Daj šancu poznávacím zájazdom: Sprievodca na cestách nie je len výhradou seniorov!

Ak si už cestoval na vlastnú päsť tak vieš, koľko času, námahy a energie dokáže stáť len obyčajné plánovanie tripu (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

#Nie každému lahodí dovolenka so scenárom typu drink na pláži, kúpanie sa v mori, večera a váľanie sa na hoteli. Mnohí preferujú skôr aktívnu dovolenku. Ak si sa našiel v druhej skupine, máme pre teba jeden tip! Skús sa vydať na aktívnu dovolenku formou poznávacieho zájazdu. Nie, nepredstavuj si zájazd dôchodcov a ich skupinové prechádzky prímorskými mestami. Dnes sa už organizujú aj skupinové zájazdy pre mladých, ktoré sú nabombené nezabudnuteľnými okamihmi.

Buď dobrodruh

Túžiš po poriadnej dovolenke, na ktorú budeš ešte nejakú dobu spomínať? Liezť na vrcholy hôr, sledovať vulkány či splaviť divokú rieku? Vyraz na výlet v organizovanej skupine! Má to množstvo výhod, a okrem iného spoznáš tajomstvá prírody, miestnych ľudí a ich kultúru, či ochutnáš lokálne dobroty. Pozri sa s nami na prehľad výhod, ktoré toto cestovanie ponúka.

Nemusíš nič plánovať

Ak si už cestoval na vlastnú päsť tak vieš, koľko času, námahy a energie dokáže stáť len obyčajné plánovanie tripu. Ak chceš teda zažiť poriadnu dovolenku, a nie len plážové povaľačstvo.

Musíš si nájsť ubytovanie, zistiť ako funguje hromadná doprava (prípadne, či vôbec nejaká bude k dispozícii), riešiť stravu, hľadať historické pointy, a kopec iného…

Pokiaľ sa rozhodneš pre poznávanie so sprievodcom, toto všetko sa ti vyhne. Stačí ti, ak si zakúpiš zájazd, a potom už len čakáš na deň odjazdu. Všetko čo musíš urobiť je, že si zbalíš kufor, a v dohodnutý termín prídeš na dohodnuté miesto.

Jazykové bariéry

Túžiš po spoznávaní neznámych krajín, ale tvoje jazykové schopnosti sú na bode mrazu, alebo si len jednoducho v cudzom jazyku neveríš? Opäť je pre teba skvelou voľbou poznávací zájazd. Sprievodca vybaví za teba všetku komunikáciu, a ty budeš počas celej dovolenky komunikovať iba s ním, v materinskom jazyku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tipy ako cestovať luxusnejšie: Dá sa to aj za menej peňazí, a nezruinuje ťa to!

Po stopách NAJ zážitkov

Sprievodca, ktorý sa na miesto vracia opakovane, ti skôr pripraví kopec zážitkov, než odporúčania na Googli. Spoznáš tie najvychýrenejšie miesta, no neobídete ani tie, čo sú pred turistami zvyčajne ukryté. Ochutnáš miestne špeciality, po ktorých by si sám možno nesiahol, nakúpiť parádne suveníry pre rodinu, a nenaletíš pofidérnym obchodníkom.

Za zmienku stojí tiež výhoda toho, že ako súčasť organizovanej skupiny nebudeš čakať dlhé hodiny v radoch na atrakcie, pretože budete mať ako skupina výhody. Občas tým ušetríš aj nejaké to euro, skupinové lístky bývajú aj cenovo výhodnejšie.

Má to aj ekologickú stránku

Ako sme už načrtli finančnú úsporu vyššie, stojí za zmienku aj ekologická stránka. Pokiaľ pri sólo cestovaní využívaš nízkonákladové spoločnosti (ako väčšina dobrodruhov), zanechávaš za sebou veľkú uhlíkovú stopu.

Poznávacie zájazdy sú najviac eko spôsob cestovania. Do destinácií zvyčajne turistov dopravujú autobusom (ak je to, samozrejme, možné), ktorý je naplnený do posledného miesta, tým pádom je to viac eko friendly spôsob, než keby každý z pasažierov išiel vlastným autom.

A navyše, tieto zájazdy nemusia byť vôbec drahé. Samotné cestovky pri tvorbe takéhoto zájazdu hľadajú často najlacnejšiu alternatívu. Preto nebuď prekvapený, ak hotel, v ktorom sa ubytujete, nebude najluxusnejší. Pri takomto výlete sa počíta s tým, že na ubytovanie sa chodí prevažne len prespávať.

Získaš nové priateľstvá

S neznámymi spolucestujúcimi stráviš veľa času. V mnohých prípadoch sa zo spolucestujúcich stanú priatelia. Minimálne jednu vec máte určite spoločnú, všetci milujete cestovanie.

Cestovky hlásia, že za posledné roky sa zvýšil záujem o takéto zájazdy, najmä v kruhoch mladých ľudí. Je bežné, ak na takomto type dovolenky stretneš mladé páriky, partie kamarátov, jednotlivcov či rodiny s väčšími deťmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dovolenka s obmedzeným rozpočtom: Ako zažiť výlet snov, aj keď máš málo peňazí?

Na čo si dať pozor?

  • Pred objednaním zájazdu sa pýtaj na časový harmonogram – niektoré body programu by ti nemuseli vyhovovať.
  • V nadväznosti na harmonogram si zisti, čo budeš so sebou potrebovať. Nie je nič horšie, ako si zbaliť napríklad iba tenisky, a keď v rámci programu pôjdete niekam k vode, nebudeš mať šľapky, či v horšom prípade ani plavky.
  • Pozorne si prečítaj, čo cena zájazdu obsahuje. Tieto ceny sú zvyčajne uvádzané bez cien vstupného do pamiatok či atrakcií.
  • Zaujímaj sa o náhradu programu v prípade nepriaznivého počasia.
  • Pokiaľ si shoppingová duša, zisti si, či svoje túžby dokážeš naplniť. Niektoré zájazdy nenechávajú špeciálny priestor pre nejaké väčšie nákupy.

 

Cestoval si už takýmto spôsobom?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame