Tipy na pohodové čítanie: Štyri zbierky od súčasných slovenských autorov, v ktorých si každý nájde to svoje

Dievča v knižnici

Nemusíš však čítať brakovú literatúru, ak neholduješ práve ľúbostným románom (Zdroj: Freepik/freepik)

#Čítať klasiku je pre mnohých nuda. Nemusíš však čítať brakovú literatúru, ak neholduješ práve ľúbostným románom, či slovenským (alebo zahraničným) klasickým dielam. Ak hľadáš niečo oddychové, a zároveň moderné, si tu správne. Tieto tituly sú plnohodnotné čítanie, ktoré bude aktuálne stále. Pozri si nasledujúce štyri tipy na knihy poviedok, ktoré “zhltneš” za jeden večer.

Jedenie (Ivan Medeši)

Útla zbierka poviedok s trpkým prívlastkom “bez servítky”. Kniha pozostáva zo šiestich poviedok, ktoré sú silne motivované drsnou psycho-groteskou, ale a stredoeurópskym naturalizmom. Mladý slovenský autor pripravil čitateľom prierez najtemnejšími pudmi či nemorálnymi pohnútkami.

Poviedky prostredníctvom protagonistov čitateľovi ponúkajú pohľad osôb z rôznych spoločenských pomerov – alkoholik, narkoman, obyvateľ lazov, či pre obezitu šikanované dieťa… Myšlienky týchto hrdinov ponúkajú možnosť empatizovania s nimi, a nabádajú k zamysleniu sa nad skutočnými hodnotami v živote.

Ak ťa kniha ťa zaujala, smelo si ju môžeš zakúpiť priamo TU!

Bordeline (Ivana Gibová)

Knižka, ktorú si schopný zhltnúť za jeden večer. Ide o poviedky, ktoré sú zamerané skôr psychologickým smerom. Autorka v nej rozoberá hraničnú poruchu hlavnej hrdinky, a jej neúspešné pokusy o nápravu problémov, ktoré ju sprevádzajú životom.

Hlavná hrdinka pracuje so svojimi zážitkami a spomienkami, čím v priebehu príbehu vysvetľuje aj názov knihy – Bordeline. Nie je to čítanie pre každého, pretože na knihu tohto typu musíš “mať žalúdok”, ale ak to riskneš, zaručene neoľutuješ.

Ak si sa rozhodol dať šancu tejto knihe, TU ju zakúpiš.

Silný pocit čistoty (Michal Hvorecký)

Opäť zbierka šiestich poviedok od slovenského autora. Autorov debut Silný pocit čistoty (1998) určite stojí za prečítanie. Krátke a jednoducho pochopiteľné poviedky, z ktorých ťa miestami zamrazí.

Hvorecký vyobrazuje pohľad mladých ľudí na problémy spoločnosti prostredníctvom protagonistu, ktorý je vždy mladým alebo pubertálnym mužom. Venuje sa problémom ľudí na okraji spoločnosti, trápeniam mladých ľudí (vyobrazuje ich vnímanie okolitého sveta), problematike šikany, lásky s nešťastným koncom…

Zaujal ťa tento autorov debut? Klikaj a nakupuj TU!

Pes na ceste (Pavel Vilikovský)

Vilikovský sa dá považovať za klasiku. Tento jeho príbeh je o tom, ako nie je ťažké byť mužom a Slovákom, hlavne ak človek nemá na výber. Kniha ťa na 160 stranách vezme do obdobia konca minulého storočia. Využíva sa v nej špecifický jazyk – veľké množstvo pojmov ťa majú zoznámiť s autorovým “druhým ja”.

Nejde o typickú zbierku poviedok, pretože text nájdeš rozložený do viac než tridsať kapitol, ktoré svojou štruktúrou ale poviedky pripomínajú.

Vilikovského zbierku poviedok kúpiš TU!


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame