Ceny nových iPhonov sú závratné: Koľko na ne musí robiť priemerný Slovák a kto z Európy si ich dovolí už za týždeň?

Smartfón iPhone 14 Pro

Smartfón iPhone 14 Pro (Zdroj: Unsplash.com/James Yarema)

#Začiatkom septembra vydal Apple novú sériu iPhonov 14. Priniesli zopár noviniek a vylepšení, no na Slovensku najmä vyššie ceny. Pred rokom pritom ešte bývalo zvykom, že minuloročné iPhony (v tomto prípade 13 a 13 Pro) zlacnia po roku o 100 eur. Aj na to musia Slováci po novom zabudnúť.

Ako teda Apple rieši svoju cenovú politiku doma a v zahraničí? Pozreli sme sa bližšie na to, koľko musia Slováci odpracovať dní, aby si mohli dovoliť jednotlivé modely, porovnali sme dáta so zvyškom sveta aj našimi susedmi a opýtali sme sa našich čitateľov, čo hovoria na nárast cien. Dáta zverejnil portál CompareDial.

Cena nových iPhonov u nás stúpla

Na úvod si predstavme odporúčané maloobchodné ceny vybraných iPhonov 13. a 14. série, ktoré sú aktuálne aj dnes (všetky ceny sú za základný 128 GB model):

  • iPhone 13 mini – 799 eur
  • iPhone 13 – 899 eur
  • iPhone 13 Pro – 1119 eur
  • iPhone 14 – 999 eur
  • iPhone 14 Pro – 1299 eur

Všimni si, že rozdiel medzi základnými modelmi z roku 2021 a 2022 je rovných 100 eur. Avšak, model Pro už kúpiš drahšie o 180 eur. Aby sme našli dôvod za týmto zdražovaním, nemôžeme sa pozerať na rozdiely v cenovej politike Apple. Tá v tomto prípade nezohráva žiadnu úlohu.

Dôvodom je fakt, že minulý rok bolo euro silnejšie oproti doláru, no tento rok sa karta obrátila. Euro oproti doláru výrazne oslablo a Apple sa predsa nebude pozerať na každý trh zvlášť. Pre nich je dôležitý domáci americký trh, nie Európa či Ázia. Nové iPhony teoreticky nezdraželi, no kvôli vysokej inflácii za ne zaplatíme viac.

Hodnota eura sa znížila, predajná cena zvýšila a rozdiel v hodnote minuloročných a tohtoročných iPhonov je teda minimálny. Nemusíš byť ani ekonóm, aby si to pochopil. Čo prekvapí viac, je výrazné zdraženie Pro modelov oproti obyčajným. Aj to je však iba prípad zahraničného trhu, a nie amerického (rozdiel je stále 100 dolárov).

Apple chce, aby sa viac predávali modely Pro, na ktorých o niečo viac zarobí. Aj to je dôvod, prečo sú funkcie ako Always-On či Dynamic Island len pre iPhony 14 Pro, a nie pre základné modely. Pro sa jednoducho potrebujú čo najviac odlišovať. Za tisícku (iPhone 14) však dnes kúpiš už aj mobil, ktorý má 120 Hz displej či teleobjektív. Apple v tomto stále (zámerne) zaostáva.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
G2 predstavili nový ženský tím: Vytvorí Riot Games ženskú ligu League of Legends?

V ôsmich krajinách sa nezdražovalo

Ceny však nestúpli všade. To, že európsky trh je jednotný, svedčí aj o tom, že ceny sú rovnako vysoké v každej krajine Európskej únie. Sumy sa nemenili len v týchto krajinách: Brazília, Kanada, Čína, India, Mexiko, Singapur, Spojené arabské emiráty a Spojené štáty.

Z pohľadu predaja ide o najsilnejšie štáty a Apple si dáva pozor, aby v nich svojich používateľov nenaštval výrazne vyššími cenami. Zdražovanie čo i „len“ o stovku ako u nás by tam mohlo (ale nemuselo) znamenať prepad v predaji, a teda aj v tržbách. Apple zarába na iPhonoch každým rokom čoraz viac.

Zložitá situácia vo svete

Svet je globálne prepojený, a preto pochopiť cenovú politiku jednej firmy podnikajúcej takmer vo všetkých krajinách svete je zložité. Portál CompareDial spracoval údaje príjmov obyvateľov a porovnal ich s cenami jednotlivých modelov iPhonu 14. Tieto dáta publikoval aj v rámci porovnania s počtom dní, ktoré musia obyvatelia odrobiť na to, aby si mohli mobil kúpiť.

Mapka nižšie zobrazuje krajiny, v ktorých musia ľudia pracovať na nový iPhone najmenej (zelená) a najviac (červená). Slovensko sa drží niekde uprostred.

Zeleným krajinám stačí najmenej ročného zisku na kúpu iPhonu 14, červené najviac
Zeleným krajinám stačí najmenej ročného zisku na kúpu iPhonu 14, červené minú najviac (Zdroj: CompareDial)

Najviac sa narobia v Afrike a južnej Ázii

Medzi krajiny s najnedostupenejšími novými iPhonmi patrí takmer celá Južná Amerika, Afrika a Ázia. Tieto krajiny majú najhorší pomer platov a cien mobilov – Nigéria, Keňa, Bangladéš, Egypt a Tunisko. Poďme si rozobrať najmenej dostupnú z nich, Nigériu:

  • iPhone 14 – Nigérijčan musí na kúpu pracovať 179 dní, respektíve 1437 hodín, čo je 69,12 % ročnej mzdy.
  • iPhoner 14 Pro – Nigérijčan musí na kúpu pracovať 216 dní, respektíve 1732 hodín, čo je 83,29 % ročnej mzdy.
  • iPhone 14 Pro Max 1 TB (najvyššia a najdrahšia verzia) – Nigérijčan musí na kúpu pracovať 346 dní, respektíve 2773 hodín, čo je 133,32 % ročnej mzdy.

Medzi ďalšími krajinami, ktorých občania potrebujú aspoň 25 % ročného platu, sa nachádzajú napríklad Brazília, Filipíny, Indonézia, ale aj Turecko a Bosna a Hercegovina.

V bohatých krajinách zarobia ľudia za mesiac aj na päť mobilov

Na druhej strane sa pozrime na krajiny, v ktorých musia obyvatelia zarábať doslova len pár dní na to, aby si nový iPhone mohli kúpiť. Medzi päť najpriaznivejších krajín v tomto ohľade patria Luxembursko, Švajčiarsko, Spojené štáty, Nórsko a Dánsko. Aj to je dôvod, prečo Apple nerieši európsky trh – Európania na mobily peniaze majú aj po zdražovaní. Povedzme si viac o Luxembursku:

  • iPhone 14 – Luxemburčan musí na kúpu pracovať 4 a pol dňa, respektíve 33 hodín, čo je 1,61 % ročnej mzdy.
  • iPhoner 14 Pro – Luxemburčan musí na kúpu pracovať 5 dní, respektíve 40 hodín, čo 1,94 % ročnej mzdy.
  • iPhone 14 Pro Max 1 TB (najvyššia a najdrahšia verzia) – Luxemburčan musí na kúpu pracovať 8 dní, respektíve 64 hodín, čo je 3,11 % ročnej mzdy.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo je deepfake a ako ho vytvoriť? Môže pomôcť aj uškodiť, spýtali sme sa odborníka

Ako vidíš, Luxemburčan si za mesiac môže kúpiť aj päť nových iPhonov, zatiaľ čo Nigérijčan naškriabe za rok sotva na jeden základný model. Treba však vziať do úvahy aj fakt, že by sa Nigérijčan musel uskromniť so stravovaním, bývaním aj ošatením.

Medzi ďalšie krajiny, kde na kúpu stačí menej ako 5 % ročného príjmu, sa umiestili Singapur, Katar, Japonsko, Kanada, Spojené arabské emiráty, Južná Kórea a takmer celá západná Európa. Všimni si, že mnohé z nich sú krajiny, v ktorých Apple nemenil tento rok ceny.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko je síce niekde v priemere, ale v skutočnosti sme na tom asi 10-násobne lepšie ako spomínaná Nigéria. Aj keď sú naše platy pomerne malé a ceny mobilov vysoké, kupujeme ich vo veľkom. Takto si môžeme dovoliť novinky od Apple:

  • iPhone 14 – Slovák musí na kúpu pracovať 18 dní, respektíve 147 hodín, čo je 7,1 % ročnej mzdy.
  • iPhoner 14 Pro – Slovák musí na kúpu pracovať 22 dní, respektíve 178 hodín, čo je 8,56 % ročnej mzdy.
  • iPhone 14 Pro Max 1 TB (najvyššia a najdrahšia verzia) – Slovák musí na kúpu pracovať 35 dní, respektíve 284 hodín, čo je 13,7 % ročnej mzdy.

Nie je teda na mieste sťažovať sa. Rozpätie percent je teda od 69 % (Nigéria) po 1,6 % (Luxembursko). Aj keď je v zozname asi sto krajín s dostupnejšími mobilmi a sto s nedostupenejšími, pohybovať sa na hranici 7 % je veľmi slušné.

Slováci minú na nový iPhone 14 približne 7 percent ročného príjmu
Slováci minú na nový iPhone 14 približne 7 percent ročného príjmu (Zdroj: CompareDial)

Susedia pracujú približne rovnako (okrem Rakúska)

V obrázku vyššie si môžeš pozrieť, ktoré krajiny sa umiestili tesne nad aj pod Slovenskom. Prevažne ide o európske krajiny, pričom najbližšie k nám majú naši bratia Česi. Aj tam sa zvyšovali ceny iPhonov a základný model stojí 26 490 českých korún. Pro už stojí viac ako 33-tisíc.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Katka vyrába zápisníky: V papiernictve som dokázala stráviť hodiny, tak som vymyslela niečo vlastné

Na druhej strane, Poliaci aj Maďari musia na nové mobily robiť o niečo viac ako my. Hoci je rozdiel „len“ na úrovni 3 %, v skutočnosti je to nárast asi o tretinu. Náš západný sused, Rakúsko, je na tom výrazne lepšie ako celá V4, na kúpu tu obyvateľom stačí 2,8 % ročného príjmu a v tabuľke sa umiestili na 13. mieste najdostupnejších krajín na kúpu iPhonu 14.

Slováci nie sú spokojní s cenou ani novinkami

Ceny nie sú to jediné, čo nás trápi. Pozeráme aj na vylepšenia, ktoré nové smartfóny prinášajú. Základný model 14 je len upravený model 13 (čo je upravený model 12). Príliš veľa sa toho nemení, dokonca aj minuloročný procesor ostal (aj keď z modelu Pro). Samotné Pro modely pridali mnohé funkcie, ale aj najviac zdraželi.

Reakcie na zdvihnuté ceny sú rôzne. „Rozumiem tomuto zvyšovaniu. Všetko ide hore. iPhone si nekupujem každý rok, ale všeobecne sa tie ceny veľmi nemenia,“ hovorí náš čitateľ Matúš. Zároveň dodal, že každý má možnosť vymeniť svoj starý iPhone za nový, čím ušetrí stovky eur na kúpe. Apple odkúpi tvoj telefón na ktorejkoľvek pobočne oficiálneho resellera.

„Ceny sú prehnané. Myslím si, že by sa mal Apple zaujímať aj o náš trh, nielen o svoj v Amerike. Keby niečo podobné spravil Samsung alebo Xiaomi, všetky kričia. Keď to robí Apple, všetci sú ticho,“ hovorí pre zmenu čitateľ Samuel. Je pravdou, že Apple svoje zariadenia predáva aj napriek zvyšujúcej sa cene a väčšine užívateľov na svete to očividne neprekáža.

Výsledky ankety

Pred mesiacom sme na našom webe uverejnili anketu o tom, ktoré z nových zariadení si chcú naši čitatelia tento rok kúpiť. Až 51 % percent z nich chce nový iPhone, slúchadlá alebo hodinky aj napriek ich vyššej cene.

Počas písania tohto článku vyzerala anketa nasledovne:

  • Tento rok ani jeden – cca 49 %
  • iPhone 14 Pro (alebo Max) – cca 28 %
  • iPhone 14 (alebo Plus) – cca 6 %

(Zvyšné percentá boli odpovede na kúpu AirPodov a Apple Watch, ktoré však nie sú témou článku).

Zároveň môžeš hlasovať v novej ankete.

Je podľa teba zvýšenie cien iPhonov normálne?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, comparedial.com, apple.com, istores.sk
Odporúčame