Ľubovniansky hrad je pýchou východu: Spája sa s ním šokujúca historka, postavila ho čarodejnica za zapredanú dušu!

Ľubovňanský hrad

Na Slovensku máme naozaj nádherné hrady, Ľubovnianský je jedným z nich (Zdroj: Instagram/radoslavovic)

#Ak aj ty miluješ Slovensko a uvažuješ, kam sa vyberieš najbližšie, skús sa pozrieť na Ľubovniansky hrad. Okrem toho, že je krásnym a dokonalým miestom na tie najlepšie insta fotky, viaže sa k nemu veľmi zaujímavá história.

Na samotnom severe

Za Ľubovnianskym hradom sa zrejme trochu nacestuješ. Nachádza sa na samotnom severe našej krajiny. Od Popradu je vzdialený približne 51 kilometrov, od Prešova 65 a od Ždiaru 45 kilometrov. Napriek tomu sa ho oplatí vidieť. Jeho história sa začala písať približne v druhej polovice 13. storočia. Podľa niektorých informácií a zdrojov ho vybudovalo poľské knieža Boleslav. Iné zdroje uvádzajú, že ho založil kráľ Ondrej III. My však vieme, že to celé bolo možno úplne inak.

Legenda o jazdcoch

V niektorý deň, presný dátum sa už nezachoval, išli cez toto miesto urastení jazdci na koňoch. Zachvátený krásou tohto kraja sa ich veliteľ šľachtic Ľubovenský rozhodol, že tu vybuduje hrad. Tak, ako povedal, aj bolo.

Hneď na druhý deň sa urastení muži – jeho synovia, dali do stavby. Spolu s družinou a ďalšími pomocníkmi zohnali materiál a kopali ako o život. Za deň sa im podarilo odviesť kusisko práce. Urobili základy budúceho hradu. Po názov nemuseli chodiť ďaleko. Jednoducho ho pomenovali po svojom otcovi. Spokojní so svojou prácou a zmorení únavou pracovníci zaspali.

Studená sprcha na ráno

Ráno ich čakalo však veľké prekvapenie. Všetko, čo sa im podarilo v predošlý deň vybudovať zrazu zmizlo. Takto sa to opakovalo niekoľko dní za sebou a nikto nemal vysvetlenie, prečo sa to deje. Nečudo, že svoju snahu po chvíli vzdali. Až časom šľachtic Ľubovenský zistil, že toto miesto patrí údajne zlej čarodejnici. Rozhodol sa, že ju presvedčí o tom, aby tam ten hrad stál, pretože sa mu nielen páčil daný kraj, ale chcel po sebe niečo zanechať svojim synom. Vybral sa za ňou a predostrel jej svoj nápad.

Zapredaná duša

Čarodejnica súhlasila so stavbou, nebolo to však také jednoduché. Mala podmienku. Ľubovenský jej musel zapredať svoju dušu. Uvažoval dlho, ale napokon súhlasil. O svojom tajomstve nikomu nepovedal. Akoby mávnutím čarovného prútika hrad stál raz-dva a týčil sa v plnej svojej kráse.

Namiesto toho, aby sa šľachtic tešil z toho, čo sa mu podarilo, ťažilo ho svedomie, a to že za kus stavby zapredal svoju dušu. Odišiel sa preto vyspovedať do neďalekého kláštora, kde poprosil o odpustenie. Keď sa dozvedela o tom čarodejnica, rozhodla sa hrad zničiť. Zobrala do rúk obrovskú skalu, ktorú chcela zhodiť na hrad.

Veľký zvrat

Nevedno prečo, ale v ten moment zazvonil zvon z neďalekého kláštora. V danú chvíľu čarodejnica stratila moc, veľký a ťažký balvan jej spadol z rúk a skotúľal sa na breh rieky Poprad. Všetko sa od toho momentu zmenilo. Ľubovenský mal pokoj v duši a vďaka tomu ešte dlho šťastne žil na hrade. Zaujímavosťou je, že veľký balvan na brehu rieky Poprad pri dedinke Hajtovka možno vidieť do dnešného dňa.

 

Zdroj: Hashtag.sk, hrady-zamky.sk, niesomdoma.eu
Odporúčame