Takmer polstoročie sa kvôli práci prezliekala za muža: Nemala som inú možnosť, robila som to pre moju dcéru

príbeh egypťanky

Celý svoj život ťažko pracovala. (Zdroj: Unsplash/Mohammed Hassan)

#Vieš si predstaviť, že by si musel zo dňa na deň predstierať, že si niekým iným? Ráno vstaneš, prichystáš sa do práce, vyjdeš von na ulicu a v tom momente sa meníš na úplne iného človeka. Presne takto žila pod dobu viac ako 43 rokov Sisa Abu Daooh, dnes už 67 ročná Egypťanka pochádzajúca z mesta Luxor. K tomuto rozhodnutiu ju priviedli neľahké životné podmienky.

Nemala inú možnosť

Sisa prišla o manžela v 70-tych rokoch tesne pred pôrodom svojej dcéry. Po jeho smrti zostala slobodnou matkou a jej vlastná rodina sa jej otočila chrbtom. Keďže ženy nemali dovolené pracovať, Sisa bola nútená okamžite konať odhliadnuc od konzervatívnych pomerov, v ktorých žila. Rozhodla sa, že sa prezlečie za muža, aby si mohla nájsť prácu. A tak si zohnala mužské oblečenie, ostrihala vlasy a podľa potreby menila cielene aj svoj hlas.

Mužské povolania sú v takýchto podmienkach pre ženu extrémne náročné. Sisa často vykonávala ťažké manuálne práce na stavbe. Sedem rokov pracovala za menej než dolár na hodinu, neskôr si našla prácu, ktorá bola menej fyzicky náročná – leštila topánky na ulici. To robí dodnes a ako hovorí, zarába dobre.

To všetko robila kvôli tomu, aby mohla podporovať a živiť svoju dcéru, ktorá ju spočiatku považovala za otca a myslela si, že jej matka je naozaj muž. Sisa plánovala zanechať toto prestrojenie a definitívne prestať pracovať po svadbe svojej dcéry. Tá sa vydala za muža, ktorý neskôr ťažko ochorel, a tak musela Sisa napokon zo svojho platu živiť aj jej rodinu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nas Daily (@nasdaily)


Potetovaná Aneta je známa najmä ako influencerka, skúša to však aj na YouTube: Dostane ťa spevom alebo krásou?


Druhé manželstvo odmietla, tradície odignorovala

„Nosila som mužský odev a ak by som to neurobila, nedovolili by mi pracovať. Radšej som dvíhala ťažké kvádre a vláčila sa s vrecami cementu, než žobrala na ulici, a to len aby som sa mohla postarať o dcéru a jej deti. Moji bratia chceli, aby som sa znova vydala. Stále mi vodili rôznych ženíchov,“ povedala Sisa, ktorá napokon neuzatvorila ďalšie manželstvo. Nechcela si totiž vziať muža, ktorého by nemilovala.

„Keďže som sa chcela vyhnúť mužom a ich súdiacim pohľadom, rozhodla som sa byť jedným z nich. Kvôli tradíciám by na mňa nepekne poukazovali, preto som sa obliekla do ich šiat a pracovala s nimi bok po boku v iných dedinách, kde ma nikto nepoznal. Pozerali na mňa, ako na muža a ja som bola šťastná, že môžem pracovať.“

„Keď sa žena vzdá svojej ženskosti, je to pre ňu ťažké. Ja by som však pre svoju dcéru spravila všetko. Čo iné by som mohla robiť? Neviem písať ani čítať, pretože ma moja rodina nikdy neposlala do školy, takže toto bola pre mňa jediná cesta, ako zarobiť nejaké peniaze.“

Jej dcéra sa snaží byť nápomocná. „Moja mama je stále jediná, kto živí rodinu. Vstáva skoro ráno o šiestej a každý deň ide na stanicu do Luxoru, aby mohla ľuďom leštiť topánky. Keďže je už vo vysokom veku, pomáham jej so sebou nosiť náradie,“ vyjadrila sa Sisina dcéra Houda.

Sisa leští topánky okoloidúcim na stanici v meste Luxor. (Zdroj: Flickr.com/John-Paul Pierrot)

Mužského odevu sa nevzdá

Dnes je situácia v Egypte o čosi iná, avšak percento zamestnaných žien je stále nízke. Ženy prevažne pracujú v poľnohospodárstve, pomenej v priemysle či v školstve. Sisa pripustila, že v Luxore o jej „prestrojení“ niektorí blízki ľudia vedeli, a dokonca ju aj volali ženským menom. Ako už bolo spomenuté, maskovala sa najmä kvôli strachu z obťažovania a predsudkov od neznámych ľudí, alebo od tých, ktorí ju dobre nepoznali.

Aj napriek všetkému je na seba pyšná. Svoju dcéru vychovala, no naďalej ostala žiť v koži muža. Hovorí, že je na to zvyknutá, dokonca dodáva, že takto bude žiť do konca života. A hoci svoje pohlavie nikdy neskrývala či nepotláčala, toto prestrojenie sa stalo súčasťou jej života. Ak sa jej niekto opýtal na jej pohlavie, stále priznala, že je žena. Za svoju obetavosť a roky tvrdej práce dostala viaceré ocenenia, jedno dokonca od samotného egyptského prezidenta. Otvorili jej aj malý stánok, vďaka ktorému si môže o čosi viac prilepšiť.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame