Ako uchrániť auto pred zlodejmi? Máme pre teba 5 účinných rád, takto bude v bezpečí

zlodej vykráda auto

Aj malé detaily môžu uchrániť tvoje auto pred zlodejmi (Zdroj: GettyImages)

#Prísť na parkovisko a namiesto svojho auta uvidieť prázdne miesto, to je jeden z najhrôzostrašnejších pohľadov, aký sa môže motoristovi naskytnúť. V lepšom prípade si len zle zaparkoval a tvoj štvorkolesový tátoš ťa čaká na parkovisku mestskej polície. V tom horšom zaúradovali zlodeji.

Buď predvídavý

Našťastie, existuje viacero spôsobov, ako môžeš svoje vozidlo pred dlhoprstými ochrániť. Mnohí si však myslia, že ich auto nie je pre zlodejov atraktívne a lokalita, kde parkujú, je bezpečná. To je často najväčšia chyba. Nikdy nepodceňuj prevenciu, v opačnom prípade ťa môže jedného dňa čakať nemilé prekvapenie.

Existujú dva druhy zlodejov – profesionáli a amatéri. Prvá skupina si dokáže poradiť aj s modernými zabezpečovacími systémami a používa rôzne inovatívne metódy, ako auto odcudziť. Títo ľudia sa obyčajne zameriavajú na drahé autá. Naopak, amatéri cielia skôr na lacnejšie vozidlá a keďže nemajú veľa skúseností, obyčajne ich odplaší aj jednoduchý zabezpečovací systém. My sme si pre teba pripravili 5 overených tipov, ktoré ti pomôžu ochrániť tvoje auto.

1. Parkuj na bezpečnom mieste

Čo si predstaviť pod bezpečným miestom? Ideálne parkovisko, ktoré sa nachádza v tesnej blízkosti domu alebo bytovky, je dobre osvetlené a v najlepšom prípade snímané kamerovým systémom. Za takýchto okolností by museli mať zlodeji naozaj veľmi silnú motiváciu, aby sa pokúsili auto odcudziť.

Naopak, najnebezpečnejším miestom na parkovanie auta sú rôzne tmavé zákutia ďalej od obytných nehnuteľností, kde sa obyčajne nezdržiavajú žiadni ľudia. Zlodej v takomto prípade vie, že pri jeho práci ho nebude nikto rušiť a odcudzenie auta bude jednoduché.

parkovisko
Miesto, kde necháš svoje auto si dobre premysli (Zdroj: Freepik/karlyukav)

2. Používaj varovné nálepky

Toto je síce mimoriadne lacný, no veľmi účinný trik. Možno si si všimol, že autá vybavené elektronickými alarmami majú na okne vodiča nálepku, ktorá upozorňuje na prítomnosť zabezpečovacieho systému. Tebe nič nebráni, aby si si túto nálepku dal na okno aj vtedy, keď v skutočnosti žiaden alarm vo vozidle nemáš. Mnohých zlodejov takáto drobnosť odradí.

3. V aute nenechávaj cenné veci

Mnohí zlodeji nekradnú celé autá, snažia sa len odcudziť cenné veci. Ak máš v aute peňaženku, nabíjací kábel, hodinky, drahé okuliare alebo akékoľvek iné cenné veci, môže to byť pre nich signál na rozbitie okna. Keď opúšťaš auto, radšej v ňom nič hodnotné nenechávaj. A to ani v prípade, že len ideš niekam rýchlo „vybehnúť“. Nikdy nevieš, kto číha za rohom.

4. Mechanické zabezpečenie auta

Vyššie spomínané tipy slúžia na odradenie zlodeja, no to sa niekedy nepodarí. Ak si predsa len vyberie tvoje auto, dokáže ho celkom ľahko ukradnúť. Zabrániť mu v tom ale môžu lacné, no účinné formy mechanického zabezpečenia. Napríklad, bezpečnostné skrutky kolies, ktoré znemožňujú ich odcudzenie. Tie dávajú zmysel najmä v prípade drahých zliatinových kolies. Medzi obľúbené formy mechanického zabezpečenia patrí aj zámok radiacej páky, zámok riadenia či dokonca pedálov. Takéto systémy sú pomerne lacné a menej skúsených zlodejov ľahko zastavia.

5. Elektronické zabezpečenie auta

Vrcholom zabezpečenia auta sú rôzne elektronické alarmy založené na pokročilých senzoroch a inovatívnych riešeniach. Tie vyhodnocujú otrasy, pohyb v interiéri auta a mnohé ďalšie parametre, na základe čoho v prípade nezrovnalostí spustia zvukové upozornenie. Využívajú sa elektronické imobilizéry či GPS senzory, ktoré odolajú aj skúseným zlodejom. Za takéto zabezpečenie síce zaplatíš stovky eur, no ak máš drahé auto a nechceš nič riskovať, takáto investícia rozhodne stojí za to.

Ako svoje auto pred zlodejmi chrániš ty? Daj nám vedieť v komentároch!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame