Tieto filmy boli na svoju dobu extrémne prelomové: Čím si získali divákov Čeľuste či Smrtonosná zbraň?

Premietanie filmov pomocou premietačkyPremietanie filmov pomocou premietačkyPremietanie filmov pomocou premietačky

Pokrok vo svete filmu je závratný (Zdroj: Unsplash/ Jeremy Yap)

#Keď zažijeme niečo po prvýkrát, môže to náš život ovplyvniť po mnohých stránkach. Či už ide o prvý nádych, prvé kroky alebo prvý bozk, nie je zlé pripomenúť si to. Dnes sa preto pozrieme na niektoré filmové „prvýkrát,“ ktoré ovplyvnili svet filmu tak, ako ho poznáme dnes.

Pokrok v tomto priemysle bol neskutočne rýchly. Takmer pred 100 rokmi sa vo filme začal používať zvuk. Existuje množstvo úchvatných momentov, ktoré otvorili dvere novému a my sme sa rozhodli predstaviť ti zopár z nich.

Magická hranica 100 miliónov (Čeľuste)

Nesmrteľný Steven Spielberg mal len 27 rokov, keď sa rozhodol natočiť toto dnes legendárne dielo, ktoré kompletne zmenilo svet kinematografie. V podstate sa dá povedať, že Čeľuste stoja za vznikom filmových letných blockbusterov. Zároveň ide o prvý film, ktorý na domácej pôde dokázal zarobiť viac ako 100 miliónov dolárov.

Celkovo v amerických kinách zarobil až 260 miliónov. Síce sa to dnes môže zdať ako veľmi chabý zárobok, dnes by sa táto suma rovnala hodnote 1,2 miliardy dolárov, a to z dôvodu inflácie.

Záber z kultového filmu Čeľuste
Záber z kultového filmu Čeľuste (Zdroj: Universal Pictures)

Oscarová Big Five (Stalo sa jednej noci)

Označenie Big Five je pre svet filmu skutočný úspech. Značí získanie najcennejšej sošky Hollywoodu za najlepšieho herca, herečku, režiséra, scenár a taktiež za samotný film. Takýto skvost sa po prvýkrát podaril romantickej komédii It Happend One Night v roku 1935. Big Five odvtedy získali len dva filmy, a to Prelet na kukučím hniezdom a Mlčanie jahniat. Pre zaujímavosť, prvý spomínaný film nakrútil český režisér Miloš Forman.

Záber z filmu Stalo sa jednej noci (Zdroj: Columbia Pictures)

Film prístupný od 18 rokov, ktorý získal Oscara (Polnočný kovboj)

V skutočnosti je bežné, že ak je film kategorizovaný – s prístupnosťou od 18 rokov, bude odsúdený navždy zostať v tieni ostatných prístupných filmov. Všetko sa však zmenilo, keď Oscara za najlepší film získala v roku 1970 dráma Polnočný kovboj. Celkovo bola v ten rok nominovaná neuveriteľných sedemkrát! Dodnes je jedinou snímkou v tejto kategórií s erotickými zábermi a sexom, ktorý získal Oscara.

Použitie mobilného telefónu (Smrtonosná zbraň)

Možno si si to nikdy neuvedomil, no skutočne je to tak. Ani zďaleka síce nepripomínal malé vyklápačky, alebo smartfóny, na aké sme vo filmoch zvyknutí v časoch modernejších. Išlo o obrovskú tehlu, na ktorú bolo zvinutou šnúrou pripevnené slúchadlo. Síce nepraktické, ale svoj účel to splnilo a v neposlednom rade, prepísalo dejiny filmu. Smrtonosná zbraň je jednoducho nestarnúca klasika a aj tento detail to len podčiarkuje.

Film Smrtonosná zbraň vyšiel v roku 1987 (Zdroj: Warner Bros)

GPS technika (Goldfinger)

Dnes by sme si bez tejto vymoženosti nevedeli predstaviť ani hľadať potraviny v neznámom meste. James Bond však ako skutočne pokrokový agent dokázal vystopovať zloducha Goldfingera pomocou GPS dávno predtým, ako sa navigácia stala bežnou súčasťou našich životov. Tento film totiž vyšiel v roku 1964 a James umiestnil pod auto slávneho záporáka sledovacie zariadenie, ktoré následne vedel vystopovať.

Medzirasový bozk (Island in the Sun)

Film, ktorý vyšiel v roku 1957 bez servítky rozoberal problematiku vzťahu dvoch ľudí, ktorí sú odlišnej pleti. Práve tu sa objavila snímka, kde prvýkrát došlo k medzirasovému bozku. V tej dobe to bolo skutočne niečo nevídané a herečka Joan Fontaine dokonca dostala nenávistný list za to, že súhlasila s touto rolou. Na počudovanie, od vzniku filmu prešlo skoro 70 rokov a ľudstvo má s rasizmom stále problém.

Záber z filmu Island in the Sun
Záber z filmu Island in the Sun (Zdroj: 20th Century Fox)

Film natočený na jeden záber (Ruská archa)

Dielo natočené režisérom Alexanderom Sukorovom vzniklo v roku 2002. Ide o historickú drámu, ktorá sa odohráva v Zimnom paláci v Štátnej Ermitáži. Ide o najvýznamnejšie a najväčšie umelecko-historické múzeum. Celý film má 96 minút a bol natočený bez jediného strihu. Znamená to, že ak sa za túto dobu počas filmovania objavila na scéne akákoľvek chyba, muselo sa začať točiť odznova.

Spláchnutie záchoda (Psycho)

Hoci to môže znieť ako úplná banalita, aj to sa raz muselo udiať po prvýkrát. Bol to práve kultový film Alfreda Hitchcocka z roku 1960, kedy sa na scéne po prvýkrát objavilo spláchnutie záchoda. Záber sa vo filme objavil tesne pred scénou, keď hlavná postava Marion vstúpi do sprchy. Ironicky je tak prvé spláchnutie záchodu zároveň posledným razom, kedy ho Marion použije.

Zdroj: ranker.com, csfd.cz, imdb.com, boxofficemojo.com
Odporúčame