Snažíš sa zhodiť pár kíl no bez výsledku? Prestaň robiť týchto 7 vecí a konečne schudneš!

prečo sa nedarí schundúť dievča si meria obvod pásu

Nechápeš prečo sa ti nedarí schudnúť? Možno poznáme odpoveď! (Zdroj: Pexels/ Andres Ayrton)

#Pýtaš sa, prečo aj napriek zdravej strave a aktívnemu životnému štýlu stále nechudneš? Čokoľvek robíš, aby si zhodil nadbytočné kilá, nevidíš úspech. Cvičenie a zdravá výživa sú síce dôležité, ale existujú aj ďalšie faktory, ktoré podstatne ovplyvňujú chudnutie, vieš ktoré to sú? My ti prezradíme 7 možných dôvodov, prečo aj napriek správnej životospráve číslo na tvojej váhe neubúda.

1. Flákaš pitný režim

Tvoj telo potrebuje dostatok vody. Ak však neprijímaš dostatok tekutín, tvoj metabolizmus doslova zaspáva, čo telu sťažuje spaľovanie tukov, a preto chudnutie nefunguje. Pi najmenej dva litre vody denne a naštartuj si spaľovanie.

2. Máš nedostatok spánku

Spánok netreba podceňovať. Ak si nedopraješ dostatok spánku, bude pre teba o to náročnejšie udržiavať si cvičebný režim. Dopraj si aspoň šesť hodín pokojného spánku, aby si mal dostatok energie na cvičenie. 

3. Si vystresovaný

Máš stres v práci alebo s partnerom a ani doma nemôžeš vypnúť? To je ďalší dôvod, ktorý môže viesť k problémom pri chudnutí. Pri strese tvoje telo uvoľňuje kortizol, hormón, ktorý brzdí odbúravanie tukov, no zároveň podporuje odbúravanie svalov. Dve veci, ktoré absolútne nie sú pre chudnutie vhodné.

Tip: Oddychuj vedome! Na odbúranie stresu vyskúšaj dychové cvičenia, jogu alebo meditáciu. 

4. Ješ primálo

Nenajesť sa neznamená schudnúť! Keď nebudeš jesť dostatočne, vysielaš svojmu telu signál, že nedostane potrebné živiny. Telo sa zľakne, začne si robiť rezervy a uberať zo svalov. Preto jedz pravidelne a zdravo. Nielenže dodáš telu dostatočné množstvo energie, predídeš aj prejedaniu sa. 

5. Cvičíš iba kardio

Zdroj: pixabay.com

Vytrvalostné cvičenie je skveé na odbúravanie tukov, áno, ale silový tréning je taktiež dôležitý pre úspešné chudnutie. Pravidelným silovým tréningom posilňuješ svaly a tým zvyšuješ metabolizmus tela. Pre efektívnejšie chutnutie kombinuj kardio a silový tréning, no nepreháňaj to. S boľavými a unavenými svalami nebudeš môcť robiť žiaden šport.

6. Ješ príliš veľa zdravého jedla

Zmenil si celú stravu, konzumuješ iba zdravú stravu s nízkym obsahom tuku a stále nič? Prečo? Papáš až príliš veľa zdravých jedál. Pretože aj s tým sa dá prejedať. Tvoje telo nevie, čo má robiť s celým množstvom energie, ktoré mu dodávaš.

Aj pri zdravom stravovaní si dávaj pozor na kalórie: To, že zješ viac ovocia, zeleniny a celozrnných produktov, ešte neznamená, že ho môžeš jesť toľko, koľko chceš. Koniec koncov, banány, avokádo či orechy majú tiež kalórie, ktoré musíš pridať do denného obratu. Venuj pozornosť skrytým cukrom. To, že je niečo bez cukru ešte neznamená, že nemá kalórie.

Tip: Jedlo si rozdeľ na rozumné porcie a nejedz príliš rýchlo. Ak ho do seba nahádžeš, telo nebude schopné povedať, že už má dosť. 

7. Podvádzaš sám seba

Povedzme si úplne úprimne: Nie je vždy ľahké byť disciplinovaný a dodržiavať prísny tréningový a stravovací plán. Často máme tendenciu odmeňovať sa, napríklad po úspešnom dni zdravého stravovania a cvičenia. Odmeny sú, samozrejme, dôležité a pomáhajú nám motivovať sa, ale aj tie by mali byt‘ vopred zahrnuté v jedálničku. Inak klameš sám seba a zješ viac, ako by si mal.

Vedel si, že…

V niektorých prípadoch môže za ťažkosti s chudnutim štítna zľaza? Tá spomaľuje metabolizmus a môže dokonca viesť k priberaniu, aj napriek športu a zdravej výžive. 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame