Prečo naše žily vyzerajú byť modré, keď krv je červená? Odpoveď súvisí s našim zrakom

červené krvinky

Hoci je naša krv červená, žily vyzerajú byť modré (Zdroj: Pixabay/Narupon Promvichai)

#Predstav si, že ti sestrička práve ide brať krv. Ak patríš k tým, ktorý automaticky hneď nezatvoria oči, uvidíš, ako z modrej žily začne tiecť červená krv.

Je pravdepodobné, že si sa nad týmto javom doteraz nezamýšľal. No možno aj hej. Ak si myslíš, že za modrú farbu môže neokysličená krv, ako sa zvykne občas tvrdiť, mýliš sa.


Celú zimu strávi v hibernácii, zobúdza sa zdravý a čulý: Medveď čierny skrýva svoje tajomstvo v krvi


Fakty nepustia

Krv je vždy červená. Každá molekula hemoglobínu, teda proteínu v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík, obsahuje 4 atómy železa. Vďaka tomu má naša krv červenú farbu. Odtieň červenej závisí od množstva kyslíku v krvi. Na hemoglobín sa v pľúcach viaže kyslík a táto „okysličená“ krv má jasnočervenú farbu. Prúdi našimi tepnami a tkanivom a distribuuje po našom tele kyslík.

No pri návrate k pľúcam už krvné bunky kyslík nenesú a táto „neokysličená“ krv je oveľa tmavšej, ale stále červenej, farby. Krv teda môže mať niekoľko odtieňov červenej, ale ako ti už je asi jasné, nikdy nie je modrá. Asi všetci sme už pri odbere videli, ako z našej do modra, prípadne do zelena, sfarbenej žily prúdi tmavočervená krv.

2 ruky, na ktorých vidieť modré žily
Odtieň červenej farby našej krvi závisí od množstva kyslíku v nej (Zdroj: Pexels/Elīna Arāja)

Optická ilúzia

„Modré, prípadne zelené  sfarbenie je takmer ako optická ilúzia. Jej dôvodom je to, že naše žily sú pod tenkou, no podstatnou vrstvou pokožky,“ vysvetľuje pre Live Science doktor Kleber Fertrin z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity. „Farby, ktoré vidíme, závisia od vlnových dĺžok, ktoré zachytáva naša sietnica. Rôzne vrstvy kože tieto vlnové dĺžky rozptyľujú.“

To, či sa naše žily zdajú byť zelené alebo modré, závisí od podtónu pleti. Pod pokožkou z teplými podtónmi sa žily zdajú byť zelené a pri pokožke so studenými podtónmi zase modré, prípadne fialové. Modré a zelené vlnové dĺžky sú kratšie, než tie červené. Podľa Fertina naša koža teda absorbuje červené vlnové dĺžky, no tie modré a zelené sa od nej odrazia a preto vidíme žily práve v týchto farbách.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
VIDEO Naozaj žralok zacíti kvapku krvi na kilometre ďaleko? Tento YouTuber túto otázku zodpovedal za teba

Mali by sme však spomenúť ešte niečo. Existujú živočíchy, ktorých krv je naozaj modrá. Sú to napríklad kraby, chobotnice, či pavúky. V ich krvi je totiž namiesto železa meď, ktorá je zodpovedná za modrú farbu.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com
Odporúčame