Po 10 rokoch štúdia v Číne sa mal vrátiť domov, namiesto toho sa oženil s Číňankou: Príbeh Pavla Dvořáka nepustíš z ruky!

Dvořák Moja čínska dekáda

Knihu Moja čínska dekáda nespustíš z ruky (Zdroj: Unsplash/Diem Nhi Nguyen)

#Čína. Obrovská krajina s odlišnou kultúrou, ktorú spoznal len máloktorý Slovák. Jedným zo šťastlivcov, ktorým sa to však podarilo, je Pavel Dvořák. Nikdy netúžil precestovať svet, ale práve naopak, túžil spoznať len Čínu!

Nie však ako bežný smrteľník, Pavel chcel totiž v Číne ostať žiť. A to sa mu aj podarilo… Kniha Moja čínska dekáda ti poskytne pohľad na najväčší štát východnej Ázie ako žiadna iná. Ak miluješ príbehy, ktoré napísal sám život, poď sa s nami pozrieť na túto knižnú novinku!

Čína ako ju nepoznáš

Vtipné, ale i smutné, prekvapujúce, či niekedy až šokujúce – kniha prináša veľmi zaujímavé zážitky sinológa, tlmočníka čínštiny a YouTubera Pavla Dvořáka, ktorý mapuje viac ako 10 rokov života medzi Číňanmi. Po štúdiách na čínskej univerzite sa mal vrátiť domov, ale namiesto toho zavolal rodičom, že sa už nevráti. Z malej slovenskej dediny sa presťahoval do 27-miliónového Šanghaja.

Začiatky bez zázemia, peňazí a známostí boli ťažké, ale otvorili Pavlovi dvere do života v Číne. Spoznal tu svoju čínsku manželku, uchytil sa ako tlmočník, sprievodca a napokon aj ako majiteľ cestovnej kancelárie. Vďaka svojej pestrej práci precestoval Čínu od severu na juh a od západu na východ.

Nazbieral bizarné a vtipné zážitky z ciest, čínskych tovární, medzinárodných korporácií či politických rokovaní. Nemenej zaujímavé príbehy však pramenia aj z jeho čínsko-slovenského manželstva a rodinného života, o ktoré sa v tejto knihe s čitateľmi otvorene podelí.

Moja čínska dekáda je knihou, ktorú nespustíš z ruky! (Zdroj: martinus.sk)

Pavlovi fanúšikovia prijali knihu s nadšením

Andrej: „Knihu som doslova zhltol. Veľmi jednoducho sa čítala, predstavoval som si, akoby som sám cestoval krajinou. Zážitky a vtipné momenty udržiavali napätie, čo sa bude diať ďalej. Príbeh je zároveň veľmi hlboký a ukazuje, čím všetkým si človek musí prejsť, aby sa dostal k svojmu snu. Tomu sa hovorí žiť si svoj americký…teda čínsky sen.“

Nella: „Niektorí ho poznajú menej, niektorí viac a niektorí možno vôbec. No pre mňa je tento človek už dlhý čas inšpiráciou a spôsobom, ako vycestovať do krajiny, ktorú by som chcela navštíviť aj bez toho, aby som sa musela zdvihnúť doma zo stoličky.“

Ivanka: „Obdivujem jeho odvahu a cieľavedomosť. Odišiel na študijný pobyt do Číny a zostal dlhšie, ako by si bol kedy predstavoval. O svojich zážitkoch sa rozpísal v knihe, ktorá sa čítala takpovediac sama. Nadchol ma jeho svieži moderný štýl a humor.“

Kniha je v podstate istou autobiografiou Pavla Dvořáka, ktorý si jednoducho vysníval Čínu už od svojho detstva. V knihe veľmi svojsky, humorne a pútavo opisuje nejeden zážitok z pracovného, ale aj veľmi intímneho života. Prezrádza aj strastiplnú cestu svojich rodičov, najmä jeho matky, ktorá sa len ťažko zmierila s tým, že jej syn ostane žiť tisíce kilometrov od svojho domova. Komplexnosť, priamočiarosť a progresívnosť knihy sú perlami, ktoré na teba v Mojej čínskej dekáde už netrpezlivo čakajú…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Petra vyrába vlastnú keramiku: Návrhy si nikdy nekreslila a tvrdí, že na hlinu treba mať pevné nervy

Ak si chceš knihu zakúpiť, môžeš tak urobiť priamo TU!

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame