Nechutné vredy, intímne svrbenie či smrť: Takto rozoznáš 10 najčastejších pohlavných chorôb

Daj si pozor na pohlavné choroby

Daj si pozor na pohlavné choroby (Zdroj: Unsplash.com/Dainis Graveris)

#Pohlavné choroby sú vážnou zdravotnou hrozbou pre mladých ľudí. Ak sa nechrániš počas pohlavného styku, môžeš sa nimi ľahko nakaziť. Na školách sa o ich dozvieš len málo a preto sme pripravili zoznam tých najčastejších aj s opisom ich prenosu, príznakov a liečbe. Základom je dobrá antikoncepcia, ale tá nemusí byť vždy stopercentná.

V článku sa dočítaš viac o chorobách:

Chlamýdie

Čo to je? Baktérie, ktoré spôsobujú infekciu v pohlavných orgánoch, močovej trubici, prípadne v konečníku.

Ako sa prenášajú? Pohlavným stykom s infikovanou osobou (mužom alebo ženou), ale aj od matky na dieťa počas pôrodu. Chlamýdie môžu, no nemusia byť dedičné.

Aké sú príznaky? Mnoho ľudí nemá žiadne príznaky. Keď sa ale objavia, môžu zahŕňať bolestivé močenie, výtok z močovej trubice alebo z pošvy a bolesť v dolnej časti brucha. U žien sa infekcia prejavuje aj ako neplodnosť, no nie nevyhnutne.

Ako ich liečiť? Liečba sa zameriava na užívanie antibiotík, ktoré dokážu eliminovať baktérie. Najčastejšie predpísaným antibiotikom na liečbu chlamýdií sú azitromycín alebo doxycyklín.

Genitálny herpes

Čo to je? Vírusová infekcia spôsobená vírusom herpes simplex (HSV). Osoby s genitálnym herpesom by sa mali zdržať pohlavného styku, keď majú príznaky, pretože je to obdobie, kedy sú najinfekčnejší.

Ako sa prenáša? Výlučne pohlavným stykom s infikovanou osobou.

Aké sú príznaky? Väčšina infikovaných ľudí má buď žiadne alebo len mierne príznaky, ale niektorí môžu mať silné a bolestivé vyrážky v oblasti genitálií, zadku a stehien. Okrem toho môže nastať časté svrbenie, pálenie a opuch v oblasti genitálií aj konečníka. HSV môže vyvolať aj všeobecné príznaky, teda horúčku, únavu a bolesť tela.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vianočný KVÍZ pre pokročilých: Kto môže za to, že Santa chodí v červenom?

Ako ho liečiť? Genitálny herpes nie je úplne vyliečiteľný. Lekári ho skúšajú potláčať pomocou antivírusových liekov, ktoré pomáhajú skrátiť trvanie príznakov a znižujú riziko prenosu vírusu na iné osoby.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lab.online – dobré správy (@lab.online)

HIV

Čo to je? Vírusová infekcia, ktorá poškodzuje imunitný systém človeka. Hovorí sa jej aj ľudský imunodeficiencný vírus. Vedie k ochoreniam a infekciám, ktoré by normálne neohrozili zdravého človeka.

Ako sa prenáša? HIV sa prenáša tekutinami – krvou, semennými tekutinami, vaginálnymi tekutinami a dokonca aj materským mliekom.

Aké sú príznaky? Symptómy sa líšia v závislosti od štádia ochorenia. V počiatočných fázach sa môže vyskytnúť len horúčka, únava, bolesť hlavy či hrdla. V priebehu rokov, ak sa HIV nelieči, sa vyvinie až do AIDS (teda akútny syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti), ktorý sa prejavuje viacerými závažnými infekciami a ochoreniami – napríklad nádormi či vypadávaním vlasov. Tieto príznaky sa pri neliečení dostavia približne do 10 rokov.

Ako ho liečiť? Liečba môže pomôcť zastaviť rýchlosť šírenia vírusu a predĺžiť dĺžku života osôb. Zahŕňa kombináciu liekov, ktoré sa užívajú každý deň a predpisuje ich lekár. Takzvaná liečba ART znižuje množstvo vírusu v tele a umožňuje imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti infekciám a ochoreniam. Chorobu nie je možné úplne vyliečiť.

Syfilis

Čo to je? Ochorenie spôsobuje baktériou Treponema pallidum. Prebieha v niekoľkých fázach.

Ako sa prenáša? Najčastejšie sexuálnym stykom, ale aj pri kontakte s otvorenými vredmi na koži alebo slizniciach.

Aké sú príznaky? Prvotné štádium sa vyznačuje vznikom bolestivého vredu na mieste, kde sa do tela dostala baktéria, čo môže byť aj penis, vagína, konečník či ústa. Tento vred sa zvyčajne objaví počas prvých troch týždňov od infekcie. Ak je vred neliečené, prichádza druhé štádium. Vtedy sa objavujú kožné vyrážky už na celom tele. V niektorých prípadoch sa syfilis nikdy nevyvinie do ďalších štádií, ale u iných hrozí riziko poškodenia srdca, mozgu a iných orgánov. Všetko záleží od tvojej imunity.

Ako ho liečiť? Antibiotikami, ktoré dokážu účinne zabíjať spomínané baktérie. Čím skôr liečba začne, tým účinnejšia bude. Syfilis sa dá vyliečiť a preto je pacient počas liečby pravidelne kontrolovaný, či chorobu ešte má.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Česká společnost AIDS pomoc (@aids.pomoc)

<script>

Kvapavka

Čo to je? Kvapavka je známa aj ako gonorea a ide o sexuálne prenosné ochorenie. Spôsobuje ju baktéria Neisseria gonorrhoeae.

Ako sa prenáša? Okrem nechráneného pohlavného styku sa môže prenášať aj z matky na dieťa počas pôrodu (je čiastočne dedičná).

Aké sú príznaky? Príznaky kvapavky sa u mužov objavujú do týždňa od infekcie – pálenie a bolesť pri močení, hnisavý výtok z penisu, opuchy a bolesť semenníkov. U žien môžu príznaky byť menej zjavné, ale taktiež zahŕňajú pálenie a bolesť pri močení, hnisavý alebo krvavý výtok z pošvy, bolesť v podbrušku a krvácanie aj medzi menštruáciami.

Ako ju liečiť? Ak nie je kvapavka včas diagnostikovaná a liečená, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, napríklad neplodnosť či nepríjemné zápaly v okolí panvy. Lieči sa antibiotikami a ich množstvo závisí od závažnosti príznakov. V krajných prípadoch sa lieči aj pomocou infúzii.

HPV

Čo to je? HPV je skratkou pre humánny papilomavírus. Je to bežné vírusové ochorenie. Existuje viac ako 100 typov tejto chotoby.

Ako sa prenáša? Najmä sexuálnym kontaktom (orálnym aj análnym).

Aké sú príznaky? Väčšina osôb nevykazuje žiadne príznaky a vírus sa často objavuje až počas pravidelného lekárskeho vyšetrenia alebo keď už sa objavia komplikácie. Môžu sa však objaviť genitálnyme bradavice, čo sú malé, mäkké, ružové (prípadne až sivé) výrastky na pohlavných orgánoch alebo okolo análneho otvoru. Niektoré typy HPV spôsobujú rakovinu, ale tento proces trvá roky alebo dokonca desaťročia. Pravidelná prehliadka je teda základ.

Ako ho liečiť? Liečba spočíva v odstránení príznakov, teda bradavíc na povrchu tela. Najčastejšie je použitý tekutý dusík (podobne ako v prípade kurieho oka) a krémy. Dostupná je však aj vakcína a to ako pre mužov, tak aj pre ženy. Podáva sa vo veku od 9 do 45 rokov života pacienta.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa OZ Mladí ľudia a život (@oz_mlaz)

<script>

Trichomoniáza

Čo to je? Trichomoniáza, známa aj ako trich, je pohlavné ochorenie spôsobené parazitom Trichomonas vaginalis.

Ako sa prenáša? Tento parazit sa prenáša hlavne pohlavným stykom s infikovanou osobou, ale aj nepriamo napríklad cez spoločné uteráky, spodnú bielizeň či holiace strojčeky. Na povrchu materiálov prežije zhruba jeden deň.

Aké sú príznaky? Rôzne. Niektorí ľudia môžu byť asymptomatickí a nevykazovať žiadne príznaky, ale u iných môže choroba spôsobiť bolesť a pálenie pri močení, svrbenie alebo podráždenie genitálií a bolesť počas pohlavného styku. U žien navyše hrozí zvýšená hnedá alebo žltá vaginálna tekutina spojená s  nepríjemným zápachom, u mužov zasa podráždenie v oblasti penisu a močového mechúra.

Ako ju liečiť? Pomocou antibiotík, ktoré dokážu parazita zabiť. Liečba zvyčajne trvá niekoľko dní a je účinná u väčšiny pacientov.

Baktériová vaginóza

Čo to je? Ochorenie, ktoré postihuje zvyčajne ženy. Ide o nerovnováhu v počte baktérií v pošve, keď sa množia tie druhy, ktoré sa normálne v pošve nevyskytujú. Presná príčina ochorenia nie je známa.

Ako sa prenáša? Sexuálnou aktivitou, častým umývaním vnútra ženských pohlavných orgánov (douching), ale naopak aj nedostatočnou hygienu či používaním niektorých druhov antikoncepcie (v závislosti od samotného organizmu).

Aké sú príznaky? Silný rybí zápach vaginálnej tekutiny, ktorý sa zvyšuje po sexe, ako aj svrbenie, podráždenie a mierne krvácanie z pošvy. Niektoré ženy sú asymptomatické a teda nemusia mať žiadne príznaky.

Ako ju liečiť? Zvyčajne antibiotikami, ktoré pomáhajú obnoviť rovnováhu baktérií v pošve. Sú podávané ako lieky v tabletkách alebo krémoch, ale tiež sa dajú užívať vaginálne alebo ústne. Osobám s baktériovou vaginózou sa odporúča používať jemné mydlá bez parfumov a farbív a vyhnúť sa douchingu a syntetickej spodnej bielizni. Choroba sa po vyliečení môže kedykoľvek vrátiť.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veneris (@testeleveneris)

<script>

Donovanóza

Čo to je? Chronické bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Klebsiella granulomatis. Tá napáda tkanivá pohlavných orgánov, no môže sa rozšíriť aj do iných častí tela.

Ako sa prenáša? Najčastejšie pri pohlavnom styku, ale aj cez nehygienickú infikovanú spodnú bielizeň (zdieľané oblečenie).

Aké sú príznaky? Dostavia sa až niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov po infekcii. Konkrétne ide o veľké vredy. Sú bezbolestné, no môžu sa otvárať a tvoriť sekrét. Bolesť nastane, keď sa infekcia rozšíri aj do lymfatických uzlín.

Ako ju liečiť? Antibiotikami. Ak sa infekcia neodstráni včas, môže spôsobiť trvalé poškodenie kože a jazvy.

Vulvovaginálna kandidóza (kvasinková infekcia)

Čo to je? Kvasinková infekcia, spôsobená nadmerným rastom kvasiniek Candida v pošve a vonkajších genitáliách u žien.

Ako sa prenáša? Priamo z človeka na človeka alebo z infikovaných povrchov a predmetov. Nie je považovaná za výhradne sexuálne prenosnú chorobu, ale môže sa prenášať aj pri pohlavnom styku.

Aké sú príznaky? Svrbenie a pálenie v oblasti pošvy a vonkajších genitálií, bolestivý pohlavný styk, bolesť a opuch a biely výtok.

Ako ju liečiť? Lieky na túto chorobu dostaneš kúpiť aj bez lekárskeho predpisu. Lekár ti môže však predpísať antifungálne tabletky, ak je infekcia závažná alebo sa často opakuje.

Mal si už niekedy pohlavnú chorobu?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, unipharma.sk, biopedia.sk, cdc.gov
Odporúčame