Poznáš príbeh legendárneho turnaja League of Legends: Worlds?

Takto to vyzerá na turnaji Worlds.

Takto to vyzerá na turnaji Worlds (Zdroj: img.redbull.com)

#V druhej časti série príbehov sa pozrieme na najväčší turnaj v League of Legends. Worlds, čiže svetový šampionát, majú krátku, ale o to zaujímavejšiu históriu. Turnaj sa prvýkrát konal v roku 2011 vo Švédsku na skromnej akcii menom DreamHack a o 6 rokov neskôr Riot Games dokázali vypredať olympijský štadión v Pekingu, nič iné ako e-šport takto rýchlo nikdy nevyrástlo. Ale nechcem sa baviť o tom, ako e-šport v posledných 10 rokoch vyrástol, rád by som vám predstavil dôležité míľniky na ceste tohto legendárneho turnaja.


Hymny, ktoré vytvárajú tie najlepšie League of Legends turnaje: Poznáš všetky?


Summoner’s Cup

Než sa pozrieme na jednotlivé udalosti, mali by sme si predstaviť pohár, ktorý si víťazi Worlds odnášajú. Ide o neuveriteľných 32 kilogramov vážiaci kus umenia, ktorý v ruke držali tie najväčšie legendy tohto milovaného e-športu. Pohár sa objavuje aj v samotnej hre ako súčasť rôznych eventov a skinov spojených s týmto turnajom.

Veľkosťou prevyšuje prakticky všetky ostatné trofeje aj v tradičných športoch a dôvodom je to, že nikto v Riote veľmi nepremýšľal nad tým, aká veľká by ich trofej mala byť. Summoner’s Cup bol odhalený v roku 2012 a odovzdáva sa medzi víťazmi dodnes.

Summoner's Cup, Worlds
Slávna trofej Summoner’s Cup pre víťazov World (Zdroj: live.staticflickr.com)

Phreak’s basement (Phreakova pivnica)

Takto prezývali miesto v dánskej Kodani, kde sa konali prvé Worlds. Pýtate sa prečo? Keďže vtedy mal Riot malý rozpočet, priamy prenos z tohto miesta pripomínal nejaké amatérske video, ktoré niekto nakrúcal v pivnici.

Phreak bola prezývka jedného z dvoch komentátorov, ktorí fanúšikov sprevádzali týmto turnajom. No a tí si dali tieto dve veci dohromady a prezývka pre tento priekopnícky turnaj bola na svete. Phreak je dnes jednou z najznámejších osobností vo svete e-športu a stal sa známym dabérom a neodmysliteľnou súčasťou Riot Games.

Rád by som ešte spomenul nejaké čísla, aby ste si dokázali urobiť obrázok, kam sa hra za pár rokov dokázala posunúť. Na Worlds v roku 2011 ešte neexistoval Summoner’s Cup, rozdalo sa skromných 98 500 dolárov, zúčastnilo sa 8 tímov z Ameriky, Európy a Oceánie a turnaj trval dva dni.

Šampiónmi sa stali hráči tímu Fnatic, ktorí sú do dnešného dňa jedinými európskymi držiteľmi titulu svetového šampióna. Odvtedy už vyhrávali iba ázijské tímy. Nikto z tímu už dnes profesionálne nehrá a najznámejším z pätice je mid laner Xpeke, ktorý mal úspešnú kariéru a potom si založil vlastnú organizáciu Origen.

Fnatic vyhrávajú 1. sezónu Worlds
Fnatic vyhrávajú 1. sezónu Worlds (Zdroj: riot-web-cdn)

Imagine Dragons

Momentom, kedy sa League of Legends dostalo do povedomia mnohých ľudí mimo hernej komunity, bol koncert Imagine Dragons. Túto známu hudobnú skupinu totiž Riot požiadal o spoluprácu pri tvorbe ceremónie pre Worlds 2014. Vznikla z toho pesnička a videoklip Warriors, ktorá má k dnešnému dňu niečo okolo 500 miliónov zhliadnutí (spoločne s nedávnym remixom).

Vzhľadom na to, že túto kapelu aspoň z počutia pozná naozaj veľa ľudí, dostalo sa ich mnoho cez tento song aj k League of Legends. Ďalší rok bol v histórii League of Legends najúspešnejší a hra najhranejšia, nemožno pochybovať o tom, že Imagine Dragons tomu podstatne pomohli.

Dan Reynolds na Worlds 2014
Dan Reynolds na Worlds 2014 (Zdroj: leagueoflegends.fandom.com)

Faker

Aj keď tu veľmi nechcem rozoberať príbehy jednotlivých tímov a hráčov, jedno meno jednoducho musí zaznieť. Lee „Faker“ Sang-hyeok. Tento 26-ročný kórejský veterán je asi rovnakou ikonou ako Michael Jordan pre basketbal alebo Lionel Messi pre futbal. Jeho kariéra je na e-športové pomery obrovsky dlhá, hrá totiž už neuveriteľných 10 rokov. To však nie je všetko. Sú hráči, ktorí hrajú ešte dlhšie, ale sú to práve Fakerove výsledky a konzistencia, ktoré ho radia nad všetky ostatné.

Za svoju kariéru vyhral 3 svetové šampionáty, 2 turnaje MSI, 10 titulov kórejskej ligy LCK a nespočetné množstvo ďalších menších turnajov. Nikto iný sa nemôže pochváliť ani zlomkom toho, čo Faker za svoju kariéru dokázal nazbierať.

Vo svojej krajine je ikonou, sú po ňom pomenované budovy, jeho tvár je na rôznych produktoch a jeho sociálne siete sledujú milióny ľudí po celom svete. Mohol ukončiť kariéru už pred niekoľkými rokmi a peňazí by mal dostatok do konca života, mohol prijať kontrakty z iných tímov za milióny dolárov ročne, ale ani jedno neurobil. Faker totiž zostáva verný svojej organizácii, svojmu tímu, svojej krajine.

Tento rok je opäť na špičke svetového rebríčka League of Legends a jeho tím je favoritom na výhru MSI. Pokiaľ na konci roka postúpia na Worlds, budú favoritmi aj tam. Jeho schopnosti a chytrosť v hre udivovali hráčov po celom svete už v roku 2013, keď v 16 rokoch prvýkrát pozdvihol nad hlavu Summoner’s Cup. S kým iným, ako so svojím tímom SKT T1 (dnes už len T1), kde hrá dodnes.

Faker v lige LCK
Faker v lige LCK (Zdroj: static.invenglobal.com)

Worlds dnes

Svetový šampionát League of Legends je v dnešnej dobe v podstate e-športovým sviatkom. Dočkáme sa len jedného ročne a milióny ľudí po celom svete si tento zážitok nenechajú ujsť. Na rozdiel od mnohých tradičných športov je sledovanie tohto turnaja absolútne zadarmo a stačí vám k nemu priemerné internetové pripojenie. Navyše pri sledovaní môžete získavať takzvané drops, čo sú odmeny priamo do hry League of Legends. Je to šikovný krok ako nalákať hráča na sledovanie.

Samozrejme, turnaj sa nezaobíde bez sponzorov, značky Red Bull, Mercedes Benz a Mastercard sú už stálicami, ale každý rok sa pridávajú nové firmy, ktoré chcú využiť popularitu tohto turnaja na svoje zviditeľnenie.

Zo zapadnutých priestorov Dream Hacku v Dánsku sa Worlds dostali na čínsky olympijský štadión, Madison Square Garden alebo Staples Center. Worlds síce nie sú turnajom, kde by sa rozdalo najviac peňazí, ale stále si tímy prídu na niekoľko stoviek tisíc dolárov, pokiaľ sa v turnaji umiestnia na popredných priečkach. V porovnaní s ostatnými e-športmi sa to môže zdať ako malá čiastka, ale musíme si uvedomiť, že League of Legends funguje podobne ako napríklad futbal. Hráči majú stále platy a peniaze z turnajov sú skôr pekným bonusom.

Veľkosť tohto turnaja sa tiež mnohonásobne zvýšila. Z pôvodných 8 dnes môžeme na turnaji každý rok sledovať cez 20 tímov z celého sveta. Zaujímavosťou je, že Worlds boli jedným z mála turnajov, ktoré sa za pandémie Covid-19 uskutočnili. Jedná sa naozaj o jeden z hlavných pilierov dnešnej e-športovej scény a každý rok posunú Riot Games tento pohľad zase o kus ďalej.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: Vojtěch Lukeš, lol.fandom.com, liquipedia.net, hashtag.sk
Odporúčame