Ďalší unikátny objav: Tento prehistorický svet je jedinečný, vedci ho odhalili náhodou!

Soľné pláne náhornej plošiny Puna de Atacama ukrývajú nevídané úkazy (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ľudstvo je od svojho počiatku zvedavé, ako sa tu vôbec objavilo. Vedci storočia pátrajú po najmenších detailoch, ktoré by vysvetlili teóriu vzniku života na Zemi. Vyhľadať nepreskúmané miesto môže byť náročné. Skvelým adeptom sú odľahlé púšte. Sú fajn miestom na dobrodružstvá a objavovanie. Jedna z nich je aj v Argentíne, vo výške viac ako 3 500 metrov nad morom. Nevedú k nej cesty, je ťažké sa tam dostať a predsa sa podarilo nájsť nález, ktorý zasahuje hlboko do histórie našej planéty.

Skvostný objav uprostred ničoho

Soľné pláne náhornej plošiny Puna de Atacama ukrývajú nevídané úkazy. Nájdeš tu systém lagún, ktoré vo svojich útrobách ukývajú rôzne bakteriálne spolky. Pri svojom množení tvoria kopčeky, ktoré sa môžu podobať na mimozemské útvary.

Jedinečný ekosystém dokáže súčasným objaviteľom priblížiť, ako to asi vyzerali na našej planéte pred niekoľkými miliardami rokov, keď sa tu po prvý raz objavili primitívne živé organizmy.

Prvé vyspelé organizmy

Stromatolity, ktoré objavili, sú považované za najstarší dôkaz pozemského života. Boli nájdené aj v niekoľko miliárd starých fosílnych štruktúrach v Západnej Austrálii. Vytvorili ich mikróny podliehajúce fotosyntéze.

Toto prostredie naznačuje aj historické pozadie planéty Mars. „Ak by sa život na Marse niekedy vyvinul na úroveň fosílií, bolo by to takto,“ povedal Hynek. „Pochopenie týchto moderných komunít na Zemi by nás mohlo informovať o tom, na čo by sme sa mali zamerať pri hľadaní života v marťanských skalách,“ dodal.

Vedci boli očarení

Jeden z vedcov, ktorý sa podieľal na náleze tejto obdivuhodnej novinky, bol unesený! „Táto lagúna by mohla byť jedným z najlepších moderných príkladov prvých známok života na Zemi,“ povedal geológ Brian Hynek. „Nepodobá sa ničomu, čo som kedy videl, alebo vlastne všetkému, čo kedy videl nejaký vedec,“ dodal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Archeológovia majú strach: Aký je dôvod ich obáv, kvôli ktorým sa boja nahliadnuť do hrobu prvého čínskeho cisára?

„Je úžasné, že na našej planéte stále nájdete také nezdokumentované veci,“ čudoval sa profesor na University of Colorado Boulder. Na záberoch z dronu nižšie si môžeš pozrieť tieto tajomné lagúny a život v nich.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame