Skvelý výlet len pár hodín za hranicami: Kde nájdeš legendárne perníky, ktoré jedol aj Karel Gott a mnoho iného?

Námestie v Pardubiciach

V Pardubiciach si príde na svoje každý (Zdroj: Hashtag.sk/Laura Kaličiaková)

#Plánovanie dovoleniek je tento rok poriadne komplikované. Neustále sa meniace opatrenia je náročné sledovať, pretože sa striedajú nielen u nás, ale aj v zahraničí. Preto je ideálne miesto na dovolenku práve to, ktoré od teba nie je ďaleko a ponúka mnoho zaujímavostí. Že také niečo neexistuje? Tak nám dovoľ, aby sme ti predstavili malebný Pardubický kraj.


Bájny poklad, kusy egyptskej múmie či skutočná perníková chalúpka? Objav rozprávkový kraj, len kúsok od Slovenska


Len pár hodín cesty zo Slovenska sa nachádza mesto Pardubice. Je bohaté na históriu a ponúka poriadnu zbierku zážitkov. Na každom mieste nájdeš šikovného sprievodcu, ktorý ti okrem všeobecných informácií ponúkne aj množstvo pikošiek, ktoré by si sa inak nikdy nedozvedel. 

Znovuotvorený Jurkovičov palác

Dušan Jurkovič bol jeden z najvýznamnejších slovenských architektov, no jeho diela obdivujú najmä naši susedia. Jeho tvorba je veľmi špecifická a určite ju spoznáš už na prvý pohľad. Jedným z preslávených projektov je hrad na Kunětickej hore. Toto územie má bohatú históriu a prvé známky osídlenia sa datujú už do doby bronzovej.

Rozsiahly komplex vznikol v prvej polovici 14. storočia a predstavoval významné strategické miesto v rôznych bitkách a vojnách. Tvrdú ranu mu však uštedrila až chamtivosť ľudí. Hrad totiž v priebehu rokov obsadzovali rôzne vojská, ktoré ho zdevastovali, vypaľovali a vyplienili. Celému areálu nepomohol ani fakt, že v kopci, na ktorom hrad stál sa začal ťažiť kameň, ktorý výrazne nabúral statiku hradu.

Až v roku 1923 sa hrad dostal pod zaslúženú ochranu Múzejného spolku a začali sa realizovať Jurkovičove projekty. Ten mal s hradom veľké plány, dokonca chcel vybudovať aj reštauráciu a rôzne iné vymoženosti. To však dnes nie je možné, kvôli prísnym hygienickým ustanoveniam. Veľká časť hradu prešla rekonštrukciou podľa pôvodných plánov a už v roku 2023 sa dokončia posledné práce. Pozrieť si ho však môžeš už dnes a rozhodne nebudeš ľutovať.

Český perníkový kráľ

Tradičným znakom mesta Pardubice sú perníky. Ich história v tomto meste sa tiahne po dlhé stáročia. V minulosti tu bolo takmer 100 rodín, ktoré sa živili pečením perníkov, respektíve, medovníkov. Takéto miesto môžeš navštíviť aj dnes, a to dokonca u samotného kráľa perníkov Pavla Janoša. Svoju korunu si vlastnoručne upiekol a jeho kráľovstvo navštívili významné osobnosti, ako Karel Gott.

Tradícia pečenia sladkej dobroty sa v tejto rodine prenáša z pokolenia na pokolenie. Ich cesto podľa tradičnej receptúry čaká na svoj čas niekedy aj šesť mesiacov, a to všetko len preto, aby dosiahlo tú správnu chuť a konzistenciu. Lahodné perníky sa nedajú porovnať s nijakými inými. Ak si na ne dostal chuť už teraz, môžeš si ich objednať cez e-shop pána Janoša.

Zámok a žrebčín v Slatiňanoch

Slatiňany sú malé mesto neďaleko Pardubíc. Nachádza sa tu národný žrebčín, zámok a záhrada, ktorá má rozlohu až 26 hektárov. Zámok patril rodine Auerspergovcov. Šľachtici z tohto rodu boli najbohatšími a najurodzenejšími z celej habsburskej monarchie. Toto miesto však nepredstavovalo oficiálne sídlo, bol to ich domov. Deti sa tu mohli veselo hrať, oslavovali sa tu sviatky, narodeniny a trávil sa tu takmer všetok voľný čas mimo oficiálnych udalostí.

Zámocký Park vznikol v roku 1796, kedy bolo toto priestranstvo o 16 hektárov menšie. Zakladateľom bol knieža Karol z rodu Auerspergovcov. Až jeho synovec nechal park o takmer 50 rokov neskôr zväčšiť. Jeho súčasná podoba vychádza z plánov a úprav, ktoré vznikli koncom 19 storočia – práve v tomto období totiž pribudlo romantické jazierko, pri ktorom sa často konajú svadobné obrady. Park je prispôsobený aj pre deti a zvedavých dospelých, pretože sú v ňom ukryté pohľadnice od princeznej Charlotty, ktoré dostávala od rodinných príslušníkov.

Národný žrebčín v Slatiňanoch ti svojou majestátnosťou rozhodne vyrazí dych. Viac než 60 rokov sa tu chová starokladrubský kôň čiernej farby. Tento druh sa v minulosti využíval len na významné udalosti a zapriahal sa do kočov vysoko postavených cirkevných hodnostárov a kráľov. Starokladrubské kone sú tak vzácne, že ich chov bol zaradený aj do Svetového zoznamu UNESCO. Hrdé kobyly majú skvelé podmienky a pri troche šťastia uvidíš až 40 malých žriebät šantiacich na lúke pri svojich mamách.

Čierny kôň v Slatiňanoch
V národnom žrebčíne sa chovajú čierne kone (Zdroj: Hashtag.sk/Laura Kaličiaková)

Mesto Chrudim a bábkové múzeum

Ďalším skvostom tohto kraja je mesto Chrudim, ktoré sa často označuje aj ako Atény východných Čiech. Dominantou je najmä Resselovo námestie, kde sa nachádza monumentálny gotický kostol a až tri múzeá. Je to Múzeum bábkových kultúr, Múzeum barokových sôch a Regionálne múzeum. Milovníci umenia si prídu na svoje aj na stálej expozícii významného maliara Alfonza Muchu.

Múzeum bábkových kultúr sídli Mydlářovskom dome, ktorý je rovnako na svetovom zozname UNESCO. Významný je nielen objekt, ale aj samotné expozície, ktoré v tebe prebudia záujem o stredovek. Historický výklad bábkového sveta je obohatený napríklad o miestnosť, v ktorej sa bábky vyrábali. Nájdeš tu aj tieňové divadlo, ktoré je typické pre ázijskú kultúru, ale aj bábky z čias prvej svetovej vojny.

Pardubice sú malý veľký klenot

Mesto Pardubice je síce pomerne veľké, no má veľmi pohodovú a komornú atmosféru. Historické budovy majú zachovanú architektúru, avšak v novodobom farebnom šate, ktorý je jednoducho úchvatný. Dominantou mesta je najmä Pernštýnske námestie. Klenotom, ktorý okamžite upúta tvoju pozornosť je radnica, ktorá vznikla v roku 1892 podľa návrhu Jana Wejrycha.

Mestským erbom je kôň, avšak len jeho predná polovica. K vzniku tohto mierne bizarného motívu sa viaže ešte bizarnejšia legenda. České vojská Vladislava II. mali svojho času za úlohu dobyť Miláno. Pod rúškom noci sa im podarilo dostať do mesta, kde začali okamžite nenásytne plieniť. To sa im však vypomstilo a stráže začali okamžite spúšťať mestskú bránu. Jednému z lúpežníkov sa nepodarilo uniknúť a brána presekla jeho koňa na polovicu. Lúpežnikovi to však nevadilo, zobral polku koňa a hrdé mesto Pardubice ho odmenilo za jeho statočnosť.

Veselý kopec a múzeum v prírode

Fanúšikovia prírody a uvoľnenej atmosféry si jednoznačne prídu na svoje na Veselom kopci. Práve tu sa môžeš zoznámiť s tradičným remeslami ako je drotárstvo, alebo výroba ľanu. A neuvidíš ich len na fotkách, celý proces zažiješ na vlastné oči, takže o autentické zážitky budeš mať jednoznačne postarané.

Nájdeš tu stálu expozíciu, v ktorej si môžeš prezrieť, ako vyzerajú tradičné fašiangové obchôdzky. Nie je to len oslava v maskách, ale zvyk, ktorý sa na tomto mieste traduje po celé generácie. Jednotlivé úlohy si ľudia nerozdeľujú, ale narodia sa pre ne. Ide o dnes už tak neobyčajné tradície, že sú súčasťou svetového zoznamu UNESCO.

Zdroj: hashtag.sk, CzechTourism
Odporúčame