Svet konečne pozná odpoveď na zásadnú otázku: Prečo sú pandy tučné, keď jedia iba bambus?

panda

Pandy sa živia len bambusom (Zdroj: Unsplash/Sid Balachandran)

#Kto by ich nemiloval. Veľkých macov, ktorý často vytvárajú vtipné situácie, či už svojim pohybom alebo rôznymi gestami. Pandy sú miláčikom asi celého sveta. Jedna otázka však o ich druhu stále ostávala visieť vo vzduchu – prečo majú všetky nadváhu, keď prijímajú len rastlinnú stravu?

Pomáhajú im baktérie

Keď  na jar a v lete nastane sezóna požierania bambusových výhonkov, hmotnosť pánd sa zvyšuje. Po preštudovaní výkalov medveďov autori vedeckej štúdie zistili, že počas týchto teplejších mesiacov bol aj vyšší výskyt baktérie Clostridium butyricum, ktorá sa vyskytuje aj u ľudí.

Z experimentu vyplýva, že väčšia prítomnosť tejto baktérie by mohla pomáhať pandám ukladať tuk a priberať na váhe, čo im potom využívajú na udržanie ich telesnej hmotnosti v zime, keď je nedostatok potravy. Ukazuje sa, že vegánmi sa nestali len pre chuť bambusu.

Testovanie pandích výkalov

Vedci najskôr zozbierali výkaly ôsmich divých pánd v južných čínskych horách Qingling počas sezóny požierania listov a výhonkov. Vo výkaloch našli výrazne vyššie množstvo baktérií krátko potom, ako panda zjedla bambusové výhonky. Aby sa zistilo, či baktérie pomáhajú pandám udržať si váhu, vedci vykonali fekálnu transplantáciu a vložili vzorku z pandieho výkalu do laboratórnych myší.

Potom tri týždne kŕmili jednu skupinu myší iba bambusovými výhonkami a druhú iba bambusovými listami. Na záver zisťovali, či skupina, ktorá jedla bambusové výhonky, vážila viac. Odpoveď už zrejme tušíš aj ty. Skupina, ktorej boli transplantované fekálie vážila viac.

Nejde o ojedinelý prípad

Takýto spôsob trávenia nie je v zvieracej ríši vôbec ojedinelý. V štúdii z roku 2019 bola v črevných baktériách netopierov, čo sú zvieratá hibernujúce, zistená zmena ich počtu na základe sezóny. Vedci tiež zistili väčšiu rozmanitosť baktérií koncom leta, keď majú netopiere najrozmanitejšiu stravu.

V ďalšej štúdii na veľkých zvieratách v Keni bola pozorovaná podobná sezónna zmena črevných baktérií zvierat. Niektoré štúdie tiež ukázali, že črevné mikróby u zvierat ich pomáhajú chrániť pred nepriaznivým prostredím alebo v prípade pánd udržiavajú ich kypré tvary.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame