Príbeh vajíčka, ktoré milujú deti aj dospelí po celom svete: Koľko sa ich vyrobí každú sekundu?

Kinder vajíčka

Kinder vajíčka milujeme všetci (Zdroj: Pixabay)

#Čo stojí za obrovským svetovým úspechom Kinder Surprise – čokoládových vajíčok, ktoré v sebe skrývajú plastovú hračku? Určite fakt, že firma stavila na tri veci, ktoré deti majú najradšej – sladkosti, prekvapenie a hru.

Pamätám si, že v detstve, keď sme sa s ostatnými spolužiakmi snažili získať limitovanú edíciu postavičiek ukrytých vo vajíčku, predavačka nám ich odvážila. Zistila totiž, že tie, ktoré obsahujú postavičky, sú o pár gramov ťažšie. Od vtedy prešlo mnoho času. Čokoládové vajíčka Kinder Surprise sú však stále obľúbené medzi deťmi a my ti o nich prezradíme zopár zaujímavostí. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Instachineuse (@instachineuse),

Prišli z Talianska

Kinderká od roku 1974 vyrába talianska firma  Ferrero SpA. Tá zrealizovala nápad švédskeho vynálezcu Henryho Rotha, ktorý prišiel s myšlienkou plastových vajíčok schovaných vo vrstve čokolády. Pôvodne sa vajíčka nazývali Kinder Sorpresa (Kinder – z nemčiny „deti“, Sorpresa – z taliančiny „prekvapenie“). Pomenovanie Kinder sa ujalo až neskôr.

Hlavná idea spočívala nielen vo výrobe originálnej sladkosti, ale aj v schopnosti vedieť sa odlíšiť. Čokoládových produktov sa na celom svete vyrábalo viac než dosť. Ak chceš zaujať, musíš prísť s niečím originálnym. A to sa kinderku podarilo. Za neopakovateľnú chuť čokoládových vajíčok určite môže aj fakt, že za ich zrodom stojí Michele Ferrero, syn Pietra Ferrera, ktorý vynašiel Nutellu.

Pôvodne boli čokoládové vajíčka určené len pre taliansky a nemecky trh. Vďaka svojej obľúbenosti si však čoskoro našli cestu takmer do celého sveta. Napríklad v USA je ich predaj zakázaný. Federálny zákon neumožňuje vkladať nejedlé predmety do potravín. Aká škoda!

Pre všetkých

Michele mal od detstva jasnú víziu. Chcel vytvoriť čokoládu, ktorá osloví všetky vekové kategórie. Bol presvedčený o tom, že človek sa vždy môže cítiť vo vnútri mladým. A mal pravdu. Zatiaľ čo mladšie generácie si vychutnávajú najmä čokoládu, dospelých zaujme obsah plastového vajíčka.

Po celom svete nájdeme viac ako milión vášnivých zberateľov Kinder hračiek. Až 800-tisíc z nich býva v Nemecku. Kinderká sú na trhu už 46 rokov. Počas doby svojej existencie sa v nich ukrývali viaceré limitované edície, za ktorými sme sa išli doslova potrhať. Vo všeobecnosti prekvapenia môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:

  • zvieracie motívy
  • motívy inšpirované animovanými filmami

Do osobitnej kategórie patria hračky, ktoré sme za nič na svete nevedeli poskladať. Určite si aj ty pamätáš aspoň na jedno také vajíčko. Na poličkách v detskej izbe sa hromadili rôzne postavičky, z ktorých rodičia neboli príliš nadšení. Neustále na ne sadal prach, no my sme sa ich nechceli vzdať. Kinderká už viac ako štyri desaťročia tešia všetky vekové kategórie.

postavičky z kinderiek
Mnohí sme zbierali rozprávkové figúrky (Zdroj: Pixabay)

Vedel si, že?

  • najväčšia zbierka obsahuje viac ako 8 200 hračiek z Kinder vajíčok. Najcennejšie kusy sú samozrejme tie ručne maľované
  • každú sekundu sa vyrobí približne 40 vajíčok
  • denne sa vyprodukuje až 100 ton kinderiek – o ich produkciu sa stará okolo 15-tisíc zamestnancov
  • za rok sa vyrobí približne 1,2 miliárd kinderiek
  • každú jeseň sa mení kolekcia hračiek, staré modely vystrieda približne 150 nových prekvapení
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame