Povesť o hrade Pajštún ťa šokuje: Vládla tu bezcitná panovníčka schopná vraždy vlastných detí!

hrad pajštún

Legenda Hradu Pajštún (Zdroj: GettyImages)

#Ak budeš mať chuť ísť sa prejsť a objaviť nové miesto, či už počas lockdownu vo svojom okrese alebo aj po ňom v rámci Slovenska, odporúčame ti navštíviť hrad Pajštún. Nachádza sa na západnom Slovensku pri meste Stupava.

Napoleonské vojská

Jeho počiatky siahajú do 2. polovice 13. storočia. Počas svojej existencie zaznamenal viacero rodov a panstiev. Kedysi krásny a prosperujúci hrad si však v roku 1 809 zobrali do parády napoleonské vojská. Tie ho zdemolovali do strašnej podoby. Odvtedy sa nenašiel nik, kto by túto stavbu opravil. Už viac ako dvesto rokov hrad chátra a zmenil sa na ruiny. O jeho smutnom osude však vypovedá aj jedna zo známych povestí.

Žobráčkina kliatba

Na hrade panoval kedysi istý pár. Nevedno do dnešných dní z akého bol rodu, alebo v akom roku sa to odohralo. Hradný pán, ktorý mal za manželku síce krásnu, avšak krutú, začal túžiť po dieťati. To malo naplniť ich spoločnú lásku, avšak snaha bola neúspešná. Za všetkým bolo jednoduché, o to však účinnejšie prekliatie hradnej pani.

Keď jedného dňa vychádzal hradný pán s manželkou zo svojho sídla, pri bráne zazreli žobráčku. Nebola tam však sama. Boli pri nej jej dve detičky – dvojičky. Prosili iba o kúsok chleba, keďže hlad im zvieral žalúdky. Hradná pani ju však vysmiala a vyhnala. Žobráčka však stihla vyrieknúť kliatbu, z ktorej mrazí. Pani im zaželala až sedem detí, ktoré ju však mali aspoň 16 rokov trápiť. Do roka sa tak aj stalo. Na hrade sa jedného dňa začal ozývať nárek siedmych synov, ktoré hradná pani porodila. Boli to chlapci, ktorí však boli trochu zvláštni.

Dlhých 16 rokov

Ktovie prečo sa ich hradná pani chcela zbaviť, no využiť sa na túto ohavnosť rozhodla pomoc slúžky. Slúžka však nedokázala chlapcov skántriť a o všetkom povedala hradnému pánovi. Ten ich dal odvliecť do susedného hradu, kde ich mali vychovávať vybraní poddaní. Svoju ženu však priveľmi miloval, a tak ju nedokázal vyhnať preč a ani sa jej zveriť s tým, že vlastné deti zachránil. Keď ubehlo 16 rokov, všetkých sedem synov hradný pán dovliekol na svoj hrad.

V tom momente by sa hradnej pani krvi nedorezal. Srdce jej bilo tak silno, až jej išlo vyskočiť z hrude. Z chlapcov vyrástli krásni junáci a ona sa ďalšie roky začala trápiť výčitkami, že premárnila ich detstvo. Naplnila sa tak kliatba žobráčky.

Zdroj: Hashtag.sk, regionzahorie.sk,
Odporúčame