Pravda o OMAD diéte, ktorú prezentujú celebrity: Ponúka vysnívanú postavu, ale aj ohrozenie zdravia!

omad dieta

Aká je pravda o OMAD diéete? (Zdroj: Freepik/lookstudio)

#Stále viac ľudí prezentuje svoj nový lifestyle, pri ktorom zjedia len jedno jedlo denne. Je však táto extrémna forma prerušovanej diéty zdravým a efektívnym spôsobom, ako schudnúť? Voda, nesladená káva alebo čaj sú povolené, ale kuchyňa má zatvorené celý deň.

“One meal a day“ – jedno jedlo denne

Už z názvu je celkom jasné, o čo pri tejto diéte vlastne ide. Povolené je zjesť iba jedno jedlo denne. Týmto jedlom môžu byť raňajky, obed alebo večera. Dôležité je, aby si počas dňa zjedol iba to jedno jedlo a absolútne nič iné. Tým jedným jedlom pokojne môže byť vysokokalorický hamburger, pizza alebo šalát so zeleninou a bielkovinami. Jednoducho hocičo, na čo máš v daný deň chuť.

jedla z fast foodu
Pri OMAD diéte môžeš zjesť čokoľvek, ale len raz do dňa (Zdroj: Unsplash/dan-gold)

Ide však o extrémnu formu prerušovaného pôstu. Pri prerušovanom hladovaní je čas hladovania buď medzi 14 až 16 hodinami a naopak čas stravovania medzi 8 až 10 hodinami. Takže pomer hladovania a jedenia je 16:8 alebo 14:10, zatiaľ čo pomer pri OMAD diéte je 23:1. Diéta sa stala populárnou predovšetkým preto, lebo vedie k rýchlejšiemu chudnutiu. Nemusíš pri nej myslieť alebo počítať skonzumované kalórie počas celého dňa, ale iba v jednej konkrétnej hodine.

Premena na nespoznanie

Známe osobnosti ako je Halle Berry, Kourtney Kardashian, Vanessa alebo Chris Pratt prezentujú účinky a výhody rôznych diét, aj ten s názvom OMAD. Na prvý pohľad ja vízia dokonalej postavy dokonalá, ale to, aké rizika skrývajú tieto diéty, celebrity už s nami nezdieľajú. Česť výnimkám.

Ľudia, ktorí si OMAD diétu vyskúšali na vlastnej koži, prezentujú svoje premeny na sociálnych sieťach. Otázne je, koľkým ich vysnívaná forma aj vydržala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KETO_WEIGHTLOSS (@weightloss_sp)

Mnohé hrozby

Naše telo môžeme v tomto prípade prirovnať k autu. Keď ti dochádza v aute palivo, mal by si sa ubezpečiť, že ho doplníš dostatok, aby si úspešne prešiel z bodu A do bodu B. Rovnako, keď pociťuješ hlad, mal by si sa najesť toľko, aby si mali dostatok energie na zvládnutie celého dňa. Táto logika v rámci OMAD diéty však vôbec neplatí.

Prvou najdôležitejšou hrozbou tejto diéty je hladovka, a nie len taká hocijaká. Ak sa rozhodneš konzumovať napríklad iba večeru, skús sa najprv spýtať sám seba, akú veľkú porciu dokážeš zjesť v rámci tejto večere. Je veľmi pravdepodobné, že aj keď si naložíš obrovskú porciu, dôjde ti para a nedokážeš nakoniec dojesť všetko. Výsledkom tohto procesu je, že tvoje telo nedostane všetku výživu potrebnú na udržanie funkcií a ich správne fungovanie. Po určitom čase sa dostaneš do režimu hladovania, ktoré nie je zdravé.

Následky sa raz pripomenú

Pri OMAD diéte je vysoká pravdepodobnosť, že sa ti zmení vzťah k jedlu. Akákoľvek extrémna diéta, ku ktorej sa radí aj táto, funguje na princípe obmedzeného príjmu kalórií. Pre väčšinu ľudí je väčším problémom ich vzťah k jedlu. Diéta, počas ktorej konzumuješ jedlo len raz za deň, zlý vzťah k jedlu urobí ešte viac toxickým. OMAD tento problém nerieši, naopak ho zaháňa ďalej do kúta, kde sa ďalej vyvíja. Hrozby, ktorými disponuje, nie sú aktívne len počas jej dodržiavania, ale aj po jej ukončení. V okamihu, keď ju ukončíš, dostaneš napríklad sladké chúťky, z ktorých sa postupne môžu stať nekontrolovateľne záchvaty prejedania.

Vďaka diétam sa oberáme o množstvo dôležitých živín. Všetky potraviny, ktoré konzumuješ, sa delia na dve kategórie, ktorými sú makroživiny a mikroživiny. Za makroživiny môžeme označiť tuky, bielkoviny či sacharidy a k mikroživinám radíme vitamíny a minerály. Prísne obmedzenie kalórií so sebou nesie riziko vzniku nedostatku živín. Medzi hlavné príznaky patria závraty, únava, bolesť hlavy, slabosť, podráždenosť a niekedy aj hormonálna nerovnováha.

Každé telo je krásne

Dlhodobé nepriaznivé účinky sa môžu líšiť v závislosti od rozsahu nedostatkov mikroživín v strave. Správne vyvážená strava z hľadiska výživných látok a rôznych skupín potravín je správnym spôsobom, ako dosiahnuť svoju vysnívanú váhu. Dôležité je zvoliť si typ stravy, ktorý ti vyhovuje. Pri chudnutí upriam pozornosť na to, aby si spálil viac kalórií ako ich skonzumuješ. Konzumuj rôzne jedlá, pretože obmedzovať niektoré potraviny alebo celé skupiny potravín nie je nikdy dobrý nápad. Hlavne zostaň hydratovaný, pravidelne cvič a sústreď sa na svoju celkovú pohodu. Extrémne diéty koniec koncov nikomu neprospievajú, aj keď si to niektorí myslia.

blondínka
Extrémnymi diétami nedosiahneš dlhodobé výsledky, mysli najmä na svoje zdravie (Zdroj: Freepik/svetlanasokolova )
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame