Prasacou chrípkou sa mohlo nakaziť až 21 percent populácie: Dodnes nikto netuší, kde presne vznikla

Prasacia chrípka je kombináciou troch vírusov

Prasacia chrípka je kombináciou troch vírusov (Zdroj: Unsplash/ Jez Timms)

#Možno si matne pamätáš na záznam z televíznych novín, kde varovali pred pandémiou prasacej chrípky. Dnes sa na choroby šíriace sa svetom pozeráme inak. Ako teda vyzeral tento strašiak, ktorý sa bez očkovania môže ľahko vrátiť?

Hrozbou neboli len prasatá

Prasaciu chrípku vyvoláva vírus, ktorý vznikol kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky. Práve toto je dôvod, prečo je jeho prenos možný zo zvierat na ľudí. Keďže ide o vírus chrípky, príznaky sú veľmi podobné, teda ide o kašeľ, teplotu, problémy s dýchaním či únavu a celkovú slabosť.

Prasacia chrípka je kombináciou troch vírusov
Prasacia chrípka je kombináciou troch vírusov (Zdroj: Unsplash/Fabian Blank)

Ochorenie postihuje horné dýchacie cesty a môže viesť k zápalu pľúc alebo syndrómu akútnej respiračnej tiesne. Vírus si nevyberá a postihuje všetky vekové skupiny, no rizikoví sú ako starí ľudia, tak aj deti mladšie ako päť rokov. V septembri v roku 2009 oznámilo Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, že u rizikových skupín môže prasacia chrípka postihovať aj nervovú sústavu.


Kniha, ktorú si rozhodne musí prečítať každý chlap: Už len samotný názov si okamžite zamiluješ


Dodnes nevieme, kde presne sa vzala

Pandémia prasacej chrípky vypukla v januári v roku 2009 a trvala viac ako rok a pol. Predpokladá sa, že asymptomatických pacientov (teda ľudí, ktorí ochorenie prekonali, ale nemali žiadne príznaky) a skutočne miernych prípadov mohla byť celkovo približne jedna miliarda. Inak povedané, ak by sa testovalo tak ako dnes, mohlo sa ukázať, že chrípka postihla 11 až 21 percent celkovej populácie ľudí v tom čase.

Prasacia chrípka postihla celý svet
Prasacia chrípka postihla celý svet (Zdroj: Unsplash/Joshua Rawson-Harris)

Dodnes nie je presne známy čas a miesto, odkiaľ vírus pochádza. Avšak predpokladá sa, že to mohlo byť niekedy v roku 2008. Niekoľko mesiacov sa prenášal z človeka na človeka, kým lekári spozorovali, že nejde o klasický prípad chrípky. Prvý prípad bol zaznamenaný v Mexiku u dvoch malých detí. Keďže krajina reagovala veľmi rýchlo a okamžite zistenie oznámila USA aj WHO, v priebehu niekoľkých dní došlo k uzavretiu mesta.

Smrť zasiahla aj Európu

Aj napriek tomu, že Mexiko nemalo letálne prípady (priebeh ochorenia, ktorý končí smrťou pacienta), niektoré krajiny odmietli s Mexikom ďalej obchodovať, hoci hranice oficiálne neboli zatvorené. Rovnako sa do tejto destinácie znížil aj počet dovolenkových letov. Mexiko teda začalo oznamovať len vážne prípady, ktorých bolo ešte v tom čase o dosť menej, a vírus dostal priepustku do ďalších krajín.


Pred takmer 700 rokmi vypukla pandémia Čierna smrť: Budeš prekvapený, čo všetko má spoločné s novým vírusom


V Európe sa za celý čas trvania pandémie nakazilo približne 125 550 ľudí. Letálne prípady neobišli ani toto územie. Najväčší počet úmrtí hlásilo Turecko, ktoré ich malo 458. Podobne na tom bolo aj Rusko a Veľká Británia. Naše malé Slovensko aj vtedy obišlo relatívne dobre, pretože oficiálne hlásilo len 21 úmrtí na toto ochorenie. Je však potrebné uvedomiť si, že išlo o omnoho dlhší čas, ako je tomu pri súčasnom koronavíruse, a tak netreba v prevencii poľaviť.

Očkovanie je kľúčové

Keďže ide o vírus chrípky, prenos je kvapôčkovou formou. Dnes tieto pojmy veľmi dobre poznáme a vieme, že ak vírusu nekladieme prekážky (rúško), nákaza postupuje skutočne veľmi rýchlo. Nejde však len o samotne kašľanie a kýchanie nakazenej osoby. Prenos sa môže udiať aj dotykom kľučky alebo povrchu, na ktorom sa vírus nachádza a následného chytania oblastí slizníc.

Medzi prvými boli očkované deti
Medzi prvými boli očkované deti (Zdroj: Unsplash/Charles Deluvio)

Spočiatku sa predpokladalo, že účinná vakcinácia je dvomi dávkami, až neskôr sa ukázalo, že stačí jedna. Keďže vakcín bolo v tom čase málo, v USA boli prioritne očkovaní ľudia s oslabenou imunitou, malé deti, tehotné ženy a ďalšie rizikové skupiny. Celkovo očkovanie zabránilo nakazeniu až jedného milióna obyvateľov v USA.

Chrípkové pandémie tu boli už skôr

Narozdiel od bežnej chrípky, prasacia chrípka postihuje deti a mladých zdravých ľudí. Dôkazom je aj fakt, že tento typ vírusu spôsobil v minulosti už tri pandémie – Španielsku chrípku v roku 1918, Ázijskú chrípku v roku 1957 a Hongkongskú chrípku v roku 1969.


KVÍZ Španielska chrípka nebola zo Španielska: Čo všetko o nej ešte (ne)vieš?


Dôvodom sú mutácie, ktorým vírusy prirodzene podliehajú, pretože sa snažia prežiť v ťažkom prostredí, ktoré je plné liekov a pre ne škodlivých faktorov. Takto zmutovaný vírus môže pokojne napadnúť organizmus a rozmnožovať sa v ňom, pretože imunitný systém nemá kompatibilné protilátky na ochranu.

Zdroj: wikipedia.org
Odporúčame