosi neskôr

Originál Schweppes sa dokonca stal aj oficiálnym nápojom Svetovej výstavy v Crystal Palace v roku 1851. Necelé storočie na to sa jeho nástupcovia rozhodli recept ozvláštniť, čím vznikol horkastý drink plný bubliniek s názvom tonik. Aj napriek tomu, že sa tak udialo o niekoľko rokov potom, dodnes je Schweppe považovaný za otca tohto nápoja.

Ďalší zlomový moment nastal v roku 1870. Firma pracovala na novej receptúre a na trh uviedla prvý Indian Tonic a Ginger Ale. Základnou zložkou Indian Tonicu sa stal chinín, dodávajúci nápoju typickú horkastú chuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Schweppes (@schweppes),

Legendárny kokteil vznikol vďaka malárii

Ak máš aj ty v obľube nápoj Gin Tonic, možno ťa prekvapí, ako vznikol. Vynálezcov pri tvorbe inšpirovali skúsenosti z koloniálnej Indie. A teraz sa podrž… Chinín sa tam používal ako liek proti malárii. Pre niektorých bol však nápoj stále príliš horkastý. Skúsili doň teda dať limetku, primiešali gin a legendárny drink menom Gin Tonic bol na svete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Reisebüro Paradiso (@paradisos_on_tour),

Zaujímavosti, o ktorých zrejme netušíš

To, že jeden z najobľúbenejších kokteilov vznikol, v podstate vďaka chorobe, ťa asi prekvapilo. Čo ďalšie o toniku nevieš?

  • Logo na fľašiach nevzniklo len tak. Keď sa značka stala oficiálnym nápojom Svetovej výstavy v Crystal Palace v roku 1851, pred palácom bola umiestnená fontána. Práve tá sa dodnes objavuje na obaloch.
  • Značka nevyrába len tonik, ale aj rôzne osviežujúce drinky s ovocnou príchuťou. Pomarančové sady, ktoré sa nachádzajú na pobreží Stredozemného mora, pestujú svoje plody práve pre túto značku.
  • Schweppes do svojich reklám dostal aj celebrity ako Nicole Kidman, Umu Thurman či Penélope Cruz.
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame