Praha plánuje unikát: Nová linka metra bude bez vodičov a bez zastávok

Varšavské metro (zdroj foto: Pixabay.com)

#V českom hlavnom meste aktuálne premávajú tri linky metra a už v najbližších rokoch by sa to malo zmeniť. Budovať sa začne totiž štvrtá linka, ktorá dostala modrú farbu. Zaujímavosťou je, že bude fungovať úplne bez vodičov a stavať sa začne pravdepodobne bez zástavok.

To prvé je super informácia, to druhé už menej – Prahe totiž ide o čas a využívanie eurofondov a preto sa jej oplatí na začiatku vyhĺbiť tunel, ktorý je najnáročnejšou a najdlhšou fázou projektu. Stanice sa potom dorobia neskôr.

Metro bez vodiča funguje napríklad na niekoľkých linkách v Paríži, Kodani či Miláne, nie je to teda až také sci-fi, ako to celé znie. Napriek tomu ide o zaujímavý projekt, ktorý by pri novej linke mohol fungovať už v roku 2022. Podľa odborníkov je však možné, že o pár rokov by mohli byť zautomatizované už všetky vlaky všetkých liniek pražského metra.

Tak či tak, Prahe môžeme iba závidieť. Akokoľvek sa výstavba novej linky metra pretiahne, bude mať už o pár rokov presne o štyri linky metra viac, ako Bratislava.

Mimochodom, máte predstavu, ako funguje vlak bez vodiča? Pozrite si video z dielne BBC:

Odporúčame