Prokrastinácia je dôležitá: Prečo by si sa mal občas len tak nečinne poflakovať?

Pokiaľ budeš svoj mozog trápiť neustálou potrebou sústrediť sa, bude mať chuť zo zabaliť, a stratí všetku energiu na koncentráciu (Zdroj: Freepik/pressfoto)

#Žijeme v dobe, kedy je ničnerobenie brané ako negatívum. Nenechaj sa strhnúť vlnou názoru spoločnosti. Občasný oddych a prokrastinovanie je zdravé pre tvoju psychiku. Je to priam dôležité na to, aby si mal spokojný a kľudný život. Nemusíš stále niečo robiť na to, aby si bol úspešný a užitočný. Ak zaradíš do svojho časového harmonogramu aj dni odpočinku, budeš omnoho viac produktívnejší, než keď sa budeš neustále za niečím naháňať.

Nezabúdaj byť sám sebou

Existujú mnohé vedecké štúdie, ktoré hovoria o tom, že ľuďom je často „proti srsti“ byť sám sebou. Nehovoríme o falošnej pretvárke, ale o tom, ako sa snažíš udržať si status a „masku“, ktorú od teba spoločnosť vyžaduje.

Preto ti radíme nesedieť ticho v kúte, ani potláčať svoje názory a emócie. Ak sa budeš v spoločnosti javiť navonok takto, ostatní nadobudnú pocit, že ťa majú v moci, a môžu ťa ovládať.

Tiež nezabúdaj na to, že je hlavné byť spokojný sám so sebou. Ty si jediný človek, ktorý bude s tebou stále, a na ktorého sa môžeš vo všetkom spoľahnúť.

Dopraj si odpočinok

Nezabúdaj na to, aby si si poriadne oddýchol. Odpočinok je priam must have – keď nič nerobíš, tvoj mozog sa dobíja. Spracúva a prepája zážitky a pocity, posilňuje tvoju koncentráciu, dostáva pod kontrolu emócie a nové poznatky, vďaka čomu zvýši tvoju produktivitu a efektivitu na maximum.

Pokiaľ budeš svoj mozog trápiť neustálou potrebou sústrediť sa, bude mať chuť zo zabaliť, a stratí všetku energiu na koncentráciu. Napokon, neustále sústredenie sa prináša so sebou aj stres, a tomu je dobré sa vyhýbať ako to len ide!

Zlepší sa tvoja koncentrácia a kreativita

Máš často pocit, že si vyhorel, a došli ti všetky dobré nápady? Snažíš sa na niečo prísť, ale jednoducho to nejde? Občas je potrebné, aby si si od danej úlohy či problému odpočinul. Ustúp, a nechaj myšlienky voľne plynúť.

Priestor a ticho, ktoré sám sebe dopraješ, sú potrebným predpokladom na to, aby si zvládol urobiť kroky, ktoré ťa posunú ďalej. Často prídeš na nečakané spojenia a inšpirácie.

Viac lásky a porozumenia

Ničnerobenie môže pozitívne vplývať aj na tvoje medziľudské vzťahy. Ak sa zastavíš, a dopraješ si čas pre seba, dokážeš lepšie vypočuť druhých a vnímať ich potreby. Navyše, spoločne strávený čas v pokoji a pohode ti zaiste posilní vzťahy s tvojimi blízkymi.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame